37. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 12:41

37. tydzień ciąży to czas, kiedy tak na prawdę wszystko może się zdarzyć, a dziecko może urodzić się w każdym momencie. Zobacz, jak wygląda twoje dziecko w 37. tygodniu ciąży.

ciąża
Autor: Getty images 37 tygodzień ciąży to w zasadzie czas donoszenia ciąży.

W 37. tygodniu ciąży twój organizm zaczyna dawać sygnały, że szykuje się do porodu – na pewno odczuwasz już skurcze przepowiadające. Póki co, doskonale „dogadujesz” się ze swoim dzieckiem. Malec umie przekazać ci, czy jest spokojny czy zdenerwowany.

37 tydzień - który to miesiąc ciąży?

37. tydzień ciąży to 9. miesiąc ciąży i 3. trymestr ciąży. To 35. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 37. tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 37. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 37. tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
  4. 37. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
  5. 37. tydzień ciąży - poród w 37. tygodniu ciąży

37. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Maluszek w 37. tygodniu ciąży ćwiczy niezbędne umiejętności: wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca były przygotowane na pierwszy oddech i ssie kciuk, przygotowując się do ssania pokarmu.

Ponieważ w 37. tygodniu ciąży nadnercza wytwarzają kortyzol, hormon, który ma wpływ na pracę płuc, są one już w pełni przygotowane do oddychania powietrzem atmosferycznym. Rozwinięty jest też układ nerwowy i pokarmowy.

W 37. tygodniu ciąży dziecko ceni sobie spokój, który panuje w macicy. Unika bodźców, które go niepokoją lub stresują.

Swoje potrzeby dziecko próbuje już przekazywać mamie za pomocą zróżnicowanych ruchów, a ty, intuicyjnie, zazwyczaj potrafisz ocenić jego nastrój (niepokój, zadowolenie, złość z powodu hałasu). Naukowcy nazywają to komunikacją prenatalną.

37. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

37. tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

W 37. tygodniu ciąży twoje dziecko prawdopodobnie osiągnęło już ok. 3 kg. Ma ok. 51 cm długości. Dziecko nadal przybiera na wadze - ok. 30 gramów dziennie. Buzia dziecka jest już całkiem gładka i pucułowata. Organizm gromadzi tkankę tłuszczową, tworząc fałdki i dołeczki.

Zobacz: Przed porodem: 7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
37 tydzień

Autor: Getty images

W tym tygodniu twoje dziecko najprawdopodobniej przekroczyło wagę 3000 g i mierzy ok 51 cm. Tak naprawdę na tym etapie ciąży dzieci mogą znacznie różnić się wagą i długością ciała - jednak ich wielkość można porównać z arbuzem.

37. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe

W tym czasie mogą towarzyszyć ci tzw. skurcze przepowiadające. Świadczą one o przygotowaniach macicy do porodu. Mogą pojawiać się kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu.

Czasem można je pomylić z właściwymi skurczami porodowymi. Te przepowiadające można rozpoznać po tym, że ustają po 1,5-2 godziny.

W 37 tygodniu ciąży obniżone dno macicy sprawia, że łatwiej ci się oddycha. Za to niestety odczuwasz ból w okolicy krocza, trudno jest ci się poruszać i często oddajesz mocz.Unikaj moczopędnych napojów, takich jak kawa i herbata. Nie ograniczaj jednak innych płynów.

Na tym etapie najważniejszy jest odpoczynek i sen – tego wkrótce może ci zabraknąć! Warto ucinać sobie częste drzemki, bo pod wpływem hormonów ciążowych sny możesz mieć bardziej kolorowe i niezwykłe.

Czytaj: Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Ból spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

37. tydzień ciąży - poród w 37. tygodniu ciąży

37. tydzień ciąży to prawdziwy przełom: dziecko jest już w zasadzie przygotowane do życia pozałonowego. Może przyjść na świat w każdej chwili.

I chociaż zakłada się, że właściwy termin porodu przypada około 40 tygodnia ciąży, bardzo mało dzieci rodzi się w ściśle wyznaczonym terminie. Zazwyczaj poród rozpoczyna się do 3 tygodni wcześniej lub później.

W 37. tygodniu ciąży upewnij się, że niczego nie brakuje w twojej torbie do szpitala. A poza tym, odpoczywaj, odpoczywaj i jeszcze raz odpoczywaj! Tyle, ile możesz i kiedy tylko możesz! Nie zapominaj o śnie - wkrótce za nim zatęsknisz.

Zobacz: Kalkulator ciąży i inne przydatne narzędzia

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

TERMIN PORODU: czy urodzę o czasie? Od czego to zależy?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

9. miesiąc ciąży

Jak wygląda poród siłami natury? Zobacz niezwykłe zdjęcia z sali porodowej: