WCZEŚNIAK: kąpiel wcześniaków i pielęgnacja skóry

2013-04-08 16:48

Skóra wcześniaka wymaga wzmożonej uwagi z tego względu, że dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży mają skórę jeszcze cieńszą i delikatniejszą niż donoszone noworodki, i przez to bardziej narażoną na podrażnienia. Czy wiesz, jak kąpać wcześniaka i właściwie pielęgnować jego skórę?

wczesniak kapiel i pielegnacja skory wczesniaka
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Wcześniak: jak kąpać wcześniaka
  2. Pielęgnacja skóry wcześniaka
  3. Pielęgnacja skóry wcześniaka
  4. Zobacz FILM: Jak prawidłowo pielęgnować skórę wcześniaków?

Do pielęgnacji skóry wcześniaków trzeba stosować kosmetyki przeznaczone dla noworodków - a im mniej składników mają, tym dla malca lepiej. Niestety, nie ma specjalnych kosmetyków dla wcześniaków. Sprawdzają się zwłaszcza emolienty i preparaty przeznaczone do skóry bardzo wrażliwej (np. Emolium, A-derma, Balneum), które można kupić wyłącznie w aptekach.

Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży mają skórę jeszcze cieńszą i delikatniejszą niż donoszone noworodki, a im mniejsze dziecko, tym jego skóra jest mniej dojrzała. Przez cienki naskórek wcześniaków prześwitują naczynka krwionośne znajdujące się w skórze właściwej – to dlatego wcześniaki mają zwykle czerwoną skórę. Chroniąca skórę przed podrażnieniami warstwa lipidowa, u noworodków nie do końca wykształcona, u wcześniaków w ogóle nie istnieje. To dlatego wcześniaki są bardziej narażone na podrażnienia i ich skórę trzeba pielęgnować w odpowiedni sposób.

Wcześniak: jak kąpać wcześniaka

Wcześniaka nie trzeba kąpać codziennie, można co 2.–3. dzień, chyba że dziecko lubi kąpiel i lepiej po niej śpi. Kąpanie wcześniaka nie różni się zbytnio od kąpieli noworodka urodzonego o czasie, ale trzeba zwracać baczniejszą uwagę na to, by dziecko się nie wychłodziło. Woda do kąpieli powinna mieć około 38˚C (nie może być za chłodna, nie może być też za ciepła, by dziecko się nie poparzyło). Malec powinien przebywać w wodzie nie dłużej niż 10 minut. Najlepiej ułożyć go na leżaczku kąpielowym w taki sposób, by jego ciało było przykryte wodą. Pomieszczenie, w którym stoi wanienka, musi być dodatkowo dogrzane. Nie używaj mydła, nawet takiego dla niemowląt. Ciało malca myj delikatnie, najlepiej natłuszczającym emolientem do kąpieli, potem spłucz.

Pielęgnacja skóry wcześniaka

Dziecko po wyjęciu z wody trzeba szybko osuszyć, pamiętając, że skóra wcześniaka nie jest jeszcze odporna na gwałtowniejsze pocieranie. Nie ma problemu z pielęgnacją kikuta pępowiny – zwykle u najmniej dojrzałych dzieci goi się ona jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Tuż po osuszeniu, skórę wcześniaka trzeba dodatkowo natłuścić, np. olejkiem emolientowym. Ważne, by zrobić to w ciągu pięciu minut od wyjęcia wcześniaka z wanny, bo skóra najlepiej wtedy wchłania składniki natłuszczające zawarte w kosmetykach.

Pielęgnacja skóry wcześniaka

Dziecko po wyjęciu z wody trzeba szybko osuszyć, pamiętając, że skóra wcześniaka nie jest jeszcze odporna na gwałtowniejsze pocieranie. Nie ma problemu z pielęgnacją kikuta pępowiny – zwykle u najmniej dojrzałych dzieci goi się ona jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Tuż po osuszeniu, skórę wcześniaka trzeba dodatkowo natłuścić, np. olejkiem emolientowym. Ważne, by zrobić to w ciągu pięciu minut od wyjęcia wcześniaka z wanny, bo skóra najlepiej wtedy wchłania składniki natłuszczające zawarte w kosmetykach.

Zobacz FILM: Jak prawidłowo pielęgnować skórę wcześniaków?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza