Hipoglikemia u noworodka: przyczyny, objawy leczenie

2015-03-31 17:54
Hipoglikemia u noworodka
Autor: thinkstockphotos.com Hipoglikemia u noworodka powoduje zmniejszenie dopływu tlenu do narządów.

Hipoglikemia u noworodka to zbyt niski poziom glukozy we krwi. Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie, może się pojawić u wcześniaków i dzieci matek chorych na cukrzycę, ale nie tylko. Przeczytaj, jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia hipoglikemii u noworodka.

Hipoglikemia u noworodka oznacza, że poziom cukru (czyli glukozy) we krwi wynosi poniżej 30 mg/dl u wcześniaków z niską masą urodzeniową i poniżej 40 mg/dl u dzieci urodzonych w terminie i z prawidłową wagą. Taki stan powoduje zmniejszenie dopływu energii do tkanek i narządów.

Czytaj także: Gazometria krwi u noworodka: na czym polega?

Hipoglikemia u noworodka: rozpoznanie

Hipoglikemia u noworodka może się objawiać oziębieniem skóry, bezdechem, sinicą, zaburzonym odruchem ssania, wymiotami, apatią, drgawkami, zaburzeniami pracy serca. Jednak najczęściej hipoglikemia nie daje żadnych objawów. Jedynym potwierdzeniem hipoglikemii u noworodka jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

Hipoglikemia u noworodka: przyczyny

Hipoglikemia to zazwyczaj stan przejściowy, związany z chwilowym niedoborem energetycznym (spowodowanym np. niedostatkiem kalorii w pierwszych godzinach po urodzeniu) lub wystąpieniem czynników zwiększających zapotrzebowanie na energię (np. wyziębienie, zakażenie, stres). Często zdarza się u wcześniaków, które mają jeszcze niedojrzałą wątrobę i niedobór glikogenu, substancji zapasowej wykorzystywanej przy niedoborze cukru. Rzadko hipoglikemia oznacza określoną chorobę.

Hipoglikemia może towarzyszyć:

Czynnikiem ryzyka hipoglikemii u noworodka jest cukrzyca u matki oraz konflikt serologiczny.

Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

Hipoglikemia u noworodka: postępowanie

Noworodki z hipoglikemią powinny być jak najczęściej przystawiane do piersi lub pojone roztworem glukozy. Pomoże to podnieść poziom cukru we krwi. Aby zapobiec nadmiernym wydatkom energii konieczne jest utrzymywanie noworodka w cieple, spokój i bliskość matki. Jeśli hipoglikemia nie jest związana z żadną chorobą, zwykle ustępuje sama. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE