"To nie znaczy, że jestem złą matką". 8 rzeczy, które musisz sobie powiedzieć po nieprzespanej nocy

2022-05-31 11:11

Niedospanie to jedna z głównych przyczyn obniżonego nastroju u mam. Zarwane noce osłabiają nie tylko humor, ale i zdrowie. Wiele jednak siedzi w naszych głowach i to my same możemy znacznie wpłynąć na własne samopoczucie. Wystarczy w chwilach kryzysu powtarzać sobie te rzeczy, które racjonalnie myśląc, dobrze wiemy. Mając je z tyłu głowy, lepiej zapanujemy nad chandrą spowodowaną kolejną nieprzespaną nocą.

Mama przytulająca niemowlę
Autor: Getty Images O tych rzeczach warto pamiętać, gdy jesteśmy bardzo zmęczone.

Według badań naukowych, deficyt snu może postarzać młode matki nawet o 7 lat w przeciągu pierwszego roku życia dziecka. Efekt ten nie jest nieodwracalny, ale świadczy chyba najlepiej o tym, jak wielki wpływ ma niedospanie na organizmy mam.

Z drugiej zaś stron, psychologowie twierdzą, że nikt i nic nie popsuje nam humoru tak mocno, jak my sami. Można pogłębiać zły stan, pesymistycznymi myślami, albo podejść do sprawy bardziej racjonalnie i uparcie powtarzać sobie, to co wiemy w chwilach, gdy patrzymy na swoje życie na "trzeźwo", a może raczej - w chwili wyspania.

Takie działanie fachowo nazywa się afirmacjami. W psychologii termin ten odnosi się do powtarzania pozytywnych twierdzeń do momentu utożsamiania się z nimi. To bardzo przydatna metoda dla młodych matek. O czym więc warto pamiętać w chwili zwątpienia i wyczerpania?

Przeczytaj też: "Przed macierzyństwem byłam wyluzowana i spontaniczna". Gdzie to się podziało?

"Los cię nie ukarze za narzekanie" i 9 innych rzeczy, które każda młoda mama chciałaby usłyszeć

Matczyna wściekłość: gdy kochasz, a mimo to wybuchasz. To znak od ciała, że czas zadbać o siebie

8 afirmacji do powtarzania po nieprzespanej nocy z niemowlakiem - GALERIA:

Poradnik Zdrowie: higiena snu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza