Ciało po porodzie ma prawo tak wyglądać. Stworzyło nowe życie, a to niemała praca

2022-06-15 13:29

Zdjęcia płaskich brzuchów gwiazd na drugi dzień po porodzie wpędzają inne kobiety w kompleksy. Pokazujemy profile kobiet, które nie wstydzą się przyznać, jak naprawdę wygląda ciało po porodzie. Zobacz te zdjęcia i nie wyrzucaj sobie, że nie wyglądasz jak przed ciążą.

ciało po porodzie
Autor: Getty Images Tak ma prawo wyglądać ciało po porodzie.

Przed tobą pierwszy poród, więc zamiast zaprzątać myśli tym, jak wrócić do formy sprzed ciąży, myślisz bardziej o tym co cię czeka na sali porodowej i jak naprawdę wygląda poród. Jednak kiedy maluszek pojawi się już na świecie, a ty dobrą nowiną podzielisz się już z całym światem zaczynasz rozumieć, że to całe lukrowane macierzyństwo to bajka wykreowana w mediach społecznościowych

Spis treści

  1. Idealny wizerunek - to nie twoja bajka
  2. Rzeczywistość kontra instagram
  3. Jak naprawdę wygląda ciało po porodzie?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Idealny wizerunek - to nie twoja bajka

Twój brzuch wygląda, jakby wciąż mieszkał w nim jeszcze przynajmniej jeden bobas, a piersi bolą od nawału pokarmu. Niewyspana marzysz o choćby godzinie nieprzerwanego snu, a w czasie karmienia malucha scrollujesz profile znanych mam.

I co widzisz na zdjęciach? Ubrane w tiulowe sukieneczki dziewczynki, chłopców w ramionach perfekcyjnie umalowanych mam i niby przypadkiem, gdzieś między przewijaniem a usypianiem dziecka, uchwycone w kadrze odsłonięte płaskie brzuchy.

Dres jak wyprasowany, włosy "nie mam nawet czasu się uczesać" rozwiane, za to bez odrostu, który u ciebie powiększył się o kolejny centymetr.

Czy tylko w twoim przypadku to jak naprawdę wygląda połóg sprawdza się kropka w kropkę, a innych nie dotyczy? A może to idealne macierzyństwo wygląda tak cukrowo tylko na zdjęciach...?

Rzeczywistość kontra instagram

Porównywanie się z innymi mamami, a raczej z tym, co chcą o sobie powiedzieć i pokazać na zdjęciach to chyba najgorsze, co możesz zrobić. Nie daj sobie wmówić, że wszystkie mamy świetnie radzą sobie nie tylko z opieką nad niemowlęciem, lecz także znajdują czas na to, by wysprzątać dom i ugotować dwudaniowy obiad. Trzydaniowy obiad. Z deserem, z przyniesionymi prosto z targu ekologicznymi owocami.

Ich dzieci nie mają kolek, śpią długo i dają pospać swoim rodzicom, spacery to sama przyjemność (zero płaczu), kupka niemowlaka nie śmierdzi (no dobrze, na początku nie musi)...

Brzmi jak bajka? Bo to jest bajka. Układasz ją sobie z tych kadrów w całość i wyrzucasz sobie, że nie ogarniasz swojego życia. I nawet te pojedyncze zdjęcia, które oddają prawdę wyrzucasz z pamięci, bo dałaś sobie wmówić, że to jakaś moda na brzydotę, a tak naprawdę podpierając się nosem trzeba robić wszystko, by być najlepszą wersją siebie. Najlepszą wersją kobiety, matki, żony, przyjaciółki...

Czy tędy wiedzie droga do idealnie poukładanego, perfekcyjnego życia? Nie. To prosta droga do kompleksów, w które wpadamy jak w dół, z którego trudno potem się wygrzebać.

Jak naprawdę wygląda ciało po porodzie?

Dlatego wybrałyśmy nie jedno, ale całą masę zdjęć, na których zobaczysz, jak naprawdę wygląda życie mamy i ciało kobiety po porodzie. Bez retuszu. Tak może wyglądać też twoje ciało i to nie przez kilka tygodni, ale długie miesiące po porodzie.

Być może poczujesz się mile zaskoczona, że nie jest "aż tak źle". Chcemy odczarować to lukrowane macierzyństwo i pokazać ci, że rozstępy są zupełnie normalne, obwisła skóra jest normalna, puste piersi po karmieniu są normalne, odchody połogowe to normalna sprawa, bałagan w domu również. 

Dzieci płaczą, nie dają się wyspać, wypić ciepłej kawy, bez pośpiechu skorzystać z toalety. Oczywiście jeśli jesteś już mamą, doskonale znasz te sytuacje ze swojego domu, tylko być może wydaje ci się, że "tylko u ciebie", wyjątkowo, tak zupełnie przypadkowo, życie nie wygląda jak na wyretuszowanych zdjęciach.

Jak wygląda ciało po porodzie? Zdjęcia bez retuszu