Te dzieci dogonią rówieśników dopiero w liceum. Ale jest też dobra wiadomość

2023-12-01 14:26

Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.

Wcześniak leży na tacie
Autor: Getty Wcześniaki doganiają rówieśników dopiero w liceum

Spis treści

  1. Czy wcześniaki mają problemy z nauką?
  2. Wcześniaki w szkole - badania
  3. Im późniejszy poród, tym większe tempo
  4. Najmłodszy wcześniak w Polsce

Czy wcześniaki mają problemy z nauką?

Jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. Potwierdzają to badania Uniwersytetu Oksfordzkiego, które wykazały, że narodziny przed 37. tygodniem ciąży wiążą się z gorszymi osiągnięciami w szkole podstawowej. Jednak im późniejszy termin porodu, tym większa szansa na dogonienie rówieśników już w szkole średniej.

Na szczęście wszystko się wyrównuje i to jest najważniejszym efektem badań oksfordzkich naukowców. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci urodzone po 32. tygodniu ciąży. Chociaż wiadomo, że dzieci urodzone przedwcześnie mają gorsze wyniki w szkole podstawowej, to jednak ich wyniki w szkole średniej były już identyczne jak u dzieci urodzonych w terminie.

Wcześniaki w szkole - badania

W nowym badaniu, które opublikowano w sierpniu 2022 roku, obserwowano świadectwa i wyniki testów ponad 14 000 dzieci. Naukowcy przyjrzeli się osiągnięciom szkolnym dzieci w wieku 11 lat i ponownie, gdy mieli już 16 lat.

Okazało się, że w szkole podstawowej różnice w umiejętnościach szkolnych wcześniaków znacząco się różniły od wyników dzieci urodzonych o czasie. Zarówno w kwestii umiejętności językowych, jak i w nauce matematyki. Ale nie trwało do do końca edukacji.

Czytaj również: Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Oto proste sposoby

Wiek korygowany: wyliczanie wieku wcześniaka, ubranka dla wcześniaka

Im późniejszy poród, tym większe tempo

Sytuacja zmieniała się pod koniec szkoły średniej, kiedy to większość wcześniaków doganiała rówieśników i miała takie same wyniki jak inne dzieci, urodzone o czasie. Najlepiej radziły sobie maluchy urodzone między 32 a 38 tygodniem - ich osiągnięcia edukacyjne wszole średniej nie różniły się od reszty klasy.

Gorzej natomiast uczyły się maluchy urodzone przed 32. tygodniem ciąży - te nie zawsze dawały radę i nadal odstawały od wyników rówieśników.

Najmłodszy wcześniak w Polsce

O wcześniactwie mówi się, kiedy dziecko urodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Jednym z najmłodszych wcześniaków w Polsce jest Paulinka, która urodziła się 27 października 2019 roku po 22. tygodniach i jednym dniu ciąży swojej mamy. Ważyła 600 gram. Najmłodszym wcześniakiem na świecie, któremu udało się przeżyć, wpisanym do Księgi Rekordów Guinessa, jest Curtis Means, który urodził się 4 lipca 2020 roku w Birmingham w Alabamie (USA). Urodzony w w zaledwie 21 tygodniu chłopczyk ważył jedynie 420g.

Pielęgnacja wcześniaka w domu
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.