Dlaczego maluch płacze? Znając te sygnały rozpoznasz czy jest zmęczony, czy głodny

2024-03-21 13:02

Płacz niemowlęcia jest jego naturalnym sposobem komunikowania się ze światem. Choć patrząc racjonalnie, każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, to jednak podświadomie odczuwamy te momenty, jako alarmujące i martwimy się dolegliwościami naszych pociech. Jak zorientować się szybko, jakie są potrzeby naszego dziecka? Wbrew pozorom, maluch w mowie ciała przekazuje nam o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać.

Zmęczone czy głodne? Dzięki tym znakom rozpoznasz to w kilka sekund
Autor: Getty Images Zmęczone czy głodne? Dzięki tym znakom rozpoznasz to w kilka sekund

Zaleca się karmienie niemowląt na żądanie, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią, co najmniej przez pierwsze 4-6 tygodni życia. Ma to związek między innymi z procesem stabilizacji laktacji. 

Specjaliści szacują, że takich karmień, zwłaszcza w pierwszym miesiącu życia powinno być co najmniej 8 w ciągu dnia. Mówi się nawet o 12 i więcej karmieniach dziennie. To wykańczające zwłaszcza, że z biegiem czasu, każda mama zaczyna zauważać, że niemowlę częstokroć jedynie zasysa pierś i od razu zasypia. Choć nie ma w tym nic szkodliwego, a wprost przeciwnie - pokarm na początku karmienia zawiera więcej wody i zaspokaja głównie pragnienie malucha, to na pewnym etapie niemowlęctwa, można już zacząć próbować rozpoznawać czy dziecko rzeczywiście jest głodne. 

Dowiedz się: Masz wrażenie, że tylko karmisz i karmisz? Oto 10 rzeczy, które możesz robić w przerwach między ssaniem

Spis treści

 1. Jak rozpoznać, że niemowlę płacze z głodu?
 2. Jak rozpoznać, że niemowlę płacze ze zmęczenia?
 3. Jak prawidłowo reagować?
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Zobacz: Najedzone czy głodne? Zwróć uwagę na rączki niemowlaka

Jak rozpoznać, że niemowlę płacze z głodu?

W zachowaniu maluszka, który płacze, bo jest głodny, pojawiają się charakterystyczne sygnały. Według doradców laktacyjnych mogą to być:

 • otwarte usta,
 • obracanie główki na boki (jakby w poszukiwaniu piersi),
 • zasysanie ust,
 • ssanie rączek,
 • wicie małego ciałka.
 • intensywny płacz.

Jak rozpoznać, że niemowlę płacze ze zmęczenia?

Płacz i markotność spowodowane zmęczeniem wyglądają nieco inaczej. Konsultanci snu opisują te zachowania kilkoma specyficznymi sygnałami:

 • wzrok zwrócony przed siebie, jakby maluch patrzył w dal,
 • czerwone oczka,
 • pocieranie oczu rączkami,
 • płacz z zaczerwienieniem okolic brwi,
 • ziewanie,
 • odruch odpychania biorącego na ręce rodzica,
 • sztywne, prężące się ciałko.

Jak prawidłowo reagować?

Może się okazać, że wymienione przy okazji symptomów płaczu ze zmęczenia objawy, będą już oznaczały stan przemęczenia, w którym dziecko trudno będzie uspokoić.

Czasami więc niezbędne okazuje się podanie piersi w odpowiednio wczesnym momencie, gdy maluch może się przy niej wyciszyć i zasnąć. Na co zatem wam wiedza o objawach płaczu? Po to, by nie przejmować się, że dziecko zjadło przy piersi za mało i będzie głodne. Czasami nie chodzi o posiłek, a o bliskość i wyciszenie, które pomagają w zaśnięciu.

Przeczytaj: Czy można przekarmić niemowlę na piersi? Dlaczego noworodek ciągle "wisi na piersi"?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza