Co powinno nas zaniepokoić w wyglądzie noworodka?

2013-06-17 12:12
Dlaczego noworodek przypomina kosmitę?
Autor: _photos.com|photos.com Wygląd noworodka w pierwszych dniach życia daleki jest od wizerunku ślicznego bobasa z reklamy.

Czy zasinienia, załzawione lub zaczerwienione oczy noworodka powinny być powodem do niepokoju? Choć większość noworodków tylko śpi i je, ich rodziców niepokoją czasem pewne objawy lub wygląd dziecka. Skąd się one biorą i kiedy konieczna jest interwencja specjalisty? 

Sine dziąsła lub skóra wokół warg u noworodka

Może sygnalizować niski poziom tlenu we krwi u noworodka – bywa tak, jeśli dziecko ma problemy z krążeniem albo oddychaniem. Stan taki może świadczyć o sinicy. W wadach sinicznych serca szaro-niebieski odcień skóry dziecka pojawia się zwykle, gdy ustępują żółtaczka i zaczerwienienie skóry. W przypadkach chorób płuc, np. wrodzonego zapalenia płuc, zasinienie skóry jest mniej widoczne. Siny odcień wokół prawidłowo zabarwionych warg i śluzówek jamy ustnej zwykle wywołany jest przez prześwitujące naczynia żylne.

  • Co robić? Trzeba skotaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę takiego zabarwienia skóry.

>> Przeczytaj także o żółtaczce noworodkowej.

Załzawione oczy u noworodka

Z oczu niektórych noworodków ciągle ciekną łzy. Niekiedy problem dotyczy obu oczu, najczęściej jednak załzawione jest jedno oko. To świadczy o tym, że malec ma zatkany kanalik łzowy.

  • Co robić? Kanaliki powinny odblokować się same. Jednak jeśli nie nastąpi to przed upływem pierwszego miesiąca życia, lepiej nie czekać, bo gdy łzy nie odpływają tak, jak powinny, łatwo o infekcję. By jej zapobiec, wydzielinę trzeba usuwać, przemywając oczko sterylnym gazikiem zmoczonym w letniej przegotowanej wodzie, ruchem od skroni w kierunku noska. Zatkane kanaliki można próbować udrażniać, robiąc masaż kącika oka (poproś o instrukcję położną albo pediatrę). Jeśli to nic nie da, konieczne będzie udrożnienie kanalika u okulisty.

>> Noworodek w domu. Rady dla młodych mam.

Zaczerwienione oczy u noworodka

Zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek, a czasami nawet ropa może się pojawić już u kilkudniowego noworodka wskutek zabiegu Credego. Zabieg polega na zakropleniu do każdego oka dziecka jednej kropli 1 proc. roztworu azotanu srebra i wykonywany jest po urodzeniu. Ma na celu zapobiec zakażeniu dwoinkami rzeżączki (czyli rzeżączkowemu zapaleniu spojówek), które mogą znajdować się w drogach rodnych kobiety. Chemiczne zapalenie spojówek wynikające z podania azotanu srebra zwykle pojawia się 6–8 godzin po wkropleniu, czyli w czasie pobytu na oddziale noworodkowym. Taki stan zapalny samoistnie ustępuje w ciągu 2–4 dni. W przypadku takiego stanu zapalnego czekamy, aż objawy same ustąpią. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu 3 dni, trzeba iść do lekarza okulisty. Szczególnie jeśli ropienie i obrzęk powiek się nasilają.

>> Metoda 5S, czyli czego potrzebuje noworodek?

Częściej zapalenie spojówek jest wywoływane przez zakażenie bakteriami, chlamydiami lub wirusami. U noworodków do infekcji może dojść w trakcie porodu podczas kontaktu z drogami rodnymi matki. Zakażenie ujawniające się pod koniec pierwszego tygodnia zwykle jest wywołane przez bakterie, a w drugim tygodniu zwykle przez chlamydie. Może przebiegać łagodnie z minimalnym wysiękiem śluzowo-ropnym, ale też z obustronnym obrzękiem powiek oraz śluzowo-krwistą, później ropną wydzieliną.

  • Co robić? Takiego stanu nie można bagatelizować. Lekarz zleci antybiotyk miejscowo w kroplach, a czasami nawet doustnie lub dożylnie, jeśli będzie podejrzewał zakażenie chlamydiami.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza