SEN DZIECKA: ile powinien spać UCZEŃ, aby dobrze przyswajać wiedzę? [FILM]

2014-09-11 13:12

Spokojny i długi sen dziecka odgrywa w jego rozwoju bardzo dużą rolę. Aby mózg dziecka mógł się prawidłowo rozwijać, musi się regenerować. Ile więc powinien spać uczeń, żeby dobrze przyswajać wiedzę?

Sen dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, musi się wysypiać.

Spis treści

  1. Sen dziecka: ile powinien trwać?
  2. Sen dziecka: jak zapewnić dziecku spokój?

Sen odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka - pozwala organizmowi się zregenerować i z energią wkroczyć w kolejny dzień. Szczególnie ważne znaczenie odrywa w życiu dzieci, które cały czas się rozwijają i kształcą. Właśnie dlatego rodzice powinni zadbać o właściwą ilość snu dziecka - w końcu wypoczęty mózg szybciej przyswaja informacje. Lekarze udowodnili, że dzieci, które śpią za mało, są nerwowe i rozdrażnione, mają problemy z koncentracją i nie potrafią skupić się w szkole.

Sen dziecka: ile powinien trwać?

- 6-latki powinny spać około 11 godzin, 12-latki około 9 - mówi pediatra Aneta Górska-Kot. Tak się przyjmuje, mimo że w rzeczywistości decyduje o tym wiele czynników, m.in. tryb życia dziecka oraz jego charakter. Innej liczby godzin snu będzie potrzebowało dziecko, które trenuje jakiś sport, a innej to, które najchętniej spędza wolny czas w domu.

Sen dziecka: jak zapewnić dziecku spokój?

Aby dziecko zdrowo i smacznie spało, powinno mieć do tego warunki. Warto więc zadbać o to, by zawsze zasypiało we własnym łóżku, a nie np. przed telewizorem. Pokój przed snem powinien zostać porządnie przewietrzony, a wszelkie urządzenia rozpraszające uwagę - wyłączone.

TVP/x-news