SPANIE Z DZIECKIEM – do kiedy i czy w ogóle pozwolić dziecku na spanie z rodzicami

2013-05-22 14:44 Elżbieta Oszer
Kiedy dziecko śpi z rodzicami. Spanie z dzieckiem ma swoje wady i zalety
Autor: photos.com Spanie z dzieckiem: wady i zalety

Spanie z dzieckiem wynika przeważnie z troski o bezpieczeństwo malca i potrzeby bycia blisko niego. Często też, gdy dziecko marudzi i płacze podczas zasypiania, rodzice dla świętego spokoju godzą się, by dziecko spało z nimi. Czy to dobry pomysł? Do kiedy i czy w ogóle pozwalać dziecku na spanie z rodzicami?

Spanie z dzieckiem, szczególnie z niemowlęciem, to dla wielu rodziców bardzo wygodne rozwiązanie. Maluch przytulony do mamy szybko zasypia i nie budzi się tak często jak we własnym łóżeczku. Poza tym spanie z dzieckiem bardzo ułatwia karmienie piersią – mama nie musi wstawać z łóżka, może nakarmić malca niemal przez sen, a najedzone dziecko błyskawicznie usypia i nie trzeba go przenosić do wychłodzonego łóżeczka. To pozwala rodzicom spokojnie przespać całą noc, dzięki czemu budzą się wypoczęci, zrelaksowani i w dobrych humorach. Jednak jeśli zdedujecie się na spanie z dzieckiem, musicie się liczyć z tym, że dziecko nie zrezygnuje szybko i bez protestów z tej przyjemności. A im dłużej śpicie z dzieckiem w jednym łóżku, tym trudniej przeprowadzić malca do jego własnego łóżeczka. Poza tym spanie z dzieckiem może oznaczać zaburzenie relacji między wami –trudno o bliskość czy jakiekolwiek relacje intymne między partnerami, gdy między nimi śpi dziecko.

Spanie z dzieckiem – do kiedy pozwalać dziecku na spanie z rodzicami

Z punktu widzenia zdrowia i rozwoju niemowlęcia nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by niemowlę spało z wami. W ostatnich czasach tego typu rozwiązanie jest modne, zwłaszcza w środowiskach, które promują ekologiczny tryb życia. Podkreśla się, że spanie w jednym łóżku z dzieckiem to powrót do korzeni, buduje bliską więź z dzieckiem. Tzw. co-sleeping daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej. Z kolei z punktu widzenia waszych relacji jako partnerów nie jest to na dłuższą metę dobre rozwiązanie. Dlatego decydując się na spanie z niemowlakiem, musicie rozważyć wszystkie za i przeciw, i jeśli się na nie zgodzicie, dopilnujcie, by ta sytuacja nie trwała wiecznie. Najlepszy moment, by dziecko przeprowadziło się do własnego łóżka (i pokoju) to okres między 1. a 2. rokiem życia. Im dłużej będziecie zwlekać, tym będzie to trudniejsze dla nas i dla waszej pociechy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE