Krzesełko do karmienia: na co zwrócić uwagę przed zakupem?

2015-02-27 9:54 Katarzyna Hubicz

Krzesełko do karmienia nie jest niezbędne, ale może bardzo się przydać. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujecie się na zakup krzesełka do karmienia dla dziecka? Prezentujemy klika modeli krzesełek wraz z cenami.

Wiele mam uwzględnia krzesełko do karmienia już na liście rzeczy koniecznych w wyprawce. Nie ma jednak sensu kupować go, zanim dziecko się urodzi, bo ten mebel przyda się dopiero za kilka miesięcy, gdy niemowlak zacznie siadać. Czy warto kupić krzesełko do karmienia i jakie wybrać? Tak, jeśli masz już pod opieką starszego brzdąca, bo niemowlę można przypiąć w nim pasami, co ułatwia jednoczesne karmienie i nadzór nad starszakiem. Ale i mamy debiutantki powinny rozważyć zakup krzesełka do karmienia, bo jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne. 

Krzesełko do karmienia: jakie wybrać?

Wybór krzesełka do karmienia wymaga jednak namysłu, bo w sklepach jest kilka różnych typów krzesełek, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też liczbą i rodzajem funkcji.

Sprawdź: rozszerzanie diety niemowlaka >>>

Krzesełka do karmienia dla dzieci z plastikowym stelażem. To najczęściej spotykane modele krzesełek. Zazwyczaj są przeznaczone dla dzieci o wadze maksymalnie do 15 kg (czyli do 3. roku życia). Ich zaletą jest to, że mają regulację pozycji oparcia, a siedzisko można umieszczać na różnych wysokościach. Krzesełka do karmienia wykładane są miękką i odporną na zabrudzenia pianką, mają składany stelaż oraz blat, który zazwyczaj można zdjąć, dzięki czemu krzesełko daje się przysunąć bezpośrednio do stołu. Kupując takie krzesełko do karmienia dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najważniejszy z nich to regulacja oparcia – jeśli można je rozłożyć tak, że maluszek będzie w nim mógł przyjąć pozycję półleżącą, z mebelka można będzie zacząć korzystać na długo przed tym, zanim dziecko nauczy się siadać. Jeśli krzesełko ma kółka, trzeba sprawdzić, czy mają możliwość zablokowania, by malec nie mógł się samodzielnie poruszać, odpychając od mebli – taka zabawa może skończyć się wywrotką.

Krzesełka do karmienia drewniane. Są wytrzymałe i eleganckie, ale nie zawsze praktyczne. Drewniane krzesełka do karmienia przeznaczone dla dzieci w różnym wieku – niektóre nadają się tylko dla niemowląt, inne można z czasem przerobić na niski stoliczek z krzesełkiem dla przedszkolaka, albo na duże krzesło dla nastolatka. Zazwyczaj siedzisko nie ma miękkiej wyściółki (choć często istnieje opcja jej dodatkowego zakupu). W większości modeli krzesełek do karmienia drewnianych nie można regulować pozycji oparcia, wtedy krzesełko nadaje się najwcześniej dla maluchów, które same już siedzą. Niektóre krzesełka drewniane mają możliwość złożenia (co ułatwia ich przechowywanie), inne nie – dlatego nadają się przede wszystkim dla osób, które mają je gdzie przechowywać. Decydując się na taki mebelek, warto sprawdzić, czy blat można zdjąć albo chociaż wyregulować odległość, w jakiej znajduje się od dziecka – taka funkcja bardzo ułatwia maluszkowi naukę samodzielnego jedzenia.

Krzesełka do karmienia ze stelażem plastikowo-metalowym albo metalowym. Te krzesełka do karmienia dla dzieci wyróżniają się wyglądem – pasują przede wszystkim do mieszkań wyposażonych w bardzo nowoczesne meble. Mają zupełnie inną konstrukcję niż krzesełka plastikowe czy drewniane. Są też od nich dużo droższe (przeciętna cena to około 1–1,5 tys. zł). W zamian dostajemy mebel, którego wysokość można regulować, siedzisko obracać nawet o 360°, stolik w miarę potrzeby demontować (co pozwala maluszka dosunąć do stołu dla dorosłych), a samo krzesełko przekształcić w wygodny mebelek dla kilkulatka.

Krzesełko do karmienia: dopasowane i bezpieczne

To, kiedy dziecko zacznie korzystać z krzesełka do karmienia, zależy od modelu, jaki wybierzesz. W krzesełkach do karmienia z funkcją leżaczka można ułożyć już trzymiesięcznego niemowlaka. Z modeli mających możliwość regulacji pozycji oparcia może korzystać niemowlak pięcio-, sześciomiesięczny, który nie siedzi jeszcze sam, ale fotelik można ustawić tak, że dziecko ma w nim pozycję półleżącą. W krzesełku do karmienia bez regulacji sadzamy dziecko, który siedzi samodzielnie i jest w stanie wytrzymać w tej pozycji co najmniej przez kilkanaście minut. Warto przestrzegać tych zasad, bo usadzenie w krzesełku niemowlaka, który nie jest na to jeszcze gotowy, może skutkować nadmiernym obciążeniem bioder i kręgosłupa. Dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka ważne są też zabezpieczenia, dzięki którym przypadkowo nie wyślizgnie się on z krzesełka. Najczęściej są to pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które opasują barki i biodra niemowlaka, a zapina się je w kroku. Muszą mieć możliwość regulacji, by można je było dopasować do dzieci o różnym wzroście. Siedzący w krzesełku niemowlak zawsze musi mieć je zapięte. Dodatkowym zabezpieczeniem w krzesełkach do karmienia są też barierki, umieszczane po bokach i między nóżkami dziecka. Zabezpieczają one dziecko skutecznie, pod warunkiem że dziecko ma je na wysokości pach. Bardzo ważna jest też stabilność stelaża krzesełka do karmienia. Nie może być za lekki, a jego nogi muszą być szeroko rozstawione – dzięki temu krzesełko nie wywróci się pod wpływem ruchów dziecka. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE