Nie rób tego, pod żadnym pozorem. Dlaczego potrząsanie niemowlakiem jest śmiertelnie groźne?

2022-07-18 15:53

Syndrom dziecka potrząsanego, znany też jako zespół dziecka potrząsanego, to zespół objawów, który pojawia się u niemowlaka wskutek gwałtownego potrząsania dzieckiem. Potrząsanie niemowlakiem to forma przemocy wobec dziecka i kończy się uszkodzeniem mózgu, problemami ze wzrokiem i słuchem, a w 25 proc. przypadków – śmiercią dziecka.

Nie rób tego, pod żadnym pozorem. Dlaczego potrząsanie niemowlakiem jest śmiertelnie groźne?
Autor: Getty Images Nie rób tego, pod żadnym pozorem. Dlaczego potrząsanie niemowlakiem jest śmiertelnie groźne?

Potrząsanie dzieckiem (ang. shaken baby syndrome, w skrócie SBS) dotyczy zwykle niemowląt do 1. roku życia, ale czasem dotyka też starszych maluchów – do 3. roku życia.

Opiekunowie dopuszczający się potrząsania niemowlakiem uważają, że jest to metoda na uspokojenie niemowlęcia, a w rzeczywistości potrząsanie dzieckiem to forma przemocy wobec dziecka i sposób na wyładowanie frustracji. Potrząsanie dzieckiem to najczęstsza przyczyna upośledzeń i śmierci niemowląt.

Dowiedz się: 4 rzeczy, które drażnią niemowlaka - co męczy niemowlę?

Jak sobie radzić z High Need Baby?

Jakie są skutki syndromu dziecka potrząsanego?

Dlaczego potrząsanie dzieckiem jest śmiertelnie niebezpieczne? Głowa niemowlęcia jest bardzo duża w stosunku do ciała – stanowi 25 procent całego ciała. Mięśnie szyi i karku są jeszcze słabe, a mózg jest miękki i wciąż się rozwija. Podczas gwałtownego potrząsania głowa kołysze się na wszystkie strony na wiotkiej szyi.

Skutkuje to przerywaniem naczyń w mózgu, krwawieniami i powstawaniem krwiaków. Zniszczenia powstają też w gałkach ocznych – dochodzi do krwawień do siatkówki oka, rozdarć i odwarstwień siatkówki. Uszkadzają się mięśnie, nerwy i ścięgna szyi, a także kręgosłup szyjny.

Wystarczy 4 sekundy potrząsania, by doszło do tych zniszczeń lub nawet śmierci! A większość potrząsanych dzieci jest potrząsana dłużej i częściej. Uwaga – uszkodzenia charakterystyczne dla zespołu dziecka potrząsanego powstają też wskutek podrzucania niemowlaka podczas zabawy, a także gwałtownego kołysania dziecka w wózku.

Konsekwencje potrząsania dzieckiem:

  • śmierć dziecka w ciągu kilku dni po urazie
  • ślepota lub uszkodzenie wzroku
  • padaczka, wodogłowie, paraliż, stan wegetacji, w późniejszym wieku upośledzenie umysłowe i rozwojowe, zaburzenia zachowania, niski iloraz inteligencji

Jak zapobiegać syndromowi dziecka potrząsanego?

Potrząsanie niemowlakiem jest szczególnie niebezpieczną formą przemocy wobec dziecka. Jej skutków nie widać na pierwszy rzut oka – nie pozostawia siniaków i ran, niemowlak nie mówi i nie może się poskarżyć. 

Potrząsane dziecko staje się rzeczywiście „spokojniejsze”: jest apatyczne, ospałe, może mieć problemy z oddychaniem i zaburzenia krążenia. Mogą pojawić się też wymioty, drżenie, a nawet śpiączka. Dziecko potrząsane słabo ssie i ma problemy z połykaniem, ma mały apetyt, nie uśmiecha się i nie gaworzy, nie podnosi główki, nie może skupić wzroku na poruszającym się przedmiocie.

Do potrząsania dzieckiem posuwają się niektóre matki z depresją poporodową. Szczególnie narażone na potrząsanie są dzieci z niechcianych ciąż, chore i z wadami wrodzonymi.

Rodzice sfrustrowani, którzy chcą za wszelką cenę uciszyć płaczące dziecko, powinni zdać sobie sprawę z tego, że niemowlę płacze 2-3 godziny na dobę. Niektóre maluchy (20-30 proc.) płaczą znacznie dłużej.

Płacz to jedyny sposób malca na komunikację z otoczeniem, niemowlę tylko w ten sposób może dać znać, że jest głodne, jest mu za zimno, za ciepło, ma mokro, coś je boli, jest znudzone albo zaniepokojone i potrzebuje przytulenia.

Czasem dziecko płacze bez wyraźnego powodu i nie trzeba go na siłę uspokajać. Jeśli nie możesz wytrzymać płaczu dziecka, lepiej zostaw je w łóżeczku i wyjdź na chwilę do innego pomieszczenia. Możesz też zostawić dziecko pod opieką partnera czy kogoś z rodziny i wyjść z domu na godzinę, aby ochłonąć.

Czytaj także: Jak uspokoić płaczące dziecko? 9 sposobów na płacz niemowlaka

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza