Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

2008-05-27 11:34 Katarzyna Hubicz
Lekcja przewijania
Autor: East News

Przewijanie chłopca i przewijanie dziewczynki wygląda nieco inaczej. Poznaj nasze rady, jak przewinąć noworodka. Technika zmiany pieluszki jest ważna, aby uniknąć częstych zmian pieluchy z powodu wydostania się na zewnątrz jej zawartości. Zobacz, czy różnice w przewijaniu chłopca i dziewczynki są aż tak znaczące oraz jak prawidłowo zakładać pieluszki jednorazowe.

Jak przewinąć noworodka

Jeszcze kilka lat temu w sklepach można było kupić inne pieluszki dla dziewczynek i inne dla chłopców. Pierwsze miały wypełnienie pośrodku, drugie – z przodu. Producenci uwzględnili w nich różnice anatomiczne w budowie i ułożeniu narządów płciowych dzieci, a co za tym idzie – nieco inny kierunek oddawania moczu. Dziś już nie dobieramy pieluszek do płci. Ale chłopca i dziewczynkę należy przewijać w różny sposób. Wspólna jest tylko jedna zasada: podczas zmiany pieluszki nie wolno unosić pupy dziecka, trzymając je za łydki. W ten sposób możesz wywichnąć malcowi bioderka albo uszkodzić stawy kolanowe. Jeśli musisz oczyścić pupę z resztek kału, uchwyć malca za uda i delikatnie przygnij je do brzuszka. Potem połóż dziecko na boku – dzięki temu łatwo oczyścisz zabrudzone okolice pleców i kości ogonowej.

>> Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych. Jak zmieniać pieluchy, by bioderka niemowlaka rozwijały się prawidłowo?

Przewijanie dziewczynki - jak to zrobić?

 • Zdejmij pieluszkę. Wilgotną chusteczką oczyść skórę, zaczynając od sromu w kierunku odbytu. Robiąc to odwrotnie, możesz wywołać zakażenie układu moczowego.
 • Delikatnie rozchyl wargi sromowe. Wilgotną chusteczką albo wacikiem zmoczonym w naparze rumianku zmyj wydzielinę, która zebrała się od ostatniej zmiany pieluszki, i resztki kału. Dokładnie oczyść wszystkie zagłębienia i fałdki.
 • Zanim założysz pieluszkę, dokładnie obejrzyj pupę i skórę wokół niej. Przez kilka pierwszych tygodni życia wygląd narządów płciowych twojej córki może cię niepokoić. Z pochwy może sączyć się biała albo różowa wydzielina, narządy płciowe mogą być obrzmiałe, a spomiędzy warg sromowych wystaje zwykle różowy języczek. To jednak zupełnie normalne objawy. Świadczą one o tym, że w organizmie dziecka krążą jeszcze hormony, które przeniknęły przez łożysko z krwiobiegu matki. Z czasem ustępują – jeśli jednak bardzo się niepokoisz, możesz pokazać małą pediatrze.
 • Na koniec przewijania pupę dziecka posmaruj kremem przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry. Uważaj, by nie nałożyć kremu na błonę śluzową – jest ona wyjątkowo delikatna i kosmetyk mógłby ją podrażnić.

Przewijanie dziewczynki

Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować dziewczynkę. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojej córeczki.

Dobrze wiedzieć

Zmiana pieluszki - to ci będzie potrzebne!

 • Wilgotne chusteczki pielęgnacyjne. Zamiast nich możesz użyć wacików zmoczonych w ciepłej, przegotowanej wodzie albo w naparze z rumianku.
 • Krem przeciw odparzeniom. Dobrze, jeśli zawiera cynk, który działa przeciwzapalnie.
 • Pieluszki. Dobieraj je do wagi dziecka. Zbyt małe będą uciskać, za duże mogą zaś boleśnie obcierać skórę.
 • Zapasowe ubranko. Być może okaże się, że pieluszka przesiąkła i dziecko trzeba będzie przebrać.

Przewijanie chłopca

 • Zdejmij pieluszkę i oczyść skórę z resztek kału. Zwróć baczną uwagę na zakamarki wokół worka mosznowego i pod penisem, bo w tych miejscach często gromadzą się zanieczyszczenia.
 • Nie ściągaj napletka, jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej i przemyj naparem rumianku albo oczyść wilgotną chusteczką. Jest to ważny zabieg – jeśli w te okolice dostaną się resztki kału, mogą spowodować bolesną infekcję. Poza tym w tym miejscu często wytrącają się kryształki kwasu moczowego, które również mogą powodować stan zapalny.
 • Dokładnie obejrzyj narządy płciowe dziecka. Przez pierwsze kilka dni jądra mogą być obrzmiałe i przekrwione – to efekt działania hormonów mamy, które krążą w organizmie dziecka. W takim wypadku ułóż genitalia do góry, a pieluszkę zapnij lekko, by nie uciskała i nie hamowała krążenia krwi. Jeśli zauważysz, że napletek jest długi i wąski, a podczas siusiania dziecko stęka – idź do lekarza, bo być może jest to stulejka.
 • Na koniec skórę na pupie i wokół worka mosznowego posmaruj cienką warstwą kremu zapobiegającego odparzeniom.

>> ZMIANA PIELUCHY - 4 porady, jak zmienić pieluszkę niemowlakowi

Polecamy wideo: Jak przewinąć chłopca?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE