Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

2012-08-27 18:27
Wzrok niemowlaka
Autor: Getty Images

Zanim wzrok niemowlaka w pełni się ukształtuje minie kilka miesięcy. Przeczytaj albo posłuchaj, jak dziecko widzi w pierwszych miesiącach życia oraz jakimi kolorami najlepiej otaczać noworodka, by stymulować rozwój wzroku. Kiedy zaczyna widzieć wyraźnie?

Co widzi dziecko po narodzeniu?

W chwili narodzin dziecka wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów – noworodek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm od swojej twarzy. Wszystko, co znajduje się dalej, przypomina świat widziany przez średnio przezroczystą szybę. Lepiej też widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, od tego, co ma w centrum. Badania dowodzą, że świat takiego dziecka istnieje w dwóch wymiarach – nie potrafi on bowiem jeszcze dokładnie ocenić, co jest bliżej, a co dalej. W ciągu kilku następnych miesięcy wzrok zacznie się wyostrzać.

Czy niemowlę w wieku 2-3 miesięcy widzi już wyraźnie?

Niemowlę w wieku 2–3 miesięcy zaczyna już dostrzegać rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. W tym okresie pojawia się również widzenie stereoskopowe, czyli zdolność obu oczu do równoczesnego widzenia tego samego. Przez pierwszych osiem miesięcy życia ostrość wzroku dziecka poprawia się aż ośmiokrotnie. Nie znaczy to jednak, że jest idealna. Dopiero w wieku 6 lat dziecko będzie w stanie prawidłowo rozpoznać tak zwane optotypy, służące u okulisty do oceny ostrości widzenia.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Kiedy dziecko widzi kolory?

Tuż po urodzeniu niemowlę nie rozróżnia jeszcze kolorów – dziecko widzi jedynie kontrastowe zestawienia bieli i czerni, pod warunkiem jednak, że są one duże i wyraźne. Z biegiem dni to się zmienia, bo niemowlę zaczyna powoli odróżniać inne barwy. Dziecko w wieku niespełna miesiąca umie już zatrzymać na chwilę wzrok na jaskrawoczerwonej zabawce, którą rodzic przesuwa mu przed oczami. Dwumiesięczne dziecko potrafi odróżnić czerwień i zieleń, w wieku 3 miesięcy rozpoznaje kolor żółty, miesiąc później – niebieski. Ale tylko pod warunkiem, że są one intensywne, a przedmioty w tych kolorach są duże.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Jak urządzić pokój, by wspierać rozwój wzroku u dziecka?

To, co widzi niemowlę w pierwszych miesiącach życia, nie ma większego znaczenia przy urządzaniu dziecięcego pokoju. Trudno bowiem co miesiąc czy dwa zmieniać kolory ścian oraz mebli. Warto tylko pamiętać, że niemowlęta postrzegają jako przyjemne barwy o ciepłych odcieniach – żółty, czerwony, pomarańczowy – a korzystny wpływ na ich nastrój mają harmonijnie dobrane odcienie ludzkiej skóry: beż, odcienie pastelowego różu, kolory cieliste i kremowe, które kojarzą się dziecku ze skórą matki. Inaczej ma się jednak sprawa z zabawkami, które zawieszasz nad łóżkiem malca czy dajesz mu do rączki. By miały one pozytywny wpływ na rozwój zmysłów dziecka, warto dopasować je do tego, co aktualnie widzi dziecko.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Jakie zabawki stymulują rozwój wzroku dziecka w poszczególnych miesiącach życia?

  • 1 miesiąc życia

W chwilach czuwania maluszek zaciekawi się zabawkami w kontrastowych, czarno-białych barwach. By je dostrzegł, muszą być duże i wisieć nieco z boku łóżeczka. Możesz doczepić do ramy łóżeczka kilka czarnych i białych balonów albo wymalowane na zwykłej kartce czarne koła, pasy i kwadraty. Nad łóżeczkiem można też powiesić wolno obracającą się karuzelę z pozytywką (najlepiej, by miała również czarno-białe elementy).

  • 2. miesiąc życia

Uwagę dziecka przykuwają już jednolite i intensywne kolory. Nad jego łóżeczkiem możesz zawiesić – kupione albo wycięte z kartonu i przyczepione żyłką – duże figury geometryczne w intensywnych, jednolitych barwach, np. zielone koło, żółty kwadrat, czerwony trójkąt.

  • 3.–4. miesiąc życia

Dopiero w tym wieku niemowlęta zwykle zaczynają zauważać wiszące nad łóżeczkami tak zwane mobile, czyli poruszające się zabawki. To również dobry czas, by podarować maluszkowi kolorową, piszczącą albo grającą grzechotkę.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Nie przegap wideo: Świat oczami dziecka od 2 miesiąca życia

Dowiesz się z niego, jak wygląda rozwój wzroku u dwumiesięcznego dziecka, co widzi niemowlę w wieku 3 miesięcy, a co półroczne i starsze. Kiedy dziecko widzi tak samo jak dorosły? Obejrzyj koniecznie!

Kup e-poradnik
Kalendarz rozwoju niemowlaka

Autor: Getty Images

Z poradnika dowiesz się:

  • co potrafi zrobić dziecko w kolejnych miesiącach życia
  • kiedy zaczyna samo siadać, raczkować, chodzić
  • jak rodzice mogą wspierać malucha w rozwoju

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza