4 najczęstsze błędy popełniane przez młodych rodziców. Też tak postępujesz z niemowlęciem?

2023-11-02 13:47

Opieka nad niemowlęciem to dla świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwanie. Zanim dojdą do wprawy w takich czynnościach jak przewijanie, podnoszenie, noszenie, odkładanie upłynie trochę czasu i padnie wiele błędów. By już na starcie swojej rodzicielskiej drogi ich uniknąć, punktujemy 4 dość częste błędy popełniane przez opiekunów. Zdarzają się one nawet doświadczonym rodzicom.

4 najczęstsze błędy popełniane przez młodych rodziców. Też tak postępujesz z niemowlęciem?
Autor: Instagram @pregnancy.advice 4 najczęstsze błędy popełniane przez młodych rodziców. Też tak postępujesz z niemowlęciem?

Nie mówimy w tym momencie o błędach, które zagrażają życiu malucha, ale o drobnych niedociągnięciach, które wpływają na jego komfort. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że drobna zmiana w naszym postępowaniu to zupełnie nowa jakość życia dla małego, nieporadnego jeszcze maluszka. Na Instagramowym profilu @pregnancy.advice poświęconym świeżo upieczonym rodzicom eksperci wypunktowali 4 najczęstsze błędy, które niedoświadczeni opiekunowie popełniają opiekując się niemowlętami.

Co męczy niemowlaka?

4 najczęstsze błędy popełniane przez młodych rodziców

1. Pierwszy z nich dotyczy przenoszenia dziecko z miejsca w miejsce np. z gondoli do łóżeczka, z łóżeczka na przewijak itp. Eksperci podkreślają, aby najpierw umieszczać na podłożu pupę maluszka, potem plecki, a dopiero na końcu głowę. Dlaczego ich zdaniem ma to takie znaczenie? Po pierwsze nie powodujemy niepotrzebnego nacisku na jego delikatną główkę, po drugie sprawiamy, że dziecko czuje się bezpiecznie i nie dochodzi do pobudzenia odruchu moro. Dziecko nie wzdryga się gwałtownie, bo jego oczy będąc wyżej niż pupa i tułów wszystko kontrolują.

2. Podczas zabawy maluszka na macie edukacyjnej staramy się umieszczać zabawki nieco niżej głowy dziecka a nie tuż nad nią. Taka pozycja sprzyja bowiem pobudzaniu mięśni oczu i szyi.

3. Bawiąc się ze swoim dzieckiem, rozmawiając z nim, patrząc mu w oczy, zwróć uwagę na jego ułożenie główki. Szyja i głowa powinna być ułożona w wygodnej pozycji – nie wygiętej. Kładąc np. dziecko na kolanach najlepiej podeprzeć ją swoimi kolanami.

4. Dzieci w wieku 2-3 miesięcy wchodzą w fazę oralną i zaczynają świat poznawać swoimi ustami. Wszystko co napotkają, wkładają do buzi, produkując przy tym dużo śliny. W wielu rodzicach rodzi się wówczas chęć, aby oczyszczać buzię z powstałej śliny bądź wyjmować rączki dziecka z jego buźki. To błąd – podkreślają specjaliści. Eksplorowanie świata przez niemowlę w ten sposób jest bardzo potrzebne dla jego rozwoju. Rodzic powinien jedynie zadbać o to, by zawsze mieć czyste dłonie bawiąc się z dzieckiem i nie całować go w rączki.

Powyższe zasady doskonale obrazuje zamieszczony w poście film.

Dodalibyście jeszcze coś do tej listy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza