Przywitanie kluczowe dla noworodka. „Będzie z nim na zawsze”

2024-08-27 12:16

Poród to chwila do której przygotowujemy się przez całą ciążę (nierzadko myślimy o tym i wcześniej). Poznajemy jego przebieg, uczymy się o różnego rodzaju pozycjach, metodach uśmierzania bólu. Pierwsze spotkanie z dzieckiem wydaje się być czymś, do czego już nie musimy się przygotowywać. A warto.

Pierwsze powitanie z noworodkiem to wyjątkowy moment. „Pozostanie z nim na zawsze”

i

Autor: Getty Images Pierwsze powitanie z noworodkiem to wyjątkowy moment. „Pozostanie z nim na zawsze”

Jeannette Kalyta to położna, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać - jej imię i nazwisko znają i ci, którzy z porodówką niewiele mają wspólnego. Specjalistka dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem nie tylko podczas spotkań na żywo, jej profil na Instagramie to cenne źródło informacji (przede wszystkim) dla przyszłych rodziców.

Położna opowiadała m.in. o wyjątkowej chwili podczas porodu, a także o tym, jak dziecko wygląda po narodzinach. Poruszyła także inny ważny temat - jak powitać noworodka?

Pierwsze powitanie dziecka to jeden z najważniejszych momentów w jego życiu, którego nie będzie pamiętało fizycznie, ale emocjonalnie pozostanie z nim na zawsze

- czytamy na profilu @jeannettekalyta.

Jak się przygotować do tej chwili?

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Narodziny to wyjątkowy moment

Gdy dziecko jest już na świecie, jego rodzice odczuwają wiele różnych emocji. Czują także ulgę - udało się, rodzina jest w komplecie. A maluszek? Dla niego te pierwsze chwila życia nie są takie łatwe. Opuścił bezpieczne środowisko i musi odnaleźć się w nowej przestrzeni. Tym co znane, jest jego mama, ukojenie znajduje tuląc się do jej skóry, słysząc bicie jej serca.

W trakcie fizjologicznego porodu dziecko zaraz po opuszczeniu łona matki trafia w jej spragnione ramiona. Najważniejszy jest dotyk, czułe dłonie rodziców są w stanie ukoić płacz maleństwa, dla którego pierwsze minuty życia są sporym stresem. Nowa planeta, pozorna wolność, nowe otoczenie, boleśnie wdzierające się powietrze w maleńkie płuca. Przy czym jedynie dobrze znane dziecku dźwięki to głosy rodziców i bicie serca jego mamy

- Jeannette Kalyta opisuje pierwsze wspólne chwile.

Co zrobić, aby dla noworodka były one jak najbardziej komfortowe?

Położna podpowiada, jak przygotować się na powitanie noworodka

Zastanawiamy się, jak będzie wyglądało nasze dziecko, czy będzie podobne do taty, czy do mamy, czy spełnią się przewidywania z USG? Oczywiście najważniejsze jest to, aby wszystko poszło dobrze, aby maluch był zdrowy, jednak nie tylko to zaprząta naszą głowę. Pojawiają się myśli, czy w walizce mamy ubranka w odpowiednim rozmiarze, czy partner będzie wiedział, co podać, jak będzie wyglądało pierwsze karmienie?

Do pierwszego spotkania z noworodkiem warto się przygotować, nie tylko w związku z przystawieniem do piersi. Znana położna ma kilka wskazówek dla rodziców, które sprawią, że maluchowi będzie łatwiej w tych pierwszych chwilach.

Czasami rodzicom brakuje słów, może warto przygotować jakąś krótką mowę na tę okoliczność?

- podpowiada Jeannette Kalyta.

Co jeszcze możemy zrobić? Położna wskazuje, że warto zadbać o ściszenie rozmów i wygaszenie zbędnych świateł w sali porodowej. Zamiast okrywać noworodka kocem prosto z prania, otulmy go czymś, co już pachnie nami (i to nie perfumami, a ciałem).

W celu kolonizacji skóry dziecka, warto do okrycia noworodka użyć pieluszek przyniesionych z domu i ogrzanych ciepłem skóry mamy albo taty

- wskazuje znana położna.

Ważne, aby móc być razem, spokój sprawia, że łatwiej znaleźć nam słowa powitania, tulić się i skupić na tym, co tu i teraz.

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?
Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?