Też bolą cię plecy podczas karmienia? Prawdopodobnie popełniasz ten powszechny błąd

2023-02-01 10:19

Ból pleców w czasie karmienia to częsta sytuacja – po okresie ciąży, gdy nasz kręgosłup był nadwerężony dźwiganiem wielkiego brzuszka, nadchodzi etap noszenia dziecka, schylania się do niego i... przyjmowania niewygodnych pozycji w czasie podawania piersi. Jeśli ty też cierpisz na ból pleców, zacznij karmić w pozycjach, które będą chronić twój kręgosłup.

mama leżąca na łóżku i karmiąca dziecko
Autor: Getty images W jakiej pozycji karmić dziecko, gdy bolą cię plecy? Idealne pozycje dbające o twój kręgosłup

Karmienie piersią samo w sobie może być trudne, dlatego mamy zwykle nie myślą o sobie, a jedynie o tym, aby ich dziecko się najadło. Ale ponieważ karmią często i długo, zaczynają odczuwać dolegliwości spowodowane nieprawidłowym ułożeniem ciała w czasie podawania piersi, np. ból pleców.

Co robić, gdy karmienie piersią powoduje ból pleców i jak sobie radzić z tą dolegliwością? Jakie pozycje do karmienia są najlepsze na bolące plecy?

Spis treści

  1. Karmienie może powodować ból pleców
  2. Dlaczego pozycja karmienia piersią ma takie znaczenie?
  3. Pozycje do karmienia piersią z bólem pleców
  4. Co robić, gdy ból pleców nie ustępuje?
M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży

Karmienie może powodować ból pleców

Gdy karmisz piersią, starasz się przede wszystkim przyjąć taką pozycję, aby malcowi było wygodnie ssać. Dlatego też, co jest najczęstszym błędem młodych mam, przystawiasz pierś do dziecka, a nie dziecko do piersi. A to prosta droga do problemów z kręgosłupem. Schylanie się i zginanie w czasie karmienia piersią może powodować znaczne obciążenie środkowej części pleców, ich napinanie lub kurczenie. Szczególnie, gdy zawsze przyjmujesz tę samą pozycję i mięśnie ciągle muszą radzić sobie z tym samym obciążeniem.

Istnieje wiele zasad, które minimalizują ból pleców świeżo upieczonej mamy - musisz pamiętać, aby przewijać czy ubierać dziecko na blacie, znajdującym się na tyle wysoko, aby się nie schylać, pamiętać, aby odpowiednio, czyli bezpiecznie podnosić dziecko lub wózek itd. Ważnym elementem takiej profilaktyki jest też odpowiednia pozycja do karmienia piersią, w której plecy są wyprostowane i nie obciążone.

Dlaczego pozycja karmienia piersią ma takie znaczenie?

Karmienie piersią to czynność, na której każda mama spędza długie godziny. W pierwszych tygodniach życia dziecka to od trzech do sześciu godzin dziennie! Jeśli karmisz piersią w sposób obciążający mięśnie, prawdopodobnie odczujesz tego negatywne skutki, takie jak ból pleców.

Zwłaszcza, że po ciąży i porodzie twoje mięśnie brzucha i pleców są osłabione. Przyjmowanie niewygodnej pozycji w czasie karmienia sprzyja więc bólom nie tylko pleców, ale i szyi, brzucha czy ramion.

Dobra pozycja podawania piersi ma również znaczenie dla samej laktacji – czasami nieprawidłowe ułożenie może powodować ucisk i – w konsekwencji - zapalenie piersi czy zastój.

Czytaj również: Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Fakty i mity na temat karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią z bólem pleców

Jeśli spytasz fizjoterapeutę o najlepszą pozycję do karmienie w czasie bólów pleców, nie usłyszysz żadnej konkretnej odpowiedzi. Każda kobieta musi wybrać sobie taką, w czasie której dolegliwości bólowe będą jak najmniejsze, ale warunkiem jest, że będzie to pozycja nieobciążająca kręgosłupa i mięśni pleców. Oto kilka z nich.

  • Spod pachy. W tej pozycji raczej nie będziesz się garbić czy wykrzywiać. Karmienie spod pachy sprawdza się najlepiej u noworodków, jest także polecana dla mam po cesarce - ponieważ nie uciska blizny po cc. Usiądź w fotelu lub na kanapie i połóż obok siebie poduszki lub zwinięte koce, na których ułożysz niemowlę – malec musi leżeć na wysokości twojej piersi, na plecach lub bokiem do ciebie, z główką ułożoną przy niej, z nóżkami za twoimi plecami.
  • Pozycja klasyczna/kołyska. To najbardziej tradycyjny sposób karmienia piersią, polegający na trzymaniu dziecka w ramionach. To doskonała pozycja do karmienia przy bólu pleców, o ile będziesz pamiętać o odpowiednim ułożeniu swojego ciała. Usiądź na fotelu lub kanapie tak, aby mieć podparcie pod plecy i nogi. Jeśli siedzenie jest głębokie, połóż pod plecy poduszkę. Trzymaj dziecko blisko siebie: zapobiega to pochylaniu się do przodu i garbieniu, co może prowadzić do nadwyrężenia pleców i szyi. To malec ma być przystawiony do twojej piersi, a nie ty masz schylać się do niemowlęcia, dlatego wykorzystaj poduszkę rogal, na której położysz malca lub zwykłą poduszkę czy zwinięty kocyk, aby ułożyć dziecko na odpowiedniej wysokości.
  • Pozycja leżąca - na boku. Wiele mam preferuje karmienie dziecka na leżąco, bo ta pozycja sprawia im najmniejszy dyskomfort. W tej pozycji ty i malec leżycie na łóżku na boku, brzuchami do siebie. Niezbędne będą trzy poduszki – jedna podłóż sobie pod głowę, drugą za plecy, aby stanowiła dla nich oparcie i trzecią – wsadź sobie między kolana. Dodatkowo możesz podłożyć zwinięty kocyk albo czwartą poduszkę za dzieckiem, aby nie przekręcało się z boku na plecki.
  • Pozycja na plecach. Tak, w ten sposób też można karmić. Pozycja na plecach oznacza, że leżysz na łóżku lub rozkładanym fotelu w pozycji półleżącej, a maleństwo spoczywa na twojej klatce piersiowej. Eksperci uważają, że taka pozycja pozwala dziecku wykorzystać naturalne instynkty karmienia piersią, a dla mamy jest komfortowa, ponieważ pozwala uniknąć garbienia się - leżąc oparta na poduszkach podtrzymujesz całe plecy i szyję.

Co robić, gdy ból pleców nie ustępuje?

Koniecznie idź do lekarza, który prawdopodobnie zasugeruje ci masaże i proste ćwiczenia (o ile już skończyłaś połóg). Dobrym rozwiązaniem są też ciepłe okłady.

Jakie ćwiczenia pomogą na ból pleców? Takie, które rozciągną napięte i obolałe mięśnie, a także rozruszają twój kręgosłup. Rozciągaj mięśnie szyi i karku przytrzymując i lekko uciskając głowę. Spojrzyj w dół, w kierunku palców stóp. Połóż dłoń z tyłu głowy i delikatnie pociągnij ją w dół, aż poczujesz delikatne rozciąganie. Przytrzymaj przez 30 sekund.

Wykonuj też tradycyjny koci grzbiet - delikatnie rozluźnij plecy, aby podczas wydechu brzuch opadł w kierunku podłogi. Podczas wdechu wypchnij środkową część pleców w kierunku sufitu w łuku. Zatrzymaj się, a następnie zrób wydech. Powtarzaj przez 30 sekund.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza