Doceni, gdy założysz okulary lub umalujesz usta na czerwono. Tak działa wzrok niemowlaka

2022-03-24 15:12

Jak widzi noworodek? Dostrzega dwuwymiarowy świat składający się z różnych wielkości plam, widoczny jakby zza szyby. Szybko jednak wzrok niemowlaka dochodzi do perfekcji, a to dzięki odpowiedniej zabawie, pielęgnacji i diecie. Jak wygląda rozwój wzroku niemowlaka i co możesz zrobić by go wspierać? Zobacz nasz poradnik.

Niemowlę
Autor: Getty Images Jak rozwija się wzrok niemowlęcia?

Jak widzi niemowlę? W brzuchu mamy panuje ciemność, więc po narodzinach wzrok noworodka musi stopniowo przyzwyczajać się do jasności dnia. Ale nie tylko do tego. Małe oczka niemowlęcia widzą przedmioty znajdujące się w odległości co najwyżej 20–30 centymetrów, i to niewyraźnie, nawet 30 razy słabiej niż dorosły.

Noworodek nie rozróżnia kolorów, chyba że barwy są ze sobą kontrastowo zestawione bądź tworzą wzory o pokaźnych rozmiarach. Noworodek potrafi skupić wzrok na jednym przedmiocie, ale nie zapamiętuje go. Najszybciej niemowlęta uczą się rozpoznawać twarze.

Te najukochańsze – mamy i taty – są im doskonale znane już w 2.–3. miesiącu życia i ich widok wyzwala na twarzy niemowlaka promienny uśmiech. 

Spis treści

  1. Wzrok niemowlaka: kontrasty i feria barw
  2. Wzrok niemowlaka: jakie książeczki i zabawki dla niemowląt
  3. Wzrok niemowlaka: oczy niemowlaka - pielęgnacja
  4. Rozwój wzroku niemowlaka: dieta z DHA
W co się bawić z niemowlęciem?

Wzrok niemowlaka: kontrasty i feria barw

Aby wzrok niemowlaka prawidłowo się rozwijał, potrzebuje odpowiednich bodźców. Na początku wystarczy im obserwacja twarzy mamy. Jak najczęściej pochylaj się więc nad pociechą i rozmawiaj z nią. Wzrok noworodka będzie błądził po twojej buzi – rozmytej plamie, która zyska prawdziwy kształt dopiero za kilka tygodni.

Aby przyspieszyć ten proces rozwoju wzroku dziecka, rób miny i pozwalaj małym rączkom dotykać nosa, policzków, ust. Zakładaj też okulary i maluj usta na mocny kolor. Jak noworodek widzi? Badania pokazują, że dostrzega on skontrastowane powierzchnie i najpierw patrzy na miejsca styku np. białego oraz czarnego. To dlatego ulubioną zabawą w pierwszych tygodniach życia noworodka będzie obserwowanie białych kartek z dużymi czarnymi kropkami, liniami lub wzorem szachownicy.

Zobacz też: Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Powieś je na ścianie w pokoju dziecka, tak by widziało je z odległości 20–30 cm. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie nad łóżeczkiem dwumiesięcznego niemowlaka karuzelki z zabawkami w intensywnych kontrastowych kolorach (wkrótce dziecko zacznie zauważać perspektywę, a jednowymiarowy świat nabierze głębi).

Dziecko będzie śledzić poruszające się wolno przedmioty – najpierw przez chwilę, a w 2.–3. miesiącu życia niemowlę, kiedy kora mózgowa zyska więcej połączeń między neuronami, nieco dłużej. Wtedy też niemowlę zacznie obserwować swoje dłonie, warto więc podawać mu do rączek jedno- i dwukolorowe grzechotki. Koordynacja wzrokowo-ruchowa dzieci najdynamiczniej rozwija się jednak dopiero w drugim półroczu życia dziecka.

Dopiero wtedy dziecko zacznie świadomie chwytać zabawki i przybliżać je do oczu, by móc dokładnie obejrzeć. Podsuwaj mu przedmioty wymagające prostej manipulacji, np. przyciskania, przesuwania czy pociągania. To pomoże ćwiczyć koordynację ręka – oko. 

Wzrok niemowlaka: jakie książeczki i zabawki dla niemowląt

Niemowlę w drugim półroczu życia uwielbia, gdy stroisz miny, pozwalasz mu bawić się przed lusterkiem lub pokazujesz zdjęcia członków rodziny. Niemowlak obserwując twarze, ćwiczy zdolność koncentracji wzroku i dostrzegania coraz mniejszych szczegółów. Z tego też powodu warto pokazywać małemu dziecku książeczki z dużymi ilustracjami, najlepiej z prostymi historyjkami obrazkowymi.

Dowiedz się: Jak widzą noworodki? Kiedy niemowlę zaczyna widzieć dokładnie?

Albo segregować z nim zabawki według kolorów, kształtów, rozmiarów. Ale uwaga: staraj się nie dostarczać niemowlakowi zbyt wielu bodźców wzrokowych naraz. Zabawki w wielu nasyconych kolorach, wykonane z różnych materiałów i wydające głośne dźwięki mogą wzbudzać niepokój niemowlęcia.

Najlepsze dla wzroku niemowlaka będą sprawdzą się proste zabawki (baloniki, piłka i drewniane klocki w podstawowych odcieniach) oraz przedmioty codziennego użytku (np. barwne plastikowe miseczki, krawaty taty czy błyszczące metalowe łyżki z różnymi uchwytami). 

Wzrok niemowlaka: oczy niemowlaka - pielęgnacja

O oczy niemowlaka trzeba prawidłowo dbać. Rutynowym, powtarzanym rano i wieczorem, zabiegiem pielęgnacyjnym powinno być przemywanie oczu niemowlęcia przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Używaj do tego wacików kosmetycznych albo gazików. Ruchem od skroni do noska usuniesz nagromadzoną w kącikach oczu naturalną wydzielinę, w której mogą namnażać się bakterie.

Raz użyty wacik do przemywania oczu trzeba wyrzucić. Jeśli zauważysz, że z oka niemowlaka wypływa żółtawa wydzielina albo spojówka jest zaczerwieniona i obrzmiała, skonsultuj się z lekarzem. Może to być łagodny stan zapalny, który wymaga jednak leczenia kroplami przepisywanymi na receptę.

Rozwój wzroku niemowlaka: dieta z DHA

Do prawidłowego rozwoju wzroku niemowlaka niezbędne są składniki odżywcze, jakie dostarcza mleko matki lub modyfikowane (sprawdź jego skład). Dieta prawidłowo skomponowana i mająca wpływ na rozwój wzroku powinna zawierać następujące składniki: należą do nich LCPUFA – wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają rozwój układu nerwowego, mózgu i wzroku dziecka.

Zaliczany do LCPUFA kwas dokozaheksaenowy (DHA) występuje w największym stężeniu właśnie w siatkówce oka. Badania dowodzą, że dieta bogata w DHA poprawia ostrość wzroku niemowlaka.

Dowiedz się: Zez u niemowląt, czyli uciekające oczka

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza