To nie kolka, a jednak niemowlak płacze i nie można go uspokoić. Czym jest napad purpurowego płaczu?

2022-12-27 16:00

Jeśli noworodek płacze i płacze, myślimy, że ma kolkę. Niekoniecznie. Naukowcy utworzyli pojęcie "purpurowego płaczu", który oznacza niemożliwy do utulenia płacz niemowlęcia, nie mający określonej przyczyny. Jeśli więc twoje dziecko płacze mimo podania leku na kolkę, przewinięcia i nakarmienia, to może właśnie ma napad purpurowego płaczu.

Płaczący noworodek w ramionach taty
Autor: Getty images Przypomina płacz z powodu kolki, ale nie jest spowodowany bólem

Płacz noworodka jest zawsze stresujący dla rodzica, zwłaszcza jeśli nie znamy jego przyczyny, więc nie potrafimy pomóc. Niemowlęta płaczą bardzo często z wielu powodów – łzy są sposobem porozumiewania się i drogą na okazanie swoich emocji i uczuć. A jest ich dużo: lęk, brak poczucia bezpieczeństwa, głód, zimno itd.

Zazwyczaj łzy niemowlęcia łatwo ukoić podając mu pierś, tuląc w ramionach, kołysząc... Czasem jednak nie jest to proste – ataki kolki są powodem płaczu, na który nie pomaga ani kołysanie ani karmienie. Podobnie jest z tzw. purpurowym płaczem, który często jest mylony z bólem brzuszka u niemowlaka. Czym są napady purpurowego płaczu i co jest jego przyczyną? 

Spis treści

 1. Co to jest purpurowy płacz?
 2. Co oznacza akronim purpurowego płaczu?
 3. 4 rzeczy, które warto wiedzieć o purpurowym płaczu
 4. Jak pomóc dzieciom przejść przez okres purpurowego płaczu?
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Co to jest purpurowy płacz?

Napad purpurowego płaczu to niekontrolowany, nagły i trudny do ukojenia płacz niemowlęcia. Podobnie jak w przypadku kolki, napady trwają przez określony czas, zwykle w określonym przedziale wiekowym: między 3. tygodniem a 3. miesiącem życia, czyli dokładnie wtedy, kiedy ataki kolki. Powodem purpurowego płaczu nie jest jednak ból brzuszka.

Według specjalistów purpurowy płacz to etap rozwoju, przez który przechodzą dzieci i – co ciekawe – wiele gatunków zwierząt. Płacz nie jest spowodowany bólem (leki na kolkę nie pomagają, noworodek nie ma gazów, a badania nie wykazują nieprawidłowości) ani inną przyczyną, jak głód czy zimno. To po prostu normalny etap wzrostu, okres w życiu dziecka, który jest normalną częścią rozwoju każdego niemowlęcia. 

„Kiedy dziecko otrzymuje leki na objawy kolki, które nie działają, wzmacnia to przekonanie, że coś jest z nim nie tak, podczas gdy w rzeczywistości dziecko przechodzi bardzo normalną fazę rozwoju. Dlatego wolimy nazywać ten czas okresem purpurowego płaczu. Nie dlatego, że dziecko podczas płaczu robi się purpurowe. Akronim jest znaczącym i zapadającym w pamięć sposobem na opisanie tego, przez co przechodzą rodzice i ich dzieci" - czytamy w serwisie purplecrying.info/, stworzonym przez lekarzy dla rodziców, których dzieci cierpią nie nieutulony i niewytłumaczalny niczym napad płaczu.

Czytaj również: Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 rzeczy, które cię kompletnie zaskoczą

Zastanawiasz się, co męczy i drażni twojego maluszka? Tych 4 rzeczy niemowlę nie lubi najbardziej

Co oznacza akronim purpurowego płaczu?

Specjaliści utworzyli termin purpurowego płaczu (purple crying), aby wytłumaczyć rodzicom istotę napadów i pomóc im je rozpoznać. Stało się po tym, gdy w USA zwiększyła się liczba przypadków tzw. zespołu dziecka potrząsanego, będącego skutkiem desperackich prób uspokojenia dzieci z napadami purpurowego płaczu. 

Słowo "purple" (z angielskiego "purpurowy") to skrót od pierwszych liter określających najczęstsze objawy purpurowego płaczu:

 • P (Peak of crying): szczyt płaczu przypada na 2. miesiąc życia
 • U (Unpredictable): początek napadu jest nieprzewidywalny
 • R (Resistant to soothing): płacz jest "odporny" na tulenie, kołysanie i inne metody uspokajania  
 • P (Pained look on baby’s face): na twarzy dziecka widoczny jest ból, jakby malec był chory lub chory, w rzeczywistości dziecko nie cierpi
 • L (Long bouts of crying): długie napady płaczu, które mogą trwać kilka godzin lub dni
 • E (Evening crying): płacz pojawia się zwykle wieczorem.

4 rzeczy, które warto wiedzieć o purpurowym płaczu

 1. Napady purpurowego płaczu z definicji określane są jako "okres napadów". Oznacza to, że dziecko z tego wyrasta. Okres ten zaczyna się zwykle ok. 3. tygodnia, a kończy ok. 3. miesiąca. Po tym czasie napady płaczu powinny być coraz rzadsze, a 4-miesięczne niemowlę nie powinno doświadczać ich już wcale. Purpurowy płacz nie powraca w późniejszych etapach życia dziecka. 
 2. Niektóre dzieci mogą mieć napady płaczu przez cały ten czas. Inni mogą mieć co kilka dni lub płacz może pojawiać się u nich epizodycznie. 
 3. Warto pamiętać, że płacz niemowlęcia zawsze jest dla rodzica trudny do zniesienia. Dlatego trzeba mieć świadomość, że napady płaczu nie świadczą o chorobie dziecka i nie wywołują u niego cierpienia. Normlanym jest jednak, że powodują stres u opiekuna, dlatego koniecznie jest zdobycie umiejętności radzenia sobie z takimi sytuacjami. Bezsilność i frustracja to fatalne uczucia, z którymi trzeba sobie radzić (jak, tego dowiesz się TUTAJ). 
 4. Nigdy nie potrząsaj dzieckiem w chwili zdenerwowania płaczem. Nie tylko nie sprawi to, że dziecko przestanie płakać, ale może również wywołać nieodwracalne uszkodzenie mózgu dziecka. 

Czytaj również: Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Swaddling: na czym polega ta metoda otulania noworodka?

Jak pomóc dzieciom przejść przez okres purpurowego płaczu?

Dziecko z napadem purpurowego płaczu trudno uspokoić, a właściwie prawie zawsze próby takie są skazane na porażkę. Możesz jedna złagodzić płacz kilkoma sposobami.

 • Kontakt skóra do skóry - tulenie dziecka do piersi, przytulanie jak w pierwszych godzinach po porodzie łagodzi nieco purpurowy płacz 
 • Owijanie - pomaga dziecku poczuć się bezpiecznie jak w macicy
 • Chodzenie, kołysanie się lub kołysanie - bujanie usypia i czasem może pomóc złagodzić płacz
 • Ciepła kąpiel - relaksuje i rozluźnia, dlatego często pomaga w napadach płaczu
 • Świeże powietrze - usypia i pozwala zmienić otoczenie, co wpływa czasem na wyciszenie dziecka.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza