Obcinanie paznokci niemowlęciu: instrukcja dla rodziców

2021-07-07 10:22

Obcinanie paznokci niemowlęciu jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dziecku trzeba regularnie skracać paznokcie, żeby się nie podrapało. Choć wydaje się to nie lada wyzwaniem, na pewno poradzisz sobie bez problemu. Oto kilka wskazówek, jak najbezpieczniej obciąć paznokcie małemu dziecku.

Obcinanie paznokci niemowlęciu: instrukcja dla rodziców
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Pierwsze obcinanie paznokci niemowlęciu
  2. Obcinanie paznokci niemowlęciu: 6 ważnych rad

Obcinanie paznokci niemowlakowi to czynność, której boi się wielu rodziców. Paznokcie noworodka są zwykle o wiele dłuższe, niż spodziewają się rodzice, w dodatku wciąż powszechny jest mit o tym, że pierwszych paznokci dziecka nie wolno obcinać - muszą się same wyłamać. Jaka jest prawda? Kiedy można po raz pierwszy obciąć dziecku paznokcie i jak to zrobić?

Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka
Dobrze wiedzieć

Paznokcie u rąk trzeba obcinać dziecku co kilka dni. Paznokcie u nóg rosną wolniej, dlatego wystarczy robić to raz na dwa tygodnie.

Gdy zdarzy się wypadek i skaleczysz dziecko, nie panikuj. Miejsce urazu może mocno krwawić, bo te okolice są bardzo unaczynione. Jednak wystarczy przyłożyć do ranki kawałek sterylnego gazika i poczekać, aż krwawienie ustanie. W takich przypadkach nie trzeba zwykle zakładać plastra.

Pierwsze obcinanie paznokci niemowlęciu

Pierwsze paznokcie dziecka można obciąć, jednak lepiej nie robić tego od razu po urodzeniu, jeszcze w szpitalu, aby w razie skaleczenia nie doszło do zakażenia szpitalnymi bakteriami - mogą być one dla noworodka wyjątkowo niebezpieczne.

Do szpitalnej torby z wyprawką dla noworodka nie trzeba więc pakować małych nożyczek. Aby maluszek nie zadrapał się, można wziąć ze sobą specjalne, bawełniane rękawiczki - tzw. "niedrapki", jednak powinno być to tylko tymczasowe rozwiązanie, na maksymalnie kilka dni. Dłuższe noszenie takich rękawiczek może opóźniać rozwój sensoryczny dziecka.

Pierwsze obcinanie paznokci dziecka warto zrobić 2–3 dni po powrocie do domu. Paznokcie noworodka są bardzo miękkie i tnie się je łatwo. Ale mimo to najlepiej obcinać je bezpośrednio po kąpieli, bo ciepła woda dodatkowo zmiękczy ich płytkę.

Na początku mogą spotkać cię niepowodzenia – paznokietki są miniaturowe, a gdy niemowlak się wierci, trudno jest je uchwycić. Dlatego – do czasu, kiedy nabierzesz wprawy – warto zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która przytrzyma dziecko. Można też spróbować zrobić to, gdy niemowlak jest spokojny po jedzeniu albo kiedy śpi.

To ważne, by obcinać paznokcie dziecka regularnie, aby nie zadrapało nimi swojej - bardzo delikatnej jeszcze - skóry. Zbyt długie paznokcie to też siedlisko brudu i bakterii, które maluszek przenosi do buzi, wkładając sobie do niej ręce.

Czytaj także: Niedrapki - czy warto zakładać noworodkowi rękawiczki?

Jak pielęgnować pępek noworodka? Położna radzi

Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad

Obcinanie paznokci niemowlęciu: 6 ważnych rad

  • Przygotuj specjalne nożyczki albo miniaturowy obcinacz do paznokci. Nożyczki powinny być zaokrąglone na końcu – to uniemożliwia przypadkowe skaleczenie dziecka. Potrzebny ci będzie również sterylny gazik, który w razie skaleczenia przyłożysz do rany.
  • Ułóż malca tak, byś swobodnie mogła chwycić dłonią jego rączkę, trzymaj ją na tyle mocno, by kontrolować ruchy dziecka.
  • Delikatnie naciśnij opuszkę palca. Dzięki temu koniec paznokcia będzie odstawał od ciała i łatwo go obetniesz.
  • Po skróceniu paznokcia przejedź po nim opuszkiem swojego palca i sprawdź, czy nie ma ostrych zadziorów, którymi dziecko może się zranić.
  • Paznokcie u rąk obcinaj tak, by były lekko zaokrąglone. Paznokcie u nóg obcinaj prosto, by zapobiec wrastaniu.
  • Nie podważaj paznokcia pilniczkiem, by go oczyścić! Rób to miękką szczoteczką w trakcie kąpieli.

Czy znasz te pojęcia związane z opieką nad małym dzieckiem?

Pytanie 1 z 7
Smółka to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza