Karmienie piersią pomaga schudnąć, ale nie każdej z nas. Wiemy, dlaczego tak się dzieje

2022-08-30 14:13

Jeśli kobieta karmi piersią, szybciej traci kilogramy i wraca do wagi sprzed ciąży - to dowiedzione naukowo. Dlaczego więc niektóre kobiety nadal walczą z tuszą mimo laktacji? Wyjaśniamy, dlaczego na niektóre kobiety karmienie piersią nie działa odchudzająco.

Karmienie piersią pomaga schudnąć, ale nie każdej z nas. Wiemy dlaczego tak się dzieje
Autor: Getty images Karmienie piersią pomaga schudnąć, ale nie każdej z nas. Wiemy dlaczego tak się dzieje

Utrata wagi po ciąży jest dużym wyzwaniem. Zazwyczaj w czasie oczekiwania na dziecko przybieramy kilka lub kilkanaście kilogramów. Część kobiet walczy z nimi nawet przez kolejne kilka lat, ale są i takie, które tracą je szybko, dzięki karmieniu piersią.

Badania dowodzą, że laktacja pomaga schudnąć i przyspiesza powrót do dawnej wagi, Niestety, nie wszystkie kobiety mają to szczęście. Dlaczego karmieni piersią działa odchudzająco tylko na niektóre z nas? 

Spis treści

  1. Karmienie pomaga schudnąć
  2. 600 kalorii mniej
  3. Dlaczego nie zawsze to działa? Winna prolaktyna
  4. Mniej snu, wolniejsze chudnięcie
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Karmienie pomaga schudnąć

Większość kobiet w naturalny sposób traci około 5-6 kilogramów zaraz po porodzie, co jest naturalne: "pozbywamy" się ciężaru dziecka i wód płodowych. Dodatkowe kilogramy tracimy zwykle w czasie karmienia, ponieważ organizm natychmiast po porodzie zaczyna wykorzystywać do laktacji tkankę tłuszczową gromadzoną przez 9 miesięcy.

Jednak to nie wszystko. Wspaniałą wiadomością jest to, że organizm do produkcji mleka potrzebuje wielu kalorii, Spalanie dodatkowych kalorii w czasie laktacji to główny powód, dla którego matki karmiące piersią zmniejszają wagę szybciej niż te, które karmią butelką. 

Czytaj również: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Jak szybko i bezpiecznie schudnąć po cesarskim cięciu?

600 kalorii mniej

Kobieta karmiąca wyłącznie piersią w czasie produkcji 750 ml mleka spala około 600 kalorii. To mniej więcej tyle energii zużywanej podczas 30-minutowego treningu cardio. 

Badanie, w którym przeanalizowano dane pochodzące od ponad 25 000 kobiet w Danii pozwoliło naukowcom wysunąć tezę, że kobiety, które przybierają zalecaną liczbę kilogramów podczas ciąży i po porodzie karmią wyłącznie piersią, wracają do dawnej wagi już sześć miesięcy po porodzie. Podobnie jak kilogramy ciążowe nie gromadzą się z dnia na dzień, utrata wagi po porodzie jest również procesem.

Inne badania podają, że mamy, które karmiły wyłącznie piersią przez co najmniej trzy miesiące, straciły w pierwszym roku 1,5 kg więcej niż te, które karmiły mieszanką.

Dlaczego nie zawsze to działa? Winna prolaktyna

Niestety, wiele kobiet karmiących piersią nie doświadcza tak spektakularnych efektów chudnięcia. Dlaczego? Lekarze przekonują, że przede wszystkim, każdy organizm funkcjonuje inaczej. Niektóre kobiety spalają nagromadzoną tkankę tłuszczowa wolniej, inne szybciej. Jedne spalają w czasie laktacji więcej kalorii, inne mniej. Ale są też i inne przyczyny.

Karmienie piersią jest regulowane przez prolaktynę. To hormon, który pobudza apetyt i ogranicza metabolizm lipidów (tłuszczów). Tak wymyśliła natura, żeby kobieta karmiąca nie schudła właśnie zbyt szybko i miała szansę wykarmić dziecko nawet w trudnych warunkach.

Częstotliwość karmienia piersią może być więc odwrotnie proporcjonalna do utraty wagi: większy poziom prolaktyny spowodowany częstszym karmieniem, to słabszy metabolizm.

Mniej snu, wolniejsze chudnięcie

Kolejnym powodem, dla którego nie wszystkie kobiety chudną w czasie laktacji jest brak snu. To czynnik, o którym od dawno wiadomo, że sprzyja nadwadze. A przecież brak snu to problem większości młodych mam. Brak snu zaburza równowagę hormonów związanych z głodem: leptyny (hormonu kontrolującego apetyt) i greliny (tzw. hormonu głodu). Wywołuje apetyt na słodkie i słone jedzenie.

Badania wykazały, że niedobór snu może stymulować apetyt w sposób podobny do marihuany – zwiększa zapotrzebowanie na kalorie nieadekwatnie do potrzeb organizmu.  

Czytaj również: 5 sposobów na pozbycie się brzucha po ciąży. Łatwo go zgubisz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza