Odparzona pupa: sposoby na zaczerwienioną skórę pod pieluszką

2020-11-03 9:04

Odparzoną pupę choć raz w życiu będzie miało każde niemowlę. Warto zawczasu poznać sposoby, które pomogą skutecznie uporać się z tym problemem. Oto 12 sposobów na odparzoną i zaczerwienioną skórę pod pieluszką.  

Odparzona pupa: sposoby na zaczerwienioną skórę pod pieluszką
Autor: Getty Images

Odparzenia pupy pojawiają się częściej w chłodne dni, gdy dzieci są ciepło ubierane, śpią pod kołderką albo w śpiworku, a w ciągu dnia czas spędzają głównie w dobrze nagrzanych pomieszczeniach. Pod pieluszką tuż przy skórze jest wtedy bardzo ciepło, co w połączeniu z wilgocią stwarza większe ryzyko podrażnień okołopieluszkowych. Odparzona skóra jest zaczerwieniona, rozgrzana. Boli, a więc dziecko jest niespokojne i płacze. Niby wiadomo, co wtedy robić – jednak diabeł tkwi w szczegółach, które warto poznać, by szybciej i skuteczniej pomóc maluchowi.

Spis treści

  1. Jak często zmieniać pieluszkę?
  2. Ile razy dziennie i czym myć pupę?
  3. Jak osuszać pupę po myciu?
  4. Czemu skórę pod pieluszką trzeba wietrzyć i na czym to polega?
  5. Jakie środki na odparzenia są najskuteczniejsze?
  6. Czy odparzoną pupę można zasypywać mąką ziemniaczaną?
  7. Jak zakładać pieluszkę?
  8. Czy w trakcie leczenia odparzeń można wychodzić z dzieckiem na spacery?
  9. Jaka pozycja jest dla dziecka najlepsza?
  10. Czy trzeba zmienić rodzaj stosowanych pieluszek?
  11. Jak ubierać dziecko mające silnie odparzoną skórę?
  12. Kiedy trzeba się poradzić lekarza?

Jak często zmieniać pieluszkę?

Jeśli jest tylko zamoczona, co dwie godziny, i natychmiast, gdy dziecko zrobi kupę.

Ile razy dziennie i czym myć pupę?

Najlepiej ciepłą wodą bez mydła podczas każdej zmiany pieluszki. Można to robić na dwa sposoby: albo wacikami zmoczonymi wodą delikatnie przecierać skórę, albo umyć malca pod bieżącą wodą. Można używać wilgotnych chusteczek, ale powinny one być dobrze nasączone płynem, by podczas oczyszczania skóry zanadto o nią nie tarły. Do przemywania można też użyć wody zmieszanej z lekko różowym roztworem nadmanganianu potasu, który działa antybakteryjnie.

Myjąc skórę dziewczynki pamiętaj, by robić to ruchem od przodu do tyłu (by bakterie kałowe nie przedostały się do pochwy). U chłopca trzeba oczyścić okolice moszny i skórę pod penisem. Nie ściągaj napletka – jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej i przemyj je.

Czytaj także: Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Jak osuszać pupę po myciu?

Ręcznik delikatnie przykładamy do skóry, aż wchłonie całą wilgoć. Jeśli na odparzonej pupie pojawiły się bolesne nadżerki i skóra jest uszkodzona, lepiej użyć ręczników jednorazowych, bo w bawełnianych, wiszących w ciepłej i wilgotnej łazience, mogą się namnażać bakterie. Skóry nie pocieramy, bo to może sprawić maluszkowi dodatkowy ból. Ważne, by dokładnie osuszyć nie tylko pośladki, ale również wszystkie fałdki skórne na udach i w pachwinach, nawet jeśli nie są zaczerwienione, bo jeśli będą wilgotne, i w tych miejscach może dojść do odparzenia.

Czemu skórę pod pieluszką trzeba wietrzyć i na czym to polega?

Wietrzenie pupy polega na tym, że przez pewien czas po zdjęciu pieluszki, umyciu i osuszeniu skóry – np. przez kwadrans albo dłużej – dziecko leży bez pieluszki, by pupa ładnie doschła. Malca najlepiej położyć na rozłożonym na podłodze kocyku, pod którym jest nieprzemakalna ceratka – gdy się zmoczy, nic się nie stanie. Można dać mu coś do zabawy, by nie domagał się wzięcia na ręce.

Jakie środki na odparzenia są najskuteczniejsze?

Warto stosować maści i kremy, które mają w składzie substancje łagodzące zmiany zapalne i podrażnienia: alantoinę, d-pantenol, tlenek cynku. Ważne, by był to specyfik działający leczniczo, a nie tylko profilaktycznie. Preparat nakładamy cienką warstwą na całą czystą, osuszoną i przewietrzoną chorą skórę, omijając błony śluzowe. Ważne, by warstwa kosmetyku była naprawdę cienka i nie blokowała dostępu powietrza do skóry. Nie wolno jednocześnie używać kremu i zasypki, bo wtedy puder zbije się w twarde grudki, boleśnie ocierające skórę.

Czytaj również: Jak pielęgnować skórę niemowlaka? Poznaj praktyczne wskazówki!

Czy odparzoną pupę można zasypywać mąką ziemniaczaną?

Są zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu. Skrobia zawarta w mące łagodzi zmiany skórne, jednak w połączeniu z wilgocią mogą się tworzyć grudki, które będą dodatkowo drażnić. Mąkę można jednak dodawać do wody podczas kąpieli (garść mąki na wanienkę wody) albo zrobić z niej krochmal, który mieszamy z wodą – i w nim wykąpać dziecko.

Sprawdź: Do czego jeszcze można stosować mąkę ziemniaczaną w pielęgnacji niemowlaka?

Jak zakładać pieluszkę?

Robimy to ostrożnie, by nie urazić chorej skóry. Pieluszkę trzeba zapiąć lekko, bo pomiędzy nią a brzuszkiem dziecka powinno zostać tyle miejsca, by mama swobodnie mogła wsunąć tam palec. Dzięki temu do skóry malca będzie dochodziło powietrze, co przyspiesza gojenie.

Czy w trakcie leczenia odparzeń można wychodzić z dzieckiem na spacery?

Tak, ale niezbyt daleko. Ważne jest, aby w razie zabrudzenia pieluszki szybko można było wrócić do domu i przewinąć malca.

Czytaj także: Krem czy maść dla niemowląt: co stosować?

Jaka pozycja jest dla dziecka najlepsza?

To zależy od tego, gdzie są dolegliwości. Jeśli odparzenie obejmuje przednią część ciała, lepiej układać dziecko na plecach, jeśli ulokowało się na pośladkach, w ciągu dnia malec lepiej będzie się czuł, leżąc na brzuszku.

Czy trzeba zmienić rodzaj stosowanych pieluszek?

Tak, jeśli istnieje ryzyko, że to one są przyczyną dolegliwości – bo są sztywne albo nie przepuszczają powietrza w wystarczającym stopniu. Nie ma takiej potrzeby wówczas, gdy do odparzeń doszło na skutek opóźnień w przewijaniu.

Jak ubierać dziecko mające silnie odparzoną skórę?

Do skóry musi docierać powietrze, dlatego śpioszki powinny być niezbyt grube, przewiewne, luźniejsze – wtedy pieluszka nie będzie dociśnięta do ciała. Najlepiej, aby były z czystej bawełny.

Kiedy trzeba się poradzić lekarza?

Wizyta jest konieczna, jeśli odparzenia nie znikają, mimo zastosowanych środków na skórze pojawiły się nadżerki albo krostki – w takiej sytuacji może być niezbędne zastosowanie maści z antybiotykiem, przepisywanej na receptę.

Sprawdź: Czy zawsze trzeba iść do lekarza, gdy niemowlęciu coś dolega?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza