Fotelik samochodowy dla noworodka: czym się kierować przy zakupie?

2015-02-27 15:12 Katarzyna Hubicz
fotelik samochodowy
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski

Fotelik samochodowy to jeden z niezbędnych elementów wyprawki dla noworodka. W aucie zapewnia bezpieczeństwo, w domu ułatwia opiekę nad dzieckiem. Czym się kierować, kupując fotelik samochodowy dla noworodka?

Kołyska samochodowa – bo tak inaczej nazywane są foteliki samochodowe z grupy 0 i 0+, przeznaczone dla noworodków i niemowlaków, które nie ważą więcej niż 13 kg – to jedno z tych akcesoriów, na których nie wolno oszczędzać. Od tego, jak są wykonane i jakie systemy zostały w nich zastosowane, zależy zdrowie dziecko i jego bezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku. Trudno to ocenić, nie będąc specjalistą, dlatego wybierając fotelik samochodowy dla noworodka, trzeba kierować się przede wszystkim wynikami, jakie dany model osiągnął w tzw. crash-testach (np. przeprowadzanych przez niemiecki instytut ADAC – ich wyniki można znaleźć w internecie).

Sprawdź: nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych >>>

Teoretycznie w foteliku samochodowym dziecko może spędzać do dwóch godzin dziennie, może się jednak zdarzyć, że będzie przebywał w nim dłużej, np. podczas podróży. Warto więc zadbać i o to, by było mu w nim jak najwygodniej. Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę przed zakupem fotelika samochodowego? 

Fotelik samochodowy: budka

Fotelik samochodowy dla niemowlaka wyposażony jest w budkę. Ochroni ona dziecko przed słońcem wpadającym przez szybę samochodu, a na dworze – przed deszczem czy śniegiem. Im bardziej obszerna, tym lepiej się sprawdzi. 

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Fotelik samochodowy: obudowa

Od tego, jakiej jest jakości obudowa fotelika samochodowego, zależy, czy fotelik wytrzyma próbę, jaką jest stłuczka lub wypadek. Musi być solidna i stabilna, by w razie wypadku dobrze ochroniła dziecka. Ważne, by oparcie sięgało ponad główkę dziecka, a po bokach były osłony. 

Fotelik samochodowy: możliwość wpięcia do wózka

To bardzo przydatna opcja, bo dzięki niej można wpiąć fotelik samochodowy do stelaża wózka. Przydaje się zwłaszcza podczas wyjazdów, bo nie trzeba wtedy zabierać ze sobą dużej gondoli. 

Fotelik samochodowy: rączka

Rączka, uchwyt fotelika samochodowego powinna pewnie leżeć w dłoni – najwygodniejsze są uchwyty dość szerokie. Trzeba sprawdzić, czy w miejscu, w którym rączka przymocowana jest do fotelika, nie ma luzu (jeśli jest, rączka może nie utrzymać ciężaru fotelika, w którym leży dziecko, i odpaść). 

Fotelik samochodowy: tapicerka

Tapicerka fotelika samochodowego powinna być miękka, wykonana z przyjaznego dla skóry materiału. Będzie się brudziła, dlatego dość istotne jest to, by łatwo można było ją zdjąć i wyprać w pralce. 

Fotelik samochodowy: mocowanie

Fotelik samochodowy można przymocować do kanapy auta na dwa sposoby: za pomocą pasów samochodowych albo bazy Isofix. To drugie rozwiązanie jest wygodne i bezpieczne, bo nie trzeba mocować się z pasami, a baza zwiększa stabilność fotelika.

Sprawdź: foteliki samochodowe z nową homologacją >>>

Zanim kupicie fotelik samochodowy dla dziecka i bazę warto sprawdzić, czy w waszym aucie da się ją zamontować, bo nie każdy samochód ma stosowne uchwyty. 

Fotelik samochodowy: dla wygody i bezpieczeństwa

  • Wkładka redukcyjna

W taką wkładkę powinnien być wyposażony fotelik samochodowy dla noworodka. Wkładka jest niezbędna, stabilizuje główkę i ciało niemowlaka. Najlepsze są wkładki montowane fabrycznie w fotelikach.

  • Pasy bezpieczeństwa

Przytrzymują dziecko, chroniąc przed wypadnięciem z fotelika samochodowego. Powinny mieć możliwość dopasowania do wzrostu i szerokie miękkie ochraniacze, dzięki którym nie będą się wpijać w ciało. Najlepsze są pięciopunktowe, z pasem krokowym. 

Do kiedy w foteliku?

Zazwyczaj z fotelików samochodowych z grupy 0+ dzieci korzystają przez pierwszy rok życia. Dziecko może jeździć w nim, dopóki mieści się w dopuszczalnym przedziale wagowym, a pasy można prawidłowo zapiąć – nawet, jeśli nóżkami dotyka oparcia siedzenia samochodowego. Fotelik samochodowy wymieniamy na większy, dopiero gdy głowa dziecka wystaje powyżej górnej krawędzi. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE