Ile kosztuje opieka nad wcześniakami, czyli dziećmi przedwcześnie urodzonymi?

2019-09-26 9:13

Pojawienie się na świecie wcześniaka kosztuje rodziców dużo trosk, wątpliwości i lęków, ale przede wszystkim - pieniędzy wydanych na leczenie maluszka. Według danych, 5,5 procenta wszystkich dzieci rodzących się w Polsce to wcześniaki o masie poniżej 2500 g. Większość z nich wymaga kosztownego leczenia, rehabilitacji i rożnego rodzaju terapii.

Wcześniactwo
Autor: _photos.com|photos.com Wcześniactwo to urodzenie dziecka między 22. a 37, tygodniem ciąży. Co dziesiąte urodzone na świecie dziecko jest wcześniakiem.

Spis treści

  1. Wcześniak w szpitalu: koszty utrzymania przy życiu
  2. Urlop macierzyński dla mamy wcześniaka
  3. Pomoc dla rodziców wcześniaków

Ile kosztuje opieka nad wcześniakami? Jak podaje portal Medexpress.pl, powołując się na raport Międzynarodowego Forum dotyczącego poprawy standardów opieki nad noworodkami "Postawmy razem pierwsze kroki", rodzice wcześniaków wydają co roku z własnej kieszeni aż 32 miliony złotych na ich leczenie.

Pieniądze przeznaczone są głównie na prywatne rehabilitacje i wizyty u specjalistów. Jeśli rodzic wcześniaka miałby czekać chociaż 2 miesiące na wizytę u genetyka, okulisty lub urologa z NFZ-u, mogłoby to się źle skończyć dla jego dziecka. Terapie zajęciowe, integracja odruchów, logopeda to kolejne koszta. Nie wspominając o niezbędnym sprzęcie, który NFZ czasem refunduje tylko częściowo.

Czytaj: Wcześniak w domu: wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka

Wcześniak - jak opiekować się tak małym dzieckiem?

Wcześniak w szpitalu: koszty utrzymania przy życiu

Koszty leczenia wcześniaków zaczynają się już w szpitalu, gdzie lekarze wałczą o utrzymanie dzieci przedwcześnie urodzonych przy życiu. Jak zauważa prof. Maria Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, przygotowanie jednego stanowiska do leczenia wcześniaka to koszt nawet 500-600 tysięcy złotych.

Nie są to jednak pieniądze zmarnowane. Śmiertelność noworodków ze skrajnym wcześniactwem ciągle spada. Wszystko dzięki wprowadzonemu w 1995 roku 3-poziomowemu systemowi hospitalizacji. Wskazuje on, by dzieci urodzone z najniższą masą urodzeniową rodziły się w szpitalach 2. i 3. stopnia referencyjności.

Dlatego, aby nie zmarnować potencjału technologicznego, pomagającego ratować najmłodsze dzieci, należy z większą uwagą edukować lekarzy i pielęgniarki nimi się zajmujące. W tym celu kilka lat temu powstała kampania edukacyjno-informacyjna "O!Słoń wcześniaka", skierowana nie tylko do personelu medycznego, ale również ich rodziców. Czas poświęcony na zgłębianie wiedzy jest nie mniej ważny niż pieniądze wydane na opiekę medyczną i leki.

Czytaj: Skrajne wcześniactwo: skutki i powikłania. Z czym muszą się zmagać rodzice wcześniaków? [WYWIAD]

Przedwczesny poród: jak dbać o wcześniaka w szpitalu?

Urlop macierzyński dla mamy wcześniaka

Paragraf 1 w 180 artykule Kodeksu pracy jasno określa, że długość podstawowego urlopu macierzyńskiego wynosi w Polsce 20 tygodni. Przedwczesny poród nie stanowi tu wyjątku - mama wcześniaka ma od pracy tyle wolnego, ile jej koleżanka, która urodziła dziecko w terminie. W przypadku dzieci, które z przyjściem na świat się bardziej pośpieszyły, oznacza to kłopotliwą sytuację. Kiedy podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego się kończy, dziecko może jeszcze być w szpitalu. 

Fundacja Wcześniak zwróciła się do Rzecznika Praw Dziecka, aby urlop macierzyński był w przypadku najmłodszych liczony od dnia wypisania ze szpitala. Długość urlopu pozostałaby niezmienna. Na razie rodzice różnie rozwiązują tę kwestię. Jedno z nich przechodzi na urlop wychowawczy bądź rezygnuje z pracy. Trudno podzielić czas pomiędzy zarabianie pieniędzy a rehabilitację wcześniaka. Dlatego rezygnuje się z pierwszego, tracąc jednocześnie środki na to drugie.

Czytaj: Wirus RSV zagrożeniem dla wcześniaka. Jak go rozpoznać i uniknąć?

Pomoc dla rodziców wcześniaków

Warto dodać, że rodzice dzieci urodzone na skutek porodu przedwczesnego mogą liczyć na coraz większą pomoc. Tym razem na szczęście bezpłatną. Na stronach wczesniak.org.pl i wczesniak.pl dostępnych jest mnóstwo niezbędnych informacji, porad. Są również informacje o grupach wsparcia dla rodziców wcześniaków, które działają w różnych miastach Polski. Spotkania odbywają się cyklicznie, można na nich porozmawiać o wspólnych sukcesach, problemach i poznać rodziców innych maluchów.

- Rodzic wcześniaka potrzebuje wsparcia ze strony innych rodziców. Poczucia jedności i braku osamotnienia w problemie. Takie spotkania bardzo motywują, rodzic po ich skończeniu czuje się znacznie silniejszy - stwierdza Małgorzata Ptaszkiewicz, psycholog Bydgoskiej Grupy Wsparcia dla Rodziców Wcześniaków działającej przy Szpitalu im. Jana Biziela w Bydgoszczy. - Takie spotkania nierzadko owocują nowymi projektami, rodzice uczą się od siebie nawzajem. Polecają najlepszych specjalistów i metody leczenia, najbardziej właściwe sposoby opieki nad wcześniakiem. Jako mama dziecka urodzonego przedwcześnie sama wiem, jak bardzo to ważne.

Czytaj: Wcześniak: z jakimi problemami zdrowotnymi u dziecka wiąże się jego przedwczesny poród?

Jeśli urodziłaś wcześniaka, porozmawiaj na naszym forum z innymi mamami w podobnej sytuacji!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza