Każdy spacer z dzieckiem kończy się nerwówką? Podejdź do tego inaczej

2022-03-17 12:23

Spacer z wózkiem to stały punkt dnia młodej mamy. Jak go zaplanować, by zamiast nerwów faktycznie odpocząć? Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Spacer z dzieckiem bez nerwów i niepotrzebnego stresu
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Co spakować do torby na spacer z niemowlakiem?
  2. Jak się ubrać na spacer z dzieckiem?
  3. O czym pamiętać przed wyjściem z domu?
  4. Która pora dnia jest najlepsza na spacer z dzieckiem?
  5. Dokąd pójść na spacer z dzieckiem?

Wyjście na dwór z niemowlęciem to obowiązkowy punkt w rozkładzie dnia. Spacer z niemowlakiem to jeden z tych czynników, które pozytywnie wpływają na układ immunologiczny malca i pomagają kształtować jego odporność. By osiągnąć ten cel, trzeba wychodzić nawet na kilka godzin. To sporo czasu, warto więc tak sobie wszystko zaplanować, by spacer z dzieckiem był wygodny także dla ciebie.

Czytaj też: Plan dnia noworodka - jak ułożyć dziecku rytm dnia?

Co spakować do torby na spacer z niemowlakiem?

Wszystko, co będzie ci potrzebne. Jeśli chodzi o akcesoria dla dziecka, zabierz ze sobą zapasowe ubranko oraz to, co niezbędne podczas przewijania, a więc przenośny przewijak, wilgotne chusteczki, 2-3 zapasowe pieluszki, krem do pupy. Może się przydać dodatkowy kocyk (gdyby pogoda nagle się zmieniła), a także moskitiera chroniąca przed owadami.

Jeśli karmisz butelką, zabierz odmierzoną porcję proszku do przygotowania mieszanki (najwygodniej spakować ją do specjalnego pojemniczka), butelkę oraz gorącą przegotowaną wodę w termosie (można też wodę wlać od razu do butelki i przechowywać w opakowaniu termicznym, a proszek dodać dopiero gdy dziecko zgłodnieje). Jeśli malec jest na etapie rozszerzania diety, możesz też zabrać przekąskę w słoiczku.

Dla siebie spakuj książkę, coś do picia, drobną przekąskę. W upalne dni bardzo przydaje się dodatkowo wiatraczek na baterie, którym można chłodzić wnętrze wózka, a także woda termalna w sprayu – gdy spryskasz nią skórę, poczujesz chwilowe uczucie chłodu. Jeśli karmisz piersią, zabierz zapasowe wkładki laktacyjne.

Zobacz też: Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować?

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Jak się ubrać na spacer z dzieckiem?

To zależy od pogody, ale też od sposobu karmienia. Ubranie powinno być luźne, buty wygodne – odradzamy obuwie na wysokich obcasach, bo będzie ci w nim niewygodnie. Jeśli karmisz piersią, zakładaj bluzkę, którą łatwo rozpiąć, byś nie musiała się rozbierać. W upalne, słoneczne dni pamiętaj o nakryciu głowy.

O czym pamiętać przed wyjściem z domu?

Przede wszystkim daj dziecku jeść, a potem przypilnuj, by mu się odbiło. Nakarmiony maluszek będzie spokojnie leżał w wózeczku (zapewne zaraz zaśnie). Zanim zamkniesz za sobą drzwi, koniecznie zmień też dziecku pieluszkę. W słoneczny dzień skórę maluszka – i swoją – zabezpiecz kremem przeciwsłonecznym. Jeśli w twojej okolicy problemem są komary, warto dodatkowo posmarować skórę repelentem (dziecko smaruj tylko preparatem dozwolonym do stosowania u niemowląt). Komfortowym rozwiązaniem są odstraszające owady aparaty na baterie, które można przyczepić do wózka albo do ubrania.

Czytaj też: Czy można wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog?

Która pora dnia jest najlepsza na spacer z dzieckiem?

Tak naprawdę wszystko zależy od temperatury, jaka panuje na dworze – w chłodniejsze dni lepiej wychodzić około południa, kiedy jest stosunkowo ciepło. W upalne dni najlepsza pora na spacer to ranek (do godz. 11) i późne popołudnie (po 17), bo wtedy zwykle jest chłodniej. Maluszek leżący w wózku pod parasolką nie będzie odczuwał temperatury tak bardzo jak ty, wystawiona na pełne działanie słońca.

Dokąd pójść na spacer z dzieckiem?

Idealne miejsce na spacer z dzieckiem to miejski park czy osiedlowy skwer z dala od zgiełku czy spalin. Dobre są też zaciszne osiedlowe uliczki, po których można spokojnie spacerować. Ważne, by chodniki albo alejki były równe (po wybojach trudno jest prowadzić wózek), miejsce było zacienione, by były ławki, na których będziesz mogła usiąść i poczytać.

Może gdzieś blisko ciebie jest kawiarnia z ogródkiem, w którym można spokojnie posiedzieć z malcem leżącym w wózku? Szukaj miejsc, w których jest dużo drzew, ale niewiele kwiatów – dzięki temu nie będziesz musiała opędzać się od pszczół czy os, które skutecznie potrafią zakłócić spokój.

Czytaj też: Czy można wychodzić na dwór z chorym dzieckiem?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza