Mydło marsylskie - czy można nim myć dziecko?

2018-03-06 11:09

Mydło marsylskie w 72 proc. składa się z oliwy z oliwek, a jego właściwości sprawiły, że zyskało międzynarodową sławę. Mydło marsylskie ma szerokie zastosowania – można używać go zarówno do mycia ciała oraz włosów, jak i prania ubrań dla alergików. Czy mydło marsylskie jest odpowiednie dla dzieci?

mydło marsylskie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Skąd wzięło się mydło marsylskie?
  2. Skład mydła marsylskiego
  3. Rodzaje mydła marsylskiego
  4. Czy mydło marsylskie jest odpowiednie dla dzieci?
  5. Właściwości mydła marsylskiego

Skąd wzięło się mydło marsylskie?

Mydło marsylskie produkuje się na południu Francji od przeszło tysiąca lat. Ponoć najbardziej cenił je Ludwik XIV, który kazał je nazwać na cześć miejsca, w którym się je wytwarza. Mydło marsylskie jest jednym z elementów codziennej pielęgnacji Francuzek, które zawdzięczają mu gładką i odżywioną skórę. Podobnie jak czarne mydło wytwarza się je z oliwek.

Skład mydła marsylskiego

Mydło marsylskie w 72 procentach składa się z oliwy z oliwek lub mieszanki innych naturalnych olejów, np. palmowego, migdałowego i arganowego. W tradycyjnych blokach mydła marsylskiego produkowanych we Francji znajdziemy jeszcze w składzie wodę morską i sodę. Obecnie, oprócz sody, zawiera także sól oraz glicerynę (0,5%).

Proces wytwarzania tradycyjnego mydła marsylskiego trwa dwa tygodnie. W pierwszym etapie miesza się w kadziach oleje roślinne z sodą i tak otrzymaną pastę podgrzewa się przez ponad tydzień w temperaturze ok. 120 stopni Celsjusza.

W drugiej kolejności usuwa się sodę i pozostawia na 2 dni, a po zastygnięciu mydło dzieli się na bloki i kostki, po czym pieczętuje.

Rodzaje mydła marsylskiego

Oryginalne mydło marsylskie sprzedaje się w w kostkach liczących 300 g z pieczęciami z każdej strony. Wygodniejsze w użytkowaniu są jednak kostki o masie 100 g lub płynne wersje mydła. Wybierając te ostatnie, należy zadbać o to, aby skład mydła marsylskiego w płynie był jak najprostszy.

Sięgając po tradycyjne mydło w dużej kostce, warto pamiętać, że możemy łatwo przekroić ją rozgrzanym nożem, a drugą połowę mydła odłożyć na później.

Najpopularniejsze rodzaje mydła marsylskiego to:

  • tradycyjne oliwkowe – przeznaczone do skóry wrażliwej, alergicznej. Mogą je stosować osoby z AZS i chorobami skóry,
  • mydło lawendowe – sprawdzi się w przypadku przetłuszczających się włosów z tendencją do łupieżu,
  • palmowe – przeznaczone do pielęgnacji skóry dojrzałej i odwodnionej,
  • arganowe – odpowiednie do skóry mieszanej i pielęgnacji włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi.

Czy mydło marsylskie jest odpowiednie dla dzieci?

Mydło marsylskie ma prosty, naturalny skład, oparty na oliwie z oliwek, i pozbawione jest parabenów, SLS, PEG-ów czy innych konserwantów, których należy unikać, wybierając kosmetyki dla niemowlaka.

Wszystko to sprawia, że ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej i podrażnionej. Poleca się je do mycia w przypadku chorób skóry i wszelkich urazów ze względu na właściwości dezynfekujące.

Mydło marsylskie jest bezpieczne i dla alergików, i dla niemowląt. Stanowi ponadto świetny środek piorący do ubranek dziecięcych (jest hipoalergiczne i idealnie sprawdza się przy tzw. „ręcznych przepierkach”).

Oprócz tego, że mydło marsylskie jest delikatne i nie uczula, doskonale pielęgnuje skórę i ma właściwości bakteriobójcze.

W odróżnieniu od mydła czarnego, ma delikatny i przyjemny zapach, który nie będzie działał drażniąco na dziecko.

Właściwości mydła marsylskiego

Mydło marsylskie to naturalne, pozbawione konserwantów i barwników mydło, które nie jest testowane na zwierzętach. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry całej rodziny, także niemowląt.

Jakie właściwości mydła należy wyróżnić?

  • mydło marsylskie jest łagodne i ma neutralne pH, dzięki czemu nadaje się do pielęgnacji skóry problematycznej oraz miejsc intymnych;
  • ma właściwości przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze, dlatego zaleca się je osobom cierpiącym na trądzik;
  • łagodzi podrażnienia i nie wysusza skóry;
  • mydło marsylskie poleca się do prania dziecięcych ubranek, ponieważ jest hipoalergiczne i łagodne, ale jednocześnie skutecznie wywabia plamy z tkanin;
  • mydło marsylskie nadaje się do przemywanie owrzodzeń, odleżyn i ran;
  • stosowane do mycia włosów niweluje łupież i odżywia włosy.

Kostka mydła marsylskiego (300 g) kosztuje 24 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza