Obcinanie paznokci niemowlęciu: instrukcja dla rodziców

2011-10-12 19:05 Katarzyna Hubicz
Obcinanie paznokci niemowlęciu: instrukcja dla rodziców
Autor: photos.com

Obcinanie paznokci niemowlęciu jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dziecku trzeba regularnie skracać paznokcie, żeby się nie podrapało. Choć wydaje się to nie lada wyzwaniem, na pewno poradzisz sobie bez problemu. Oto kilka wskazówek, jak najbezpieczniej obciąć paznokcie małemu dziecku.

Obcinanie paznokci niemowlakowi to czynność, której boi się wielu rodziców. Paznokcie noworodka są zwykle o wiele dłuższe, niż spodziewają się rodzice, co sprawia, że pielęgnacja niemowlęcia staje się dla nich jeszcze trudniejsza. Dlatego do dziecięcej wyprawki, jaką zabierzesz ze sobą do szpitala, koniecznie spakuj cienkie bawełniane rękawiczki – „łapki-niedrapki”. W szpitalu nie wolno bowiem obcinać noworodkowi paznokci (jeśli niechcący skaleczysz dziecko, może dojść do zakażenia szpitalnymi bakteriami, które są bardzo niebezpieczne). Rękawiczki zapobiegają zaś podrapaniu przez dziecko twarzy.

Pierwsze obcinanie paznokci niemowlęciu

Warto zrobić go 2–3 dni po powrocie do domu. Paznokcie noworodka są bardzo miękkie i tnie się je łatwo. Ale mimo to najlepiej obcinać je bezpośrednio po kąpieli, bo ciepła woda dodatkowo zmiękczy płytkę paznokci.

Dobrze wiedzieć

Paznokcie u rąk trzeba obcinać dziecku co kilka dni. Paznokcie u nóg rosną wolniej, dlatego wystarczy robić to raz na dwa tygodnie.
Gdy zdarzy się wypadek i skaleczysz dziecko, nie panikuj. Miejsce urazu może mocno krwawić, bo te okolice są bardzo unaczynione. Jednak wystarczy przyłożyć do ranki kawałek sterylnego gazika i poczekać, aż krwawienie ustanie. W takich przypadkach nie trzeba zwykle zakładać plastra.

Na początku mogą spotkać cię niepowodzenia – paznokietki są miniaturowe, a gdy niemowlak się wierci, trudno jest je uchwycić. Dlatego – do czasu, kiedy nabierzesz wprawy – warto zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która przytrzyma dziecko. Można też spróbować zrobić to, gdy niemowlak jest spokojny po jedzeniu albo kiedy śpi.

Obcinanie paznokci niemowleciu: 6 ważnych rad

  • Przygotuj specjalne nożyczki albo miniaturowy obcinacz do paznokci. Nożyczki powinny być zaokrąglone na końcu – to uniemożliwia przypadkowe skaleczenie dziecka. Potrzebny ci będzie również sterylny gazik, który w razie skaleczenia przyłożysz do rany.
  • Ułóż malca tak, byś swobodnie mogła chwycić dłonią jego rączkę, trzymaj ją na tyle mocno, by kontrolować ruchy dziecka.
  • Delikatnie naciśnij opuszkę palca. Dzięki temu koniec paznokcia będzie odstawał od ciała i łatwo go obetniesz.
  • Po skróceniu paznokcia przejedź po nim opuszkiem swojego palca i sprawdź, czy nie ma ostrych zadziorów, którymi dziecko może się zranić.
  • Paznokcie u rąk obcinaj tak, by były lekko zaokrąglone. Paznokcie u nóg obcinaj prosto, by zapobiec wrastaniu.
  • Nie podważaj paznokcia pilniczkiem, by go oczyścić! Rób to miękką szczoteczką w trakcie kąpieli.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE