Jak kąpać niemowlaka, by ułatwić mu zasypianie?

2024-03-20 9:36

Wieczorna kąpiel niemowlaka to część rytuału, który ma ułatwić maluchowi zasypianie. Kąpiel łagodzi emocje i sprowadza sen - to prawda, ale tylko wtedy, gdy zostaną spełnione pewne warunki. Przeczytaj, jak kąpać niemowlaka wieczorem, aby ukołysać go do snu.

Jak kąpać niemowlaka, by ułatwić mu zasypianie?
Autor: Getty images Jak kąpać niemowlaka, by ułatwić mu zasypianie?

Są dzieci, którym od razu po wieczornej kąpieli zamykają się oczka. I takie, które po wyjęciu z wanienki ani myślą iść spać - dla nich dopiero wtedy zaczyna się czas największej aktywności. Te szaleństwa często kończą się jednak płaczem, wynikającym z nadmiernego zmęczenia. Można tego uniknąć, odpowiednio kąpiąc malucha.

Zazwyczaj bowiem to nie usposobienie dziecka, ale błędy popełniane przez opiekunów podczas mycia skutkują tym, że malec nie chce spać. Podpowiadamy, co robić, by wieczorna kąpiel niemowlaka zadziałała wyciszająco.

Czytaj też: Dlaczego niemowlę budzi się z płaczem? To wiele wyjaśnia...

Spis treści

  1. Wieczorna kąpiel niemowlaka - przygotowania
  2. Zasady wieczornej kąpieli
  3. A co po wieczornej kąpieli niemowlaka?
  4. Jak masować dziecko?
Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Wieczorna kąpiel niemowlaka - przygotowania

Akcję "usypianie" warto zacząć na pół godziny przed udaniem się do łazienki. To czas, gdy dobrze jest powoli rezygnować z hałasu wokół malca: ściszyć telewizor, nie używać odkurzacza, unikać zabawek wydających głośne dźwięki. Jeśli twoje dziecko już rozumie, co dzieje się wokół niego, chwile te można poświęcić na przykład na sprzątanie zabawek czy przygotowania do snu: wietrzenie pokoju, rozłożenie pościeli i tym podobne czynności.

Malec może je biernie obserwować, leżąc w tym czasie na macie edukacyjnej, kocyku czy w leżaczku.

Zobacz także: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka - co robić, by dziecko przespało całą noc?

Zasady wieczornej kąpieli

Nie za ciepło, nie za długo, nie za ciekawie - te zasady warto wziąć sobie do serca i stosować podczas kąpieli. Od tego, co dzieje się w wanience, zależy, jak szybko malec uśnie. Bardzo ważna jest temperatura wody. I za niska, i zbyt wysoka pobudza. Idealna to około 37 st. C, czyli ciepła, ale nie gorąca (dobrze jest ją zmierzyć kąpielowym termometrem). Kąpiel nie może trwać za długo: pięć minut wystarczy, by dokładnie umyć dziecko. Ważny jest też zapach kosmetyku, którym myjesz skórę maluszka.

Niemowlęta są również podatne na aromaterapię i pewne zapachy mogą je pobudzać, a inne uspokajać. W przypadku tak małych dzieci lepiej jednak nie stosować bezpośrednio do wody olejków eterycznych (chyba że producent wyraźnie to dopuszcza), bo mogą podrażnić skórę. Dużo pewniejszym sposobem jest zmiana kosmetyku na taki, który albo nie pachnie w ogóle, albo pachnie lawendą lub rumiankiem, które mają właściwości uspokajające i wyciszające.

Lepiej też zrezygnować z zabaw w wannie - zwłaszcza takich, które rozbawiają malca tak, że będzie się śmiał aż do rozpuku. Jeśli maluszek nie lubi kąpieli, dla odwrócenia uwagi można dać mu grzechotkę. Starsze niemowlę może bawić się, rysując kąpielowymi kredkami po ścianach wanny.

Czytaj: Co robić, gdy dziecko płacze podczas kąpieli?

Ważne emolienty

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji w postaci tzw. emolientów, czyli preparatów intensywnie nawilżających i natłuszczających, które wzmocnią jej naturalną barierę ochronną, zapobiegając podrażnieniom i infekcjom naskórka.

A co po wieczornej kąpieli niemowlaka?

Wycierając dziecko po kąpieli, bądź delikatna. Jego skóra nie lubi zbytniego nacisku - a poza tym silne pocieranie działa jak masaż pobudzający. Skóry dziecka lepiej więc delikatnie dotykać ręcznikiem aż do chwili, gdy ten całkowicie wchłonie wilgoć. Nie bez znaczenia są warunki, jakie temu towarzyszą.

W pomieszczeniu musi być ciepło (łazienkę czy pokój warto dodatkowo dogrzać, nawet latem), a leżącemu na plecach dziecku nie powinna świecić w oczy lampa zwisająca z sufitu. Po kąpieli warto zrobić delikatny masaż niemowlaka.

Umiejętnie wykonany skutecznie odpręży i ułatwi zasypianie. Jest kilka wariantów takiego masażu. My polecamy ten: obie dłonie połóż na plecach dziecka tuż przy jego szyi, a potem na przemian przesuwaj je w dół, ruchami w poprzek (zataczając półkola), od główki w kierunku pupy i z powrotem. Nie rób masażu wtedy, gdy dziecko przy próbie masowania zaczyna płakać albo widzisz, że kleją mu się oczka. W obu przypadkach czas na ostatni etap - karmienie. Syty maluszek powinien szybko usnąć i spać przez kilka godzin.

Przeczytaj także: Masaż Shantala niemowlaka: jak go zrobić krok po kroku

Jak masować dziecko?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza