Co noworodek wie o swojej mamie? Jest znacznie bardziej pojętny niż myślisz

2022-04-01 14:13

Choć chwila po porodzie to moment w którym widzisz swoje dziecko po raz pierwszy, to tych wspólnych 9 miesięcy, gdy byliście w dwupaku, wbrew pozorom wiele mu o tobie mówi. Noworodek całkiem nieźle zna swoją mamę. Oto skąd czerpie te informacje.

noworodek i mama
Autor: Getty Images

Wiele matek w początkowych dniach po porodzie, czuje się nieswojo, z tym, że dziecko jest już "na zewnątz". Przez cały okres ciąży można się przyzwyczaić, że nosiło się je pod sercem i było całym jego światem. Choć na zdrowy rozsądek, takie dylematy mogą się wydawać bezpodstawne, to serce matki robi swoje.

I właśnie dlatego zastanawiamy się - skąd dziecko będzie wiedziało, że to ja jestem jego mamą? Czy nagle przestaję być dla niego wyjątkowa? Co to, to nie. Noworodek doskonale wie, że mama, to mama. Oto jak cię rozpoznaje. 

Sprawdź: Rozwój noworodka: jak oswoić dziecko ze światem?

Spis treści

  1. Mów do dziecka jak najwięcej - zna twój głos
  2. Zna zapach twojej skóry i mleka
  3. Rozpoznaje cię po biciu serca i dotyku
  4. Zna twoją twarz już od 7. dnia życia
Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Mów do dziecka jak najwięcej - zna twój głos

Noworodki już od pierwszych chwil po urodzeniu, znają głos swojej mamy. Poznają go przecież przez całe 9 miesięcy życia płodowego. Naukowcy są o tym przekonani od lat. W jednym z badań, sprawdzali reakcje nienarodzonych dzieci, którym czytano poezję. Gdy robiła to ich mama, ich puls przyspieszał, podczas gdy czytanie innych kobiet zwalniało pracę serca. Psychologowie badający ten fenomen wysnuli wniosek, że to wynik ekscytacji na głos mamy.

Przeczytaj: Twój maluch płacze i nie wiesz dlaczego? Patrząc na jego oczy, rozpoznasz trzy najczęstsze przyczyny

Warto więc mówić do maluszka, śpiewać mu, opowiadać bajki. To go uspokaja. 

Zna zapach twojej skóry i mleka

Zgodnie z naukowymi odkryciami, niemowlęta wyczuwają od swojej mamy zapach wód płodowych jeszcze w 3 dni od narodzin. To dlatego, że ich węch jest znacznie mocniej rozwinięty niż wszystkie inne zmysły.

Podobnie silnie, noworodki wyczuwają zapach mleka z piersi. Położone na klatce piersiowej mamy, będą mimowolnie odchylać się w stronę piersi, próbując sobie podjeść. W wieku 3 dni, dziecko będzie w pełni świadome, czy je twoje mleko, bo doskonale pozna jego zapach. 

Zobacz też: "Czy to normalne, że noworodek...?". 10 zmartwień świeżo upieczonych mam, których możecie sobie oszczędzić

Ze względu na tę wrażliwość węchu, warto zrezygnować z perfum w pierwszych tyodniach życia dziecka. Noworodek lubi twój naturalny zapach. Nie warto go więc zaburzać. 

Rozpoznaje cię po biciu serca i dotyku

Badania dowodzą, że noworodki położone na klatce piersiowej mamy, skóra do skóry się uspokajają. Mimo, że poród był dla nich stresującym przeżyciem, przy mamie stres odchodzi w niepamięć. Ich bicie serca spowalnia i wyciszają się w obecności mamy. 

Przeczytaj też: Co czuje noworodek, czyli jak działają zmysły dziecka?

Dzięki temu, że znają rytm bicia twojego serca, momentalnie zaczną też kojarzyć twój dotyk. Zwłaszcza, że ułatwia im to natura. Klatka piersiowa matki jest o 0,2 stopnia cieplejsza niż reszta ciała, co stanowi idealne miejsce do wypoczynku dla maluszka. 

Zna twoją twarz już od 7. dnia życia

Dziecko ma bardzo słaby wzrok. Noworodek widzi niewyraźnie, a cokolwiek dostrzega na odległość około 30 cm. Tyle jednak mu wystarczy, by przyglądać się twojej twarzy w trakcie karmienia i tulenia. Będzie rozpoznawał jej kształt, i główne detale, zwłaszcza jeśli nosisz okulary. Badania dowodzą, że noworodki rozpoznają twarz mamy już od 7. dnia życia. 

Dowiedz się: Doceni, gdy założysz okulary lub umalujesz usta na czerwono. Tak działa wzrok niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza