37 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-01 13:36

37 tydzień ciąży to czas, kiedy tak na prawdę wszystko może się zdarzyć, a dziecko może urodzić się w każdym momencie. Zobacz, jak wygląda twoje dziecko w 37 tygodniu ciąży.

Posłuchaj, jak przebiega trzydziesty siódmy tydzień ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Koniec 37 tygodnia ciąży to w zasadzie czas donoszenia ciąży. Twój organizm zaczyna dawać sygnały, że szykuje się do porodu – na pewno odczuwasz już skurcze przepowiadające. Póki co, doskonale „dogadujesz” się ze swoim dzieckiem. Malec umie przekazać ci, czy jest spokojny czy zdenerwowany.

Spis treści:

    1. Poród w 37 tygodniu ciąży
    2. Skurcze i dolegliwości w 37 tygodniu ciąży
    3. Waga i wygląd dziecka w 37 tygodniu ciąży
    4. Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

37 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 35 tydzień życia dziecka.

Poród w 37 tygodniu ciąży

37 tydzień ciąży to prawdziwy przełom: dziecko jest już w zasadzie przygotowane do życia pozałonowego. Może przyjść na świat w każdej chwili.

I chociaż zakłada się, że właściwy termin porodu przypada około 40 tygodnia ciąży, bardzo mało dzieci rodzi się w ściśle wyznaczonym terminie. Zazwyczaj poród rozpoczyna się do 3 tygodni wcześniej lub później.

W 37 tygodniu ciąży upewnij się, że niczego nie brakuje w twojej torbie do szpitala. A poza tym, odpoczywaj, odpoczywaj i jeszcze raz odpoczywaj! Tyle, ile możesz i kiedy tylko możesz! Nie zapominaj o śnie - wkrótce za nim zatęsknisz.

Zobacz:

Kalkulator ciąży i inne przydatne narzędzia

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

TERMIN PORODU: czy urodzę o czasie? Od czego to zależy?

Co powinnaś zrobić przed porodem? Zobacz WIDEO

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz odczuwać coraz bardziej intensywne kurczenie się macicy. Chwilami skurcze mogą być już bolesne. Nie muszą jednak jeszcze oznaczać początku porodu. Zwykle to tzw. skurcze przepowiadające będące treningiem mięśnia macicy przed porodem.

Pomagają też przygotowywać szyjkę macicy do porodu – w czasie ciąży była ona długa, twarda, zamknięta i skierowana do kości krzyżowej; teraz będzie robić się coraz bardziej miękka, elastyczna, będzie się skracać, zmieniać położenie ku osi kanału rodnego (ku przodowi) i lekko otwierać. Procesy te mogą zachodzić już teraz lub dopiero za kilka tygodni.

Wraz z ukończeniem 37 tygodnia ciąży (37+0) mówimy o ciąży w terminie porodu. Oznacza to, że dziecko urodzone od tej chwili uznawane jest za noworodka donoszonego.

Skurcze i dolegliwości w 37 tygodniu ciąży

W tym czasie mogą towarzyszyć ci tzw. skurcze przepowiadające. Świadczą one o przygotowaniach macicy do porodu. Mogą pojawiać się kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu.

Czasem można je pomylić z właściwymi skurczami porodowymi. Te przepowiadające można rozpoznać po tym, że ustają po 1,5-2 godziny.

W 37 tygodniu ciąży obniżone dno macicy sprawia, że łatwiej ci się oddycha. Za to niestety odczuwasz ból w okolicy krocza, trudno jest ci się poruszać i często oddajesz mocz.Unikaj moczopędnych napojów, takich jak kawa i herbata. Nie ograniczaj jednak innych płynów.

Na tym etapie najważniejszy jest odpoczynek i sen – tego wkrótce może ci zabraknąć! Warto ucinać sobie częste drzemki, bo pod wpływem hormonów ciążowych sny możesz mieć bardziej kolorowe i niezwykłe.

Czytaj:

Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Ból spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

Waga i wygląd dziecka w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży twoje dziecko prawdopodobnie osiągnęło już ok. 2,8 kg. Ma ok. 48 cm długości. Dziecko nadal przybiera na wadze - ok. 30 gramów dziennie. Buzia dziecka jest już całkiem gładka i pucułowata. Organizm gromadzi tkankę tłuszczową, tworząc fałdki i dołeczki.

Maluszek w 37 tygodniu ciąży ćwiczy niezbędne umiejętności: wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca były przygotowane na pierwszy oddech i ssie kciuk, przygotowując się do ssania pokarmu.

Ponieważ w 37 tygodniu ciąży nadnercza wytwarzają kortyzol, hormon, który ma wpływ na pracę płuc, są one już w pełni przygotowane do oddychania powietrzem atmosferycznym. Rozwinięty jest też układ nerwowy i pokarmowy.

Zobacz:

Jak rozwija się dziecko w 38 tygodniu ciąży?

Przed porodem: 7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży dziecko ceni sobie spokój, który panuje w macicy. Unika bodźców, które go niepokoją lub stresują.

Swoje potrzeby dziecko próbuje już przekazywać mamie za pomocą zróżnicowanych ruchów, a ty, intuicyjnie, zazwyczaj potrafisz ocenić jego nastrój (niepokój, zadowolenie, złość z powodu hałasu). Naukowcy nazywają to komunikacją prenatalną.

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Mam 35 tygodni. Od tego momentu właściwie mogę urodzić się w każdej chwili. Wszystko jest gotowe – już i płuca są rozwinięte, i układ nerwowy dojrzały, i pokarmowy zdolny do działania (a jak pięknie potrafię ssać! – wkrótce sama się o tym przekonasz, mamo).

Ale nie będę się spieszyć – dam mamie jeszcze trochę czasu na przygotowanie się do spotkania. Poza tym, czyż nie jest tak, że im dłużej się na coś czeka, tym jest to bardziej cenne i – przepraszam za słowo – pożądane?

Chyba że nie wytrzymam już tej ciasnoty, wtedy akcja ewakuacja zacznie się od razu. Na razie trochę jeszcze pobawimy się z mamą w takie skurcze na niby, czyli tzw. skurcze przepowiadające. Prawda, że to fajna zabawa?

Kiedy jednak zaczną się te prawdziwe, to już nie będą przelewki. Oboje nas czeka wtedy ogromny wysiłek. Wkrótce opowiem, jak to wyglądało z mojej strony. Też się trochę boję, czy wszystko będzie OK. Ale razem damy radę – prawda, mamo?

materiał partnera
Ochroń dziecko przed sepsą

Droga Mamo,

W trosce o zdrowie twojego maleństwa pomyśl o szczepieniu przeciw meningokokom. Meningokoki to groźne bakterie, które wywołują sepsę i zapalenie opon mózgowych. Najczęściej atakują najmłodsze dzieci, do 1. roku życia1.

Początkowe objawy zakażenia meningokokami są mało charakterystyczne – przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego chorobę trudno rozpoznać. A rozwija się ona błyskawicznie i w ciągu 24 godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia2.

Chroniąc dziecko przed meningokokami musisz wiedzieć, że najwięcej zakażeń w Polsce – zwłaszcza wśród małych dzieci – wywołują meningokoki typu B. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się szczepienie przeciw temu typowi bakterii3. Można je rozpocząć już od ukończenia 2. miesiąca życia1.

Zapytaj lekarza o szczepienie przeciw meningokokom typu B.

1. MP, https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143395,szczepionka-przeciwko-meningokokom-grupy-b, dostęp: lipiec 2020
2. BJFM, https://www.bjfm.co.uk/early-recognition-of-meningitis-and-septicaemia (dostęp: czerwiec, 2020)
3. Wysocki J., Inwazyjna Choroba Meningokokowa – w pytaniach i odpowiedziach [w:] Praktyka Lekarska, styczeń 2016 (126)
GSK Commercial Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel.: 22 576 9000, fax: 22576 9001, pl.gsk.com Szczepienie, podobnie jak podanie leku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 492-13-01, fax (22) 492-13-09, zgodnie z zasadami monitorowani bezpieczeństwa produktów leczniczych. Formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego dostępny jest na stronie Urzędu www.urpl.gov.pl lub Podmiotu Odpowiedzialnego za produkt, którego zgłoszenie dotyczy. Treści zamieszczone w materiale mają wyłącznie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza, do którego należy ostateczna decyzja o sposobie i zakresie stosowanego leczenia. NP-PL-MNX-ADVR-200001, lipiec 2020
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE