Zimowy spacer z niemowlęciem - 6 rad na udany zimowy spacer z niemowlakiem

2021-01-19 14:48 Katarzyna Hubicz
Zimowy spacer z niemowlęciem -
Autor: Getty images 6 rad na udany zimowy spacer z niemowlakiem

Zimą również trzeba spacerować z dzieckiem, pod warunkiem jednak, że temperatura nie spada poniżej - 8-10º C. Spacer, również zimą, jest dziecku potrzebny do normalnego rozwoju – dzieci, które często przebywają na dworze, chorują rzadziej. Co warto wiedzieć, zanim ruszycie w drogę na pierwszy zimowy spacer z niemowlakiem?

Zimowy spacer z niemowlakiem może być przyjemnością i dla ciebie i dla dziecka. Spacer jest dziecku potrzebny do normalnego rozwoju – dzieci, które często przebywają na dworze, chorują rzadziej. Jeśli twoje dziecko urodzi się zimą, zanim wyjdziecie na dwór po raz pierwszy, trzeba je przyzwyczajać do chłodnego powietrza poprzez tzw. werandowanie – ubrać je tak jak na zimowy spacer i położyć w wózeczku przy otwartym oknie.

Najpierw na 5 minut, potem stopniowo można ten czas wydłużać. Po trzech tygodniach możecie wyjść na dwór, pod warunkiem że temperatura jest wyższa niż minus 5°C, nie wieje ani nie pada. Jeśli twoje dziecko urodziło się wcześniej, etap werandowania możesz pominąć.

Czytaj również: Pomysły na zimowe zabawy z dzieckiem na śniegu

Kombinezon chłopięcy. 5 najlepszych kombinezonów na zimę dla niemowlaka [RANKING 2020-21]

Zimowy spacer z niemowlakiem: jak się do niego przygotować?

  1. Podstawa to wyposażenie wózka. Na materacyku ułóż kocyk (to dodatkowa warstwa chroniąca przed utratą ciepła), pamiętaj również o kocu albo kołderce do przykrycia. Załóż osłonę przeciwdeszczową. Możesz ją również wykorzystać jako ochronę przed śniegiem i błotem.
  2. Ubierzcie się ciepło. Maluchowi włóż śpiochy i kaftanik, a na to kombinezon. Na rączki włóż rękawiczki, na główkę – ciepłą czapeczkę. Do wózka trzeba też włożyć gruby, zimowy śpiwór. Co jakiś czas przyłóż dłoń do karku malca i sprawdź, czy nie jest rozgrzany (jeśli tak, to znaczy, że dziecku jest za ciepło).
  3. Chroń buzię dziecka przed mrozem. Czoło, policzki, nosek i brodę malca posmaruj kremem ochronnym dla niemowląt.
  4. Wybierz porę spaceru. Zimą najcieplej jest zwykle około południa, wtedy też najlepiej jest spacerować. Nic się jednak nie stanie, jeśli wyjdziecie wcześniej albo później. Porę spaceru warto bowiem dopasować również do rytmu dnia malca. Wcześniej trzeba go przecież nakarmić i przewinąć, bo na spacerze trudno ci będzie to zrobić.
  5. Zaplanuj trasę. Spacer ruchliwymi ulicami nie należy do przyjemności. Lepiej pójść do parku albo pochodzić po spokojnych osiedlowych uliczkach. Jeśli będziesz musiała po drodze nakarmić dziecko, zadbaj o to, by na trasie spaceru znalazło się miejsce, w którym będziesz mogła to zrobić bez przeszkód.
  6. Na spacerze unikaj wiatru. Wiejący prosto w twarz, utrudni maluchowi oddychanie. Wózek trzeba prowadzić pod wiatr – tak, by jego podmuchy uderzały w tył budki. W pochmurne i wietrzne dni budka wózka powinna być podniesiona, w ciepłe i bezwietrzne można ją nieco odchylić. Jeśli bardzo mocno wieje, nie wychodźcie z domu.

Czytaj również: Sanki dla dzieci ze śpiworkiem: jak wybierać sanki dla niemowląt? [GALERIA]

Zimowy spacer: co zrobić, by dziecku było ciepło?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE