Rozszerzanie diety dziecka – schemat żywienia dziecka od 7. do 12. miesiąca życia

2013-04-04 16:53

Rozszerzanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, rozpoczynamy, w 5. miesiącu życia. Przedstawiamy zalecenia dotyczące żywienia i rozszerzania diety dziecka od 7. miesiąca życia – czyli w okresie, gdy niemowlę zaczyna próbować nowych smaków. Dieta dziecka od 7. do 12. miesiąca życia.

rozszerzanie diety dziecka schemat zywienia dziecka od 6 miesiaca zycia
Autor: _photos.com|photos.com

Schemat żywienia niemowląt nie jest ścisłą wytyczną, której trzeba rygorystycznie przestrzegać  Nie obawiaj się, gdy jednego dnia dziecko zje mniej posiłków albo jeśli któryś składnik wprowadzisz do jego diety z opóźnieniem. Oto wytyczne dotyczące rozszerzania diety dziecka, które ukończyło pół roku.

  • 7. miesiąc. Niemowlę może już pić mleko następne. Włączamy żółtko, ugotowane na twardo i przetarte (połówkę podajemy co drugi dzień). Dochodzą: kalafior, buraczki, cukinia. Mleko można wzbogacać dodatkami, np. kaszką zbożową z glutenem (nadal 2–3 g na 100 ml), bezglutenowym kleikiem, kaszką z owocami. Dziecko powinno zjeść pięć posiłków – 3 porcje po 180 ml mleka, 150 ml kaszki bezglutenowej na mleku następnym i 200 ml zupki jarzynowej z mięsem lub rybą. Na deser – przecier owocowy albo sok.
  • 8. miesiąc. Zwiększamy ilość glutenu – na 100 ml posiłku musi być go teraz 6 g. Posiłki nie muszą być już dokładnie przetarte. Malec może próbować sam jeść łyżeczką. W tym miesiącu można podawać brzoskwinie.
  • 9. miesiąc. Zwiększamy wielkość porcji do 200 ml, a do zupy dodajemy nieco więcej mięsa albo ryby. Posiłków nie trzeba dokładnie miksować. Przykładowe menu: 1 porcja 200 ml mleka następnego z dodatkiem kaszki albo kleiku bezglutenowego, 1 porcja 200 ml mleka z dodatkiem kaszki glutenowej (6 g na 100 ml), 1 porcja 200 ml kaszki na mleku, 1 porcja 200 ml zupy jarzynowej z gotowanym mięsem lub rybą (15 g). Połówkę żółtka podajemy maluszkowi codziennie (albo całe żółtko co drugi dzień). Na deser 150 g przetartych owoców albo sok do picia.
  • 10. miesiąc. Zwiększamy wielkość porcji do 220 ml. Malec powinien dostawać 3 porcje po 220 ml mleka (łączonego np. z kaszką mleczną bezglutenową). Nowością są dwudaniowe obiady: na pierwsze danie podajemy zupkę jarzynową z kaszą glutenową, na drugie – ziemniaki, warzywa i 15–20 g gotowanego mięsa albo ryby. Do diety można włączyć pieczywo z mąki z pełnego przemiału, np. graham.
  • 11. miesiąc i 12. miesiąc. Menu maluszka powinno wyglądać podobnie jak w 10. miesiącu. Nowością jest to, że możemy do niego wprowadzić 2–3 razy w tygodniu twarożek, kefir lub jogurt (niesłodzone). Maluszek może także dostawać już kanapki z pieczonymi w domu wędlinami i mięsem.

Zobacz wideo: Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza