Czym są perły zębowe? Te zmiany w buzi ma 4 na 5 maluchów [ZDJĘCIA]

2022-01-20 16:15

Perły Epsteina to biało-żółte cysty, tworzące się u noworodków na dziąsłach i podniebieniu. Przysparzają zmartwienia wielu świeżo upieczonym mamom - występują u 80 proc. narodzonych dzieci. Nie ma się jednak czego obawiać: perły zębowe to zupełnie niegroźna przypadłość. Jeśli jednak pojawią się u niemowląt mogą zostać pomylone z groźniejszymi zmianami.

niemowlę dziąsła
Autor: Getty Images Czym są perły zębowe u niemowląt?

Perły Epsteina, nazywane też torbielami dziąsłowymi lub perłami dziąsłowymi, pojawiają się wyłącznie u noworodków. Badania amerykańskich naukowców z National Institutes of Health potwierdzają występowanie pereł Epsteina u 80 procent noworodków.

Dzieci, które dopiero co opuściły brzuch mamy, muszą się przyzwyczaić do warunków panujących w nowym środowisku. Zmiany te znane są w medycynie od bardzo dawna, zostały odkryte już w XIX wieku, a dokładniej w 1880 r. przez czeskiego pediatrę Aloisa Epsteina.

Spis treści

  1. Grudki na podniebieniu i dziąsłach - przyczyny
  2. Torbiel dziąsłowa: objawy
  3. Perły zębowe - czy trzeba leczyć?
  4. Jak wyglądają perły zębowe? GALERIA
Afty u dzieci

Grudki na podniebieniu i dziąsłach - przyczyny

W jaki sposób dochodzi do powstania pereł Epsteina buzi noworodka? Jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży w łonie matki szczęka dziecka łączy się z podniebieniem. W wyniku tego procesu błona śluzowa zostaje "uwięziona" między jednym a drugim, co skutkuje pojawieniem się właśnie takich biało-żółtych wykwitów.

Zobacz: Kalendarz ząbkowanie - kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dzieci?

Powstanie pereł zębowych jest więc zupełnie niezależne od dobrych chęci mamy i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia jej i jej dziecka. Te małe grudki są wypełnione keratyną, a ich biały kolor i lekko połyskująca struktura sprawia, że jeśli pojawią się a dziąsłach, rodzice mylą je niekiedy z pierwszymi mleczakami

Torbiel dziąsłowa: objawy

Perły Epsteina są zlokalizowane po obu stronach szwu, który łączy podniebienie twarde. Zazwyczaj mają 1-3 mm średnicy. To torbiele listewki dziąsłowej, które wyglądają jak cysty lub grudki. Zazwyczaj są biało-żółtego koloru i mają delikatny połysk, stąd ich nazwa. 

Sprawdź: Czy mleczaki trzeba leczyć?

Perły Epsteina bywają często mylone z innymi wykwitami na dziąsłach noworodków - guzkami Bohna. Guzki Bohna wyglądają niemal tak samo, ale występują w innych miejscach w buzi niż perły Epsteina - nie w miejscu szwu łączącego podniebienie twarde. W perłach Epsteina znajdują się komórki nabłonka i błony śluzowej. 

Perły zębowe - czy trzeba leczyć?

Opisując sposoby, jakimi można się pozbyć pereł Epsteina z buzi dziecka, trzeba najpierw zaznaczyć jedną ważną kwestię. Te wykwity nie powodują u dziecka bólu, w ogóle ich nie czuje. Może wyglądają groźnie, podobnie do aft, często męczących dorosłych, ale ich obecność na podniebieniu z całą pewnością nie łączy się z bólem.

Co trzeba zrobić, żeby perły Epsteina zniknęły? Zupełnie nic. Zanikają samoczynnie, już po kilku tygodniach od porodu.

Dowiedz się: Zajady u dziecka - przyczyny, leczenie

Jeśli zaobserwujemy perły Epsteina w buzi nieco starszego dziecka - w okresie niemowlęcym, skonsultujmy się z lekarzem. On precyzyjnie określi, czy objawy zostały dobrze zdiagnozowane. Perły Epsteina nie są co prawda groźne dla zdrowia, ale niedoświadczonemu oku łatwo je pomylić z innymi wykwitami.

Pleśniawki, grzybicze zapalenie jamy ustnej i rzadko występujące zęby płodowe wyglądają bardzo podobnie. Te ostatnie mogą drażnić malucha i pierś mamy podczas ssania i zostać przez noworodka połknięte lub poranić jego język.

Jak wyglądają perły zębowe? GALERIA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza