Wcześniaki doganiają rówieśników dopiero w liceum. Ale eksperci uspokajają

2022-08-23 10:21

Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.

wczesniak w szpitalnym lozeczku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wcześniaki doganiają rówieśników, ale to trwa
  2. Im późniejszy poród, tym większe tempo

Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole.

Potwierdzają to badania Uniwersytetu Oksfordzkiego, które wykazały, że narodziny przed 37. tygodniem ciąży wiążą się z gorszymi osiągnięciami w szkole podstawowej. Jednak im późniejszy termin porodu, tym większa szansa na dogonienie rówieśników już w szkole średniej.

Wcześniaki doganiają rówieśników, ale to trwa

Na szczęście wszystko się wyrównuje i to jest najważniejszym efektem badań oksfordzkich naukowców. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci urodzone po 32. tygodniu ciąży.

Chociaż wiadomo, że dzieci urodzone przedwcześnie mają gorsze wyniki w szkole podstawowej, to jednak ich wyniki w szkole średniej były już identyczne jak u dzieci urodzonych w terminie.

W nowym badaniu, które opublikowano w sierpniu 2022 roku, obserwowano świadectwa i wyniki testów ponad 14 000 dzieci. Naukowcy przyjrzeli się osiągnięciom szkolnym dzieci w wieku 11 lat i ponownie, gdy mieli już 16 lat.

Okazało się, że w szkole podstawowej różnice w umiejętnościach szkolnych wcześniaków znacząco się różniły od wyników dzieci urodzonych o czasie. Zarówno w kwestii umiejętności  językowych, jak i w nauce matematyki. Ale nie trwało do do końca edukacji.

Czytaj również: Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Oto proste sposoby

Wiek korygowany: wyliczanie wieku wcześniaka, ubranka dla wcześniaka

Im późniejszy poród, tym większe tempo

Sytuacja zmieniała się pod koniec szkoły średniej, kiedy to większość wcześniaków doganiała rówieśników i miała takie same wyniki jak inne dzieci, urodzone o czasie. Najlepiej radziły sobie maluchy urodzone między 32 a 38 tygodniem - ich osiągnięcia edukacyjne wszole średniej nie różniły się od reszty klasy.

Gorzej natomiast uczyły się maluchy urodzone przed 32. tygodniem ciąży - te nie zawsze dawały radę i nadal odstawały od wyników rówieśników.

Pielęgnacja wcześniaka w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza