Kąpiel noworodka - jak przygotować się do kąpieli dziecka?

2008-09-25 18:00 Katarzyna Hubicz
Kąpiel noworodka
Autor: thinkstockphotos.com

Kąpanie noworodka to niezwykle istotna sprawa. Jeżeli chcesz, by za kilka lat noworodek pluskał się bez protestów i chętnie mył włoski, postaraj się, by pierwsze kąpiele były dla niego prawdziwą radością. Dobrze zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla noworodków i odpowiednie środki pielęgnacyjne. Kąpiel będzie wtedy czystą przyjemności i dla ciebie, i dla twojego dziecka.

Niemowlęta z natury uwielbiają wodę, w końcu przez całe dziewięć miesięcy życia płodowego przebywały w wodnym środowisku. Jednak tuż po urodzeniu, podczas pierwszej kąpieli w szpitalu, zwykle przeżywają szok – położna „obraca” maluchami na wszystkie strony, kąpiąc je w zlewie pod bieżącą wodą, bo takie standardy panują w większości polskich szpitali. Sprawność, z jaką to robi budzi podziw wśród przyglądających się kąpieli noworodka, świeżo upieczonych rodziców - większość dzieci nie jest jednak tym zachwycona. Od ciebie zależy, czy twój malec polubi następne kąpiele już w zaciszu domowej łazienki. Co możesz zrobić, by tak było?

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Wideo

 • Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym będziesz kąpać dziecko, było ciepło, i by woda do kąpieli miała odpowiednią temperaturę (optymalna to 37ºC). Jeśli dziecko zmarznie podczas kąpieli, czynność ta będzie mu się kojarzyła z czymś nieprzyjemnym.
 • Do wanienki wkładaj malucha powoli, tak by zetknięcie z wodą nie było dla niego szokiem. Zanim zaczniesz go myć, pozwól mu przez chwilę pomachać nóżkami w wodzie, by się z nią oswoił.
 • Myj dziecko delikatnie. Zbyt silne czy gwałtowne ruchy mogą go zaboleć lub przestraszyć. Buzi nie myj ręką zmoczoną w wodzie ani myjką – lepszy będzie wacik, zmoczony w wodzie (bez mydła, które mogłoby dostać się do oczu i podrażnić spojówki).
 • Myjąc główkę uważaj, by woda nie zalewała dziecku oczu i uszu – inaczej następnym razem maluch ostro zaprotestuje przeciw tej czynności. Włoski najlepiej spłukiwać wodą z kubeczka, do tego celu nadaje się też mała, zabawkowa konewka. Jeśli nie masz wprawy w myciu głowy dziecka, warto zainwestować w specjalną, plastikową nakładkę na główkę. Nakładka ma rondo, po którym spływa nadmiar wody. Główkę myj płynem albo szamponem, koniecznie z linii dziecięcej, który nie szczypie w oczy.
 • Namydlonego malca trzymaj pewnie, by nie wyślizgnął ci się z rąk. Jeśli niechcący go upuścisz, malec może uderzyć główką o wanienkę, czy nawet się podtopić – a na pewno zacznie rozpaczliwie płakać i zniechęci się do kąpieli. Najlepiej położyć dziecko na specjalnym leżaczku kąpielowym. Jeśli nie masz takiego sprzętu, podłóż mu pod pupę złożoną tetrową pieluszkę albo niewielki ręczniczek, dzięki któremu nóżki dziecka nie będą ślizgać się po dnie wanienki, a tobie łatwiej będzie je utrzymać.
 • Postaraj się, by kąpiel kojarzyła się dziecku z dobrą zabawą. Myjąc maluszka, możesz mu śpiewać albo czpe do niego przemawiać. Do wanienki warto też włożyć dwie, trzy zabawki kąpielowe, nawet jeśli dziecko jest jeszcze za małe, by mogło się samo nimi bawić.
 • Wyjmując malca z wody, obróć go lekko na bok, aby widział, co się z nim dzieje – będzie wtedy spokojniejszy. Maluchy wyjmowane z wanny w pozycji na wznak często zaczynają płakać, bo widzą tylko sufi t i nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Po kąpieli otp dziecko dużym, miękkim ręcznikiem i osusz dokładnie całe ciało, delikatnie poklepując skórę (nigdy jej nie trzyj!), a potem nasmaruj kremem nawilżającym. Podczas tych czynności przytpaj dziecko i chwilę się z nim pobaw.
 • Mamy radzą jak kąpać noworodka:

  • Agnieszka, mama Kosmy

  Położna, która kąpała mojego synka w szpitalu, nie była delikatna. Dlatego pierwsza domowa kąpiel była dla nas stresująca. Maluch w wodzie zaczął strasznie płakać, uspokoił się dopiero po kąpieli. Ta sytuacja powtarzała się każdego wieczoru. Dlatego po konsultacji z pediatrą zdecydowaliśmy, że przez miesiąc będziemy myć dziecko wilgotnymi gazikami, bez wkładania go do wody. Podziałało – po tym czasie synek zapomniał o przykrych doświadczeniach i dał się wykąpać.

  • Ela, mama Helenki

  Przez pierwsze miesiące życia moja córka uwielbiała kąpiel. Gdy miała 6 miesięcy, musiałam wyjechać. Małą wykąpała babcia. Niestety, umyła jej główkę szamponem dla dorosłych, który nalał się Heli do oczu. Po tym doświadczeniu mała nie dawała się włożyć do wanny. Pomogło dopiero założenie jej specjalnej osłonki z rondem, dzięki której woda nie dostaje się do oczu.

  Polecamy wideo: Kąpiel dziecka

  miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 3/2020
  KOMENTARZE