Ile snu potrzebuje dziecko? Najczęstsze problemy ze snem u dzieci

2017-01-10 13:48
ile snu potrzebuje dziecko
Autor: thinkstockphotos.com

Zastanawiasz się ile snu potrzebuje twoje dziecko na dobę? Masz wrażenie, że się nie wysypia? Warto poznać najczęstsze problemu ze snem u dzieci, by w waszym domu nastał w końcu spokój. Budzenie się w nocy dziecka odbija się bowiem na samopoczuciu całej rodziny. Rodzice chodzą ciągle niewyspani, często szukają porady u pediatry. 

Rodzice na każdym etapie rozwoju dziecka, zastanawiają się ile snu potrzebuje dziecko? Nie z bez powodu - efektywny sen jest warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka, a w przypadku dorosłych, gwarantuje normalne funkcjonowanie. Problemy ze snem u dzieci mogą zaburzać wiele procesów rozwojowych. Zapotrzebowanie na sen w ciągu doby maleje z czasem, kiedy dziecko staje się starsze. 

Ile snu potrzebuje dziecko? 

- noworodek potrzebuje około 16 -18 godzin;
- niemowlę półroczne (6-miesięczne) – około 14 godzin;
- 1-2 letnie dziecko - 10-12 godzin;
- dziecko do 16. roku życia – powinno spać średnio 8 godzin na dobę.

Należy jednak zauważyć, że różnice w potrzebie snu pomiędzy poszczególnymi dziećmi mogą być dość duże – niektóre chętnie kładą się spać, a inne śpią znacznie mniej niż wskazuje na to przeciętna. Po ukończeniu 4. roku życia, większość dzieci nie wymaga już snu w ciągu dnia. 

Problem ze snem u dziecka - czy brak snu może szkodzić dziecku?

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a rodzice nie obserwują innych niepokojących objawów (poza problemami ze snem), a lekarz znający dziecko nie znajduje odchyleń od normy w badaniu, najczęściej nie ma powodu do niepokoju. Większość zaburzeń snu u dzieci ustępuje samoistnie i prędzej czy później przesypiają one całą noc. W tym czasie należy się uzbroić w cierpliwość i w miarę możliwości zapewnić sobie pomoc rodziny czy znajomych, którzy pozwolą rodzicom przespać noc. Można również, w miarę możliwości, położyć się z dzieckiem spać w ciągu dnia.

Problemy ze snem - przyczyny (dlaczego dziecko nie chce spać?)

Jest wiele przyczyn zaburzeń snu, często bardzo typowe i prozaiczne:

  • dziecko jest głodne,
  • ma mokrą pieluszką,
  • ma zbyt ciasne ubranko,
  • w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi jest nieodpowiednia temperatura,
  • brak obecności rodzica w pokoju, w którym przebywa dziecko również może zaburzać sen.

Należy starać się wyeliminować te przyczyny. Niemowlęta potrzebują zwykle stałego planu dnia, wszelkie zmiany w rutynowych czynnościach mogą zaburzać nocny odpoczynek. Nocne wybudzenia mogą być spowodowane dolegliwościami bólowymi związanymi z rozwijająca się infekcją, alergią, ząbkowaniem, bólami brzucha, na przykład po podaniu nowego pokarmu, chorobami neurologicznymi, w części przypadków przyczyna nie udaje się ustalić.

Jak pozbyć się problemów ze snem? 

Generalnie, nie ma skutecznej metody eliminacji problemów ze snem u dzieci. Niektórzy naukowcy wprowadzają tu metodę „wygaszania bez reagowania”, czyli układania dziecka do snu o określonej porze i niezwracanie uwagi na jego płacz. Inni praktykują metodę „wygaszania z reagowaniem”, czyli stopniowym wydłużaniu czasu przychodzenia do dziecka, kiedy to zaczyna płakać, każdorazowo o kilka minut.
Poza typowymi problemami zaburzeń snu mogą występować również inne, groźniejsze. Zalicza się je do grupy parasomnii, które polegają na występowaniu niechcianych, mimowolnych zaburzeń ruchowych i innych odczuwanych subiektywnie zjawisk podczas przejścia między czuwaniem i snem, w czasie wybudzeń ze snu bez szybkich ruchów gałek ocznych oraz w trakcie samego snu z szybkimi ruchami gałek ocznych. Parasomnie podzielono na 3 grupy:
- zaburzenia wybudzenia (wybudzenie z dezorientacją, somnambulizm, lęki nocne),
- parasomnie związane za snem REM (zaburzenia zachowania w czasie snu REM, nawracające izolowane porażenie przysenne i koszmary senne),
- inne postacie parasomnii (moczenie nocne, zaburzenia odżywiania związane ze snem i inne).
Podsumowując, problemy ze snem u dzieci, na ogół przemijające, mogą być wywołane wieloma czynnikami i przyjmować różny charakter. Zawsze warto zabrać dziecko do lekarza i się skonsultować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza