Ile mleka modyfikowanego wypije dziecko w pierwszych 3 miesiącach? Sprawdzamy, ile to kosztuje

2023-01-10 12:42

Są kobiety, które chciałyby karmić dziecko butelką, ale obawiają się kosztów finansowych takiej decyzji. Wiadomo, karmienie piersią jest "darmowe", a mieszanka to konkretna suma w budżecie młodych rodziców. Podpowiadamy,  ile mleka modyfikowanego wypija niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia, ile w kolejnych i ile będzie cię to kosztowało.

niemowlę w ramionach mamy pijące mleko z butelki
Autor: Getty images Ile mleka modyfikowanego wypije dziecko w pierwszych 3 miesiącach życia, a ile w kolejnych?

Kupowanie pieluch i ubranek, mebli czy wózka to niezbędne wydatki, ale mleko modyfikowane takim nie jest. Chyba że - z różnych względów - nie zamierzasz lub nie możesz karmić piersią, wówczas warto policzyć, ile mleka modyfikowanego dla dziecka będziesz potrzebowała. To ważna informacja w planowaniu budżetu przed narodzinami dziecka.

Wiedza ta przyda się również mamom, które już zaczęły karmić piersią, ale nie mają wystarczająco dużo mleka albo po prostu zmieniły zdanie i chcą przerzucić się na karmienie butelką. Ile mleka modyfikowanego wypija dziecko w pierwszych miesiącach życia, a ile w kolejnych?

Tabele żywienia - zerknij na orientacyjne dane

Jeśli zamierzasz karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym, to pewnie zastanawiasz się, ile opakowań mieszanki powinnaś kupić na pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka. Możesz to zrobić patrząc na tabele wydrukowane na każdym opakowaniu mleka modyfikowanego, które pokazują w jaki sposób przygotować mieszankę. Znajdziesz tam orientacyjną liczbę posiłków oraz wielkość porcji odpowiednio do wieku niemowlęcia.

Ale tabela nie odpowie ci na pytanie, ile pudełek mleka zużyje dziecko w ciągu tygodnia czy miesiąca. Możesz to obliczyć sama z kalkulatorem, ale my zrobiliśmy to za ciebie. Zanim jednak zapoznasz się z naszymi obliczeniami pamiętaj, że są one orientacyjne: każde dziecko jest inne i ma inny apetyt: jedno je tyle, ile napisali na pudełku, inne mniej, a jeszcze inne – dużo więcej. Dlatego nasze obliczenia ujęte są w widełki.

Czytaj również: 10 zasad karmienia butelką noworodka. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Pytania o karmienie butelką: jak często ją podawać, co robić, gdy dziecku się nie odbija?

Ile mleka potrzebuje niemowlę?

Brzuszek noworodka jest malutki, dlatego w pierwszych dniach życia nie potrzebuje on wiele mleka. Możesz zacząć od podania dziecku 60-70 ml mleka w czasie jednego karmienia. Skąd taka objętość? Specjaliści podają wzór, który można stosować do obliczania ilości potrzebnego mleka w pierwszych 10 dniach życia dziecka: mleko (w mililitrach) = 10 x (dzień życia – 1). Takie porcje noworodek powinien otrzymywać co 2-3 godziny.

Ale im dziecko jest starsze, tym więcej mleka będzie potrzebowało. Większość noworodków w pierwszym miesiącu życia karmionych mlekiem modyfikowanym domaga się butli od 8 do 12 razy w ciągu doby. Wraz z upływem czasu zwiększy się ilość wypijanego mleka, a zmniejszy liczba karmień: odstępy między karmieniami będą się wydłużać z 3 do 4 godzin.

Dzieci między 2. a 4. miesiącem życia piją ok. 120 do 140 ml mleka modyfikowanego sześć razy na dobę. Od 5. miesiąca podaje się 4 porcje mleka po 150- 160 ml dziennie, wprowadzając jednocześnie pierwsze pokarmy uzupełniające w procesie rozszerzania diety dziecka.

Niemowlę w drugim półroczu życia je już stałe pokarmy, dlatego ilość mleka modyfikowanego, którego potrzebuje każdego dnia, prawdopodobnie zacznie się zmniejszać.

Czytaj również: Karmienie mieszane: karmienie piersią i butelką - jak robić to skutecznie?

Ile pudełek mleka potrzebujesz w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Nadszedł czas na trochę matematyki. Na opakowaniu każdego mleka modyfikowanego, jak wspomnieliśmy, znajdują się tabele, które pokazują, ile posiłków i o jakiej objętości powinno jeść niemowlę w określonym wieku. Bez względu na producenta, tabele te są podobne, ponieważ opieraj się na wytycznych instytucji zajmujących się żywieniem dzieci. Pamiętaj, że pediatra po zbadaniu dziecka, może zmienić dawkowanie według jego potrzeb zdrowotnych. 

Tabela żywienia mlekiem modyfikowanym wygląda następująco:

WIEK LICZBA POSIŁKÓW ILOŚĆ WODY LICZBA MIAREK MLEKA
1. miesiąc życia 7 porcji na dobę 90-120 ml wody 3-4 płaskie miarki
2.-3.miesiąc życia 6 porcji na dobę 120 ml wody 4 płaskie miarki
4. miesiąc życia 6 porcji na dobę 150 ml wody 5 płaskich miarek
5.-6. miesiąc życia 4 porcje na dobę 180 ml wody 6 płaskich miarek

Większość producentów przyjmuje, że płaska miarka odpowiada 4,6 g mieszanki. Najczęściej spotykane pudełka zawierające 350 g mleka, puszki są większe - mają 700 lub 800 g proszku. W pudełku 350-gramowym znajduje się więc 76 miarek.

  • W pierwszym miesiącu życia dziecko je w ciągu doby 7 razy po 13,8 g (3 miarki) do 18,4 g (4 miarki) mleka, czyli 96,6 do 128,8 g na dobę, co oznacza, że jedno pudełko mieszanki starczy ci na 3,6 do 2,7 dni. W tygodniu potrzebujesz więc 2-3 pudełka mleka po 350 g lub jednej puszki p 700 g.  
  • W 2.-3. miesiącu życia dziecko je w ciągu doby 6 razy po 4 płaskie miarki na porcję, czyli zużywa 110,4 g mleka dziennie. Jedno pudełko mieszanki starczy więc na ok. 3,4 dni.
  • Niemowlę w 4. miesiącu życia zjada w ciągu doby 6 porcji mleka, po 5 miarek, czyli 138 g proszku na dobę, co daje ok. 2,5 dni karmienia jednym pudełkiem po 350 g.
  • W 5.-6. miesiącu życia maluch je 4 razy na dobę po 6 płaskich miarek na porcję. Daje to 110 g mleka dziennie. Jedno pudełko mieszanki starczy ci na ponad 3 dni.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza