Retinopatia wcześniacza: najczęstsza przyczyna ślepoty u dzieci

2011-11-08 16:13

Retinopatia wcześniacza to bohaterka smutnej statystyki. Jest najczęstszą przyczyną ślepoty u dzieci. Jej istotą jest uszkodzenie siatkówki, które następuje w krótkim czasie po porodzie. Wada ta może mieć różne nasilenie. I to właśnie od stadium zaawansowania retinopatii u wcześniaków zależy, czy dziecko będzie w przyszłości widziało.

Retinopatia wcześniacza to najczęstsza przyczyna ślepoty u dzieci
Autor: archiwum redakcji Retinopatia wcześniacza

Spis treści

  1. Przyczyny retinopatii wcześniaczej
  2. Jak postępuje i jak przebiega leczenie retinopatii u wcześniaków
  3. Retinopatia wcześniacza: profilaktyka

Retinopatia wcześniacza to stosunkowo nowa choroba, bo pojawiła się wraz z rozwojem neonatologii i zwiększoną przeżywalnością dzieci urodzonych przedwcześnie. Cierpi na nią około 15 proc. wcześniaków z niską masą urodzeniową i wszystkie, które urodziły się przed 28 tygodniem. Jest niebezpieczna, bo może trwale uszkodzić wzrok dziecka.

Dowiedz się jakie są przyczyny przedwczesnego porodu

Przyczyny retinopatii wcześniaczej

W latach pięćdziesiątych zauważono, że retinopatia ujawnia się najczęściej u wcześniaków, które dostawały w pierwszych tygodniach swojego życia tlen w wysokich stężeniach. Podejrzewano więc, że to on powoduje u noworodków uszkodzenia siatkówki. Obecnie jednak wiadomo już, że nie tylko tlen odpowiada za powstanie retinopatii. Wpływ na ta ma też wiele innych czynników, m.in. niska masa urodzeniowa oraz poród przedwczesny. Udowodniono, że im większy jest stopień wcześniactwa tym rozleglejszy obszar siatkówki jest nieunaczyniony, a to powoduje, że ryzyko retinopatii gwałtownie wzrasta. Po porodzie proces unaczynienia postępuje nadal, lecz często ulega zaburzeniu. Duży wpływ na to mają wolne rodniki (m.in. tlenowe), które powodują uszkodzenia naczyń, a w konsekwencji niedotlenienie siatkówki. To z kolei doprowadza do procesów, których efektem jest odwarstwienie siatkówki prowadzące do ślepoty u dzieci.

Dowiedz się na jakie problemy zdrowotne narażone są wcześniaki

Jak postępuje i jak przebiega leczenie retinopatii u wcześniaków

Retinopatia może przebiegać przez pięć stadiów zaawansowania. Pierwsze to obecność linii demarkacyjnej na dnie oka, ostatnie – całkowite odwarstwienie się siatkówki. W przypadku dwóch pierwszych faz, leczenie retinopatii nie jest konieczne, wystarczy kontrolowanie, czy stan się nie pogarsza. Zwykle zmiany znikają same. W przypadku większych uszkodzeń (fazy 3-5), stosuje się laseroterapię, krioterapię lub w ostateczności leczenie chirurgiczne. W przypadku stadium 4 i 5 mimo leczenia rokowania są bardzo złe. Tylko 9 proc. przypadków wzrok u dziecka nawet po intensywnym leczeniu jest prawidłowy. Częstymi powikłaniami po retinopatii są także krótkowzroczność, jaskra wtórna, zez, późne odwarstwienia siatkówki.

Przeczytaj rónież: wady wzroku u dzieci

Retinopatia wcześniacza: profilaktyka

Ponieważ retinopatia wcześniacza to choroba dzieci o niskiej masie urodzeniowej i przedwcześnie urodzonych, takie maluchy trzeba badać okulistycznie nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Pozwoli to na szybkie wykrycie choroby i wdrożenie skutecznego leczenia. Dlatego wcześniaki i dzieci z cechami wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu bada się przesiewowo okulistycznie w 4, 8 i 12 tygodniu życia oraz w po ukończeniu roku (jeśli nie było żadnych objawów).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza