37 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 12:41

37 tydzień ciąży to czas, kiedy tak na prawdę wszystko może się zdarzyć, a dziecko może urodzić się w każdym momencie. Zobacz, jak wygląda twoje dziecko w 37 tygodniu ciąży.

ciąża
Autor: Getty images 37 tygodzień ciąży to w zasadzie czas donoszenia ciąży.

W 37 tygodniu ciąży twój organizm zaczyna dawać sygnały, że szykuje się do porodu – na pewno odczuwasz już skurcze przepowiadające. Póki co, doskonale „dogadujesz” się ze swoim dzieckiem. Malec umie przekazać ci, czy jest spokojny czy zdenerwowany.

37 tydzień - który to miesiąc ciąży?

37 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 35 tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 37 tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 37 tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 37 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
  4. 37 tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
  5. 37 tydzień ciąży - poród w 37 tygodniu ciąży

37 tydzień ciąży - rozwój dziecka

Maluszek w 37 tygodniu ciąży ćwiczy niezbędne umiejętności: wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca były przygotowane na pierwszy oddech i ssie kciuk, przygotowując się do ssania pokarmu.

Ponieważ w 37 tygodniu ciąży nadnercza wytwarzają kortyzol, hormon, który ma wpływ na pracę płuc, są one już w pełni przygotowane do oddychania powietrzem atmosferycznym. Rozwinięty jest też układ nerwowy i pokarmowy.

W 37 tygodniu ciąży dziecko ceni sobie spokój, który panuje w macicy. Unika bodźców, które go niepokoją lub stresują.

Swoje potrzeby dziecko próbuje już przekazywać mamie za pomocą zróżnicowanych ruchów, a ty, intuicyjnie, zazwyczaj potrafisz ocenić jego nastrój (niepokój, zadowolenie, złość z powodu hałasu). Naukowcy nazywają to komunikacją prenatalną.

37 tydzień ciąży - ZDJĘCIA

37 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

W 37 tygodniu ciąży twoje dziecko prawdopodobnie osiągnęło już ok. 3 kg. Ma ok. 51 cm długości. Dziecko nadal przybiera na wadze - ok. 30 gramów dziennie. Buzia dziecka jest już całkiem gładka i pucułowata. Organizm gromadzi tkankę tłuszczową, tworząc fałdki i dołeczki.

Zobacz: Przed porodem: 7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
37 tydzień

Autor: Getty images

W tym tygodniu twoje dziecko najprawdopodobniej przekroczyło wagę 3000 g i mierzy ok 51 cm. Tak naprawdę na tym etapie ciąży dzieci mogą znacznie różnić się wagą i długością ciała - jednak ich wielkość można porównać z arbuzem.

37 tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe

W tym czasie mogą towarzyszyć ci tzw. skurcze przepowiadające. Świadczą one o przygotowaniach macicy do porodu. Mogą pojawiać się kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu.

Czasem można je pomylić z właściwymi skurczami porodowymi. Te przepowiadające można rozpoznać po tym, że ustają po 1,5-2 godziny.

W 37 tygodniu ciąży obniżone dno macicy sprawia, że łatwiej ci się oddycha. Za to niestety odczuwasz ból w okolicy krocza, trudno jest ci się poruszać i często oddajesz mocz.Unikaj moczopędnych napojów, takich jak kawa i herbata. Nie ograniczaj jednak innych płynów.

Na tym etapie najważniejszy jest odpoczynek i sen – tego wkrótce może ci zabraknąć! Warto ucinać sobie częste drzemki, bo pod wpływem hormonów ciążowych sny możesz mieć bardziej kolorowe i niezwykłe.

Czytaj: Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Ból spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

37 tydzień ciąży - poród w 37 tygodniu ciąży

37 tydzień ciąży to prawdziwy przełom: dziecko jest już w zasadzie przygotowane do życia pozałonowego. Może przyjść na świat w każdej chwili.

I chociaż zakłada się, że właściwy termin porodu przypada około 40 tygodnia ciąży, bardzo mało dzieci rodzi się w ściśle wyznaczonym terminie. Zazwyczaj poród rozpoczyna się do 3 tygodni wcześniej lub później.

W 37 tygodniu ciąży upewnij się, że niczego nie brakuje w twojej torbie do szpitala. A poza tym, odpoczywaj, odpoczywaj i jeszcze raz odpoczywaj! Tyle, ile możesz i kiedy tylko możesz! Nie zapominaj o śnie - wkrótce za nim zatęsknisz.

Zobacz: Kalkulator ciąży i inne przydatne narzędzia

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

TERMIN PORODU: czy urodzę o czasie? Od czego to zależy?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Badania w 9. miesiącu ciąży

Jak wygląda poród siłami natury? Zobacz niezwykłe zdjęcia z sali porodowej:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza