Nadmanganian potasu - na co pomoże i kiedy zaszkodzi?

2021-12-06 10:08

Nadmanganian potasu dostępny jest w aptekach w postaci kryształków. Po rozpuszczeniu ich w wodzie uzyskiwany jest roztwór nadmanganianu potasu, którym można smarować m.in. różne zmiany skórne. Właściwości tego związku sprawiają, że lekarze nierzadko polegają pacjentom jego stosowanie, należy jednak pamiętać o ostrożności – nadmanganian potasu w nadmiarze wcale nie pomaga, a może wręcz szkodzić! Przeczytaj, kiedy stosować nadmanganian potasu.

Nadmanganian potasu
Autor: Getty images Roztwór nadmanganianu potasu można aplikować bezpośrednio na skórę czy płukać nim jamę ustną, ale i możliwe jest też przygotowanie z niego kąpieli.

Spis treści

  1. Nadmanganian potasu: co to jest?
  2. Działanie nadmanganianu potasu
  3. Roztwór nadmanganianu potasu: jak go przygotować?
  4. Nadmanganian potasu do kąpieli
  5. Uważaj na nadmanganian! W końcu co za dużo, to niezdrowo…

Nadmanganian potasu to środek znany w medycynie od lat. Nasze babcie wykorzystywały go do odkażania skóry, dezynfekowania ran, leczenia stanów zapalnych. Na czym polega dobroczynne działanie nadmanganianu potasu i jak go bezpiecznie używać?

M jak mama: Objawy bostonki

Nadmanganian potasu: co to jest?

Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który w warunkach standardowych ma postać stałą. W aptekach dostępny jest on (bez recepty) w postaci kryształków, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Samych kryształków nie stosuje się w lecznictwie, a nawet zdecydowanie się tego robić nie powinno – w takiej postaci preparat mógłby wręcz zaszkodzić. W medycynie wykorzystywany jest roztwór nadmanganianu potasu, który należy samemu sporządzić.

Działanie nadmanganianu potasu

Nadmanganian potasu cechuje się działaniem utleniającym oraz odkażającym. Preparat ma działanie przede wszystkim bakteriobójcze, ale oprócz tego cechować się może również i działaniem grzybobójczym oraz ściągającym.

Roztwór nadmanganianu potasu: jak go przygotować?

Z nadmanganianem potasu należy postępować tak jak z bardzo intensywnymi czy pikantnymi przyprawami – nie wolno z nim przesadzać. Do sporządzenia leczniczego roztworu należy wykorzystać zaledwie kilka-kilkanaście kryształków nadmanganianu potasu. Mniejsze ilości preparatu wykorzystujemy wtedy, kiedy roztwór miałby służyć do płukania gardła (wtedy w wodzie rozpuszczamy tylko kilka kryształków i powinnyśmy uzyskać roztwór barwy różowawej), większe ilości nadmanganianu wykorzystujemy zaś w sytuacji, kiedy roztwór planujemy aplikować na powierzchnię skóry (w takiej sytuacji do wody wrzucamy maksymalnie kilkanaście kryształków, roztwór powinien mieć kolor purpurowy).

Przeczytaj: Trzydniówka, czyli rumień nagły: choroba niemowląt, której objawem jest wysoka gorączka

Nadmanganian potasu do kąpieli

Roztwór nadmanganianu potasu można aplikować bezpośrednio na skórę czy płukać nim jamę ustną, ale i możliwe jest przygotowanie kąpieli w nadmanganianie potasu, np. dla dziecka. Działa on jako środek dezynfekujący, dlatego znakomicie odkaża skórę i przyspiesza gojenie ran. Można go wykorzystywać do leczenia potówek, odparzeń, a nawet do pieluszkowego zapalenia skóry. Niezależnie od tego, do którego z celów planuje się wykorzystać tę substancję, zawsze najbezpieczniej jest rozpuszczać nadmanganian w szklance wody – aby preparat był bezpieczny, musi on zostać najpierw dokładnie rozpuszczony.

Zastosowanie nadmanganianu potasu

Nadmanganian potasu bywa wykorzystywany przede wszystkim do:

  • odkażania różnych ran (w tym również i ran ropiejących)
  • odkażania zmian trądzikowych
  • leczenia odparzeń u dziecka 
  • leczenia potówek
  • leczenia zmian skórnych spowodowanych chorobami wirusowymi (np. ospą wietrzną czy chorobą bostońską - zaaplikowany na nie nadmanganian potasu nie tylko zmniejszy ryzyko, że dojdzie do nadkażenia bakteryjnego tychże zmian, ale i może on przyspieszyć ich zasychanie)
  • płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia gardła 

Jak widać zastosowań nadmanganianu potasu jest dość dużo. Zanim jednak postanowimy kupić ten preparat i przyrządzić z niego roztwór, najlepiej (szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy aplikować go dziecku) jest się skonsultować z lekarzem. Ma to znaczenie przede wszystkim z dwóch powodów: po pierwsze medyk będzie w stanie orzec, czy wystarczy stosowanie samego nadmanganianu, czy też może jest konieczne jednak inne leczenie (jak np. antybiotykoterapia przy bakteryjnym zapaleniu gardła). Po drugie – jeżeli lekarz zaleci nadmanganian potasu, to zwróci uwagę na to, jak stosować ten środek, aby rzeczywiście było to bezpieczne.

Uważaj na nadmanganian! W końcu co za dużo, to niezdrowo…

Nadmanganian potasu może wywierać korzystne rezultaty, aczkolwiek pod jednym warunkiem – nie można go użyć za dużo. Naprawdę do przygotowania leczniczego roztworu wystarczające jest użycie zaledwie kilku-kilkunastu kryształków tej substancji: w medycynie wykorzystywane są zwykle roztwory nadmanganianu potasu o stężeniu sięgającym 0,025 do 0,05 proc. Zastosowanie bardziej stężonego roztworu (czyli przygotowanego z większej niż zalecana ilości nadmanganianu) nie zwiększy efektów leczenia, a wręcz przeciwnie – może zaszkodzić. Nadmanganian potasu w większych stężeniach jest bowiem substancją żrącą – to właśnie dlatego aż tak podkreśla się to, że przy jego stosowaniu należy zachować wyjątkową ostrożność.

Polecamy: Wysypka alergiczna - jak wygląda i jak ją rozpoznać u dziecka?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza