Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?
Autor: Getty Images

Przewijanie chłopca i przewijanie dziewczynki wygląda nieco inaczej. Technika zmiany pieluszki jest ważna, aby uniknąć wydostania się na zewnątrz jej zawartości. Zobacz, czy różnice w przewijaniu chłopca i dziewczynki są aż tak znaczące oraz jak prawidłowo zakładać pieluszki jednorazowe.

Jeszcze kilka lat temu w sklepach można było kupić inne pieluszki dla dziewczynek i inne dla chłopców. Pierwsze miały wypełnienie pośrodku, drugie – z przodu. Producenci uwzględnili w nich różnice anatomiczne w budowie i ułożeniu narządów płciowych dzieci, a co za tym idzie – nieco inny kierunek oddawania moczu.

Spis treści

 1. Jak przewinąć noworodka?
 2. Przewijanie dziewczynki - jak to zrobić?
 3. Zmiana pieluszki - to ci będzie potrzebne!
 4. Przewijanie chłopca

Jak przewinąć noworodka?

Dziś już nie dobieramy pieluszek do płci. Ale chłopca i dziewczynkę należy przewijać w różny sposób. Wspólna jest tylko jedna zasada: podczas zmiany pieluszki nie wolno unosić pupy dziecka, trzymając je za łydki. W ten sposób możesz wywichnąć malcowi bioderka albo uszkodzić stawy kolanowe. Jeśli musisz oczyścić pupę z resztek kału, uchwyć malca za uda i delikatnie przygnij je do brzuszka. Potem połóż dziecko na boku – dzięki temu łatwo oczyścisz zabrudzone okolice pleców i kości ogonowej.

Czytaj także: Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych. Jak zmieniać pieluchy, by bioderka niemowlaka rozwijały się prawidłowo?

Przewijanie dziewczynki - jak to zrobić?

 • Zdejmij pieluszkę. Wilgotną chusteczką oczyść skórę, zaczynając od sromu w kierunku odbytu. Robiąc to odwrotnie, możesz wywołać zakażenie układu moczowego.
 • Delikatnie rozchyl wargi sromowe. Wilgotną chusteczką albo wacikiem zmoczonym w naparze rumianku zmyj wydzielinę, która zebrała się od ostatniej zmiany pieluszki, i resztki kału. Dokładnie oczyść wszystkie zagłębienia i fałdki.
 • Zanim założysz pieluszkę, dokładnie obejrzyj pupę i skórę wokół niej. Przez kilka pierwszych tygodni życia wygląd narządów płciowych twojej córki może cię niepokoić. Z pochwy może sączyć się biała albo różowa wydzielina, narządy płciowe mogą być obrzmiałe, a spomiędzy warg sromowych wystaje zwykle różowy języczek. To jednak zupełnie normalne objawy. Świadczą one o tym, że w organizmie dziecka krążą jeszcze hormony, które przeniknęły przez łożysko z krwiobiegu matki. Z czasem ustępują – jeśli jednak bardzo się niepokoisz, możesz pokazać małą pediatrze.
 • Na koniec przewijania pupę dziecka posmaruj kremem przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry. Uważaj, by nie nałożyć kremu na błonę śluzową – jest ona wyjątkowo delikatna i kosmetyk mógłby ją podrażnić.

Czytaj także: Pieluszki WIELORAZOWE. Modne, ale czy wygodne? [Rodzaje i typy wielorazówek]

Dobrze wiedzieć

Zmiana pieluszki - to ci będzie potrzebne!

 • Wilgotne chusteczki pielęgnacyjne. Zamiast nich możesz użyć wacików zmoczonych w ciepłej, przegotowanej wodzie albo w naparze z rumianku.
 • Krem przeciw odparzeniom. Dobrze, jeśli zawiera cynk, który działa przeciwzapalnie.
 • Pieluszki. Dobieraj je do wagi dziecka. Zbyt małe będą uciskać, za duże mogą zaś boleśnie obcierać skórę.
 • Zapasowe ubranko. Być może okaże się, że pieluszka przesiąkła i dziecko trzeba będzie przebrać.

Przewijanie chłopca

 • Zdejmij pieluszkę i oczyść skórę z resztek kału. Zwróć baczną uwagę na zakamarki wokół worka mosznowego i pod penisem, bo w tych miejscach często gromadzą się zanieczyszczenia.
 • Nie ściągaj napletka, jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej i przemyj naparem rumianku albo oczyść wilgotną chusteczką. Jest to ważny zabieg – jeśli w te okolice dostaną się resztki kału, mogą spowodować bolesną infekcję. Poza tym w tym miejscu często wytrącają się kryształki kwasu moczowego, które również mogą powodować stan zapalny.
 • Dokładnie obejrzyj narządy płciowe dziecka. Przez pierwsze kilka dni jądra mogą być obrzmiałe i przekrwione – to efekt działania hormonów mamy, które krążą w organizmie dziecka. W takim wypadku ułóż genitalia do góry, a pieluszkę zapnij lekko, by nie uciskała i nie hamowała krążenia krwi. Jeśli zauważysz, że napletek jest długi i wąski, a podczas siusiania dziecko stęka – idź do lekarza, bo być może jest to stulejka.
 • Na koniec skórę na pupie i wokół worka mosznowego posmaruj cienką warstwą kremu zapobiegającego odparzeniom.

Czytaj także: ZMIANA PIELUCHY - 4 porady, jak zmienić pieluszkę niemowlakowi

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE