Mózg dziecka: rozwój w życiu płodowym

2016-03-16 17:18
mózg dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Mózg dziecka formuje się po 28. dniu życia płodowego.

Mózg dziecka stanowi centrum dowodzenia całego organizmu – to od jego funkcjonowania zależą nasze myśli, uczucia, inteligencja. Zobacz, jak rozwija się mózg dziecka i czy masz na to wpływ. Oto fakty z życia płodowego.

Mózg to absolutnie kluczowy narząd w ludzkim organizmie – steruje wszystkimi procesami, które w nim zachodzą. Ale nie tylko to mu zawdzięczamy – od niego zależy też całe nasze życie umysłowe i duchowe: jest źródłem naszych myśli, pragnień, wyobrażeń... Zobacz, jakie są etapy rozwoju mózgu dziecka i co możesz zrobić, by ten proces wesprzeć.

Czytaj również: DIETA w CIĄŻY: nadmierna ilość kalorii w ciąży zaburza prawidłowy rozwój płodu

Mózg dziecka: jak to się zaczyna?

Zawiązki układu nerwowego tworzą się już 13 dni po zapłodnieniu, ale pierwszym ważnym wydarzeniem, od którego zależy prawidłowy rozwój mózgu dziecka, jest tzw. zamknięcie cewy nerwowej, co następuje 28. dnia życia płodowego. Od tego momentu zaczyna się rozwijać centralny układ nerwowy – formują się mózg i rdzeń kręgowy. Jeśli do zamknięcia cewy nerwowej nie dojdzie, dziecko urodzi się z bezmózgowiem.

Ważny składnik: kwas foliowy. Odpowiednia podaż kwasu foliowego zmniejsza aż o 70 proc. ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Dlatego już przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej tygodniach trzeba zadbać o zapasy tej substancji (dieta i suplementy).

Czytaj również: KALENDARZ CIĄŻY, czyli jak rozwija się twoje dziecko

Mózg dziecka: półkule

Między 6. a 7. tygodniem ciąży mózg dziecka szybko się rozwija. W 8. tygodniu kształtują się jego półkule mózgowe, które z czasem będą stanowić największą część mózgu. W 10. tygodniu ciąży mózg jest już złożonym narządem, a jego wzrost następuje wciąż w bardzo intensywnym tempie.

Ważny składnik: jod. Od niego zależy produkcja hormonów tarczycy, niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka – ich niedobór może spowodować ciężkie upośledzenie umysłowe. Tarczyca dziecka zaczyna samodzielnie produkować hormony w 10.-12. tygodniu ciąży - zarówno wcześniej, jak i później powinnaś suplementować jod w dawce 150–200 mcg dziennie - aż do końca ciąży.

Czytaj również: ROZWÓJ PŁODU: co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?

Mózg dziecka: neurony i synapsy

Pod koniec 3. miesiąca ciąży mózg dziecka zbudowany jest ze wzgórza (czyli części odpowiedzialnej za odbieranie i przesyłanie komunikatów płynących ze zmysłów), móżdżku i dwóch półkul kory mózgowej. Na tym etapie kora mózgowa jest jeszcze gładka i niezróżnicowana. W ciągu kolejnych kilku tygodni półkule mózgowe mocno się rozrosną i wytworzy się między nimi most zbudowany z milionów komórek nerwowych – ciało modzelowate. Między 17. a 20. tygodniem ciąży w mózgu płodu w szybkim tempie powstają nowe komórki nerwowe (neurony).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza