Kąpiel noworodka - 7 rad jak bezstresowo kąpać dziecko

2022-02-10 15:22

Kąpanie noworodka to niezwykle istotna sprawa. Jeżeli chcesz, by maluch pluskał się bez protestów i chętnie mył włoski, postaraj się, by pierwsze kąpiele były dla niego prawdziwą radością. Dobrze zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla noworodków i odpowiednie środki pielęgnacyjne. Kąpiel będzie wtedy czystą przyjemności i dla ciebie, i dla twojego dziecka.

Kąpiel niemowlaka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak kąpać niemowlę?

Niemowlęta z natury uwielbiają wodę, w końcu przez całe dziewięć miesięcy życia płodowego przebywały w wodnym środowisku. Jednak tuż po urodzeniu, podczas pierwszej kąpieli w szpitalu, zwykle przeżywają szok – położna „obraca” maluchami na wszystkie strony, kąpiąc je w zlewie pod bieżącą wodą, bo takie standardy panują w większości polskich szpitali. Sprawność, z jaką to robi budzi podziw wśród przyglądających się kąpieli noworodka, świeżo upieczonych rodziców - większość dzieci nie jest jednak tym zachwycona. Od ciebie zależy, czy twój malec polubi następne kąpiele już w zaciszu domowej łazienki. Co możesz zrobić, by tak było?

CZYTAJ TEŻ: Kalendarz rozwoju dziecka >

Bardziej doświadczone mamy, wiedzą, jak trudno jest przyzwyczaić ponownie do kąpieli dziecko, które nie miało dobrych pierwszych doświadczeń.

Przez pierwsze miesiące życia moja córka uwielbiała kąpiel. Gdy miała 6 miesięcy, musiałam wyjechać. Małą wykąpała babcia. Niestety, umyła jej główkę szamponem dla dorosłych, który nalał się Heli do oczu. Po tym doświadczeniu mała nie dawała się włożyć do wanny. Pomogło dopiero założenie jej specjalnej osłonki z rondem, dzięki której woda nie dostaje się do oczu.

- Ela, mama Helenki

Kąpiel niemowlęcia

Położna, która kąpała mojego synka w szpitalu, nie była delikatna. Dlatego pierwsza domowa kąpiel była dla nas stresująca. Maluch w wodzie zaczął strasznie płakać, uspokoił się dopiero po kąpieli. Ta sytuacja powtarzała się każdego wieczoru. Dlatego po konsultacji z pediatrą zdecydowaliśmy, że przez miesiąc będziemy myć dziecko wilgotnymi gazikami, bez wkładania go do wody. Podziałało – po tym czasie synek zapomniał o przykrych doświadczeniach i dał się wykąpać.

- Agnieszka mama Kosmy

Jak kąpać niemowlę?

W galerii poniżej prezentujemy 7 głównych rad, dzięki którym kąpiel będzie spokojna, bezpieczna i miła.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza