Blizna po cesarskim cięciu - jak dbać o ranę po cesarce?

2016-07-03 21:22

Blizny po cesarskim cięciu nie uda ci się całkowicie usunąć. Przy odpowiedniej pielęgnacji możesz jednak sprawić by blizna po cesarce była znacznie mniej widoczna i szybciej się zagoiła. Jak dbać o rane po cesarskim cięciu, by blizna była jak najmniejsza?

Rana po cesarce
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Jak kiedyś wyglądało cesarskie cięcie?
  2. Czy można myć ranę po cesarskim cięciu?
  3. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
  4. Jak wygląda rana po cesarce?

Po operacji cesarskiego cięcia lekarz zszyje ci wszystkie warstwy i powłoki brzuszne. Na samej powierzchni skóry znajdą się szwy nierozpuszczalne. Zdejmą ci je mniej więcej w ósmej dobie po operacji. Przez pierwszą dobę od porodu miejsce cięcia osłania opatrunek. Potrzebny jest on po to, by rana się zasklepiła. Pamiętaj, że nie wolno ci go moczyć. Prysznic weźmiesz po kilku godzinach od operacji, bo wtedy dopiero będziesz mogła wstać z łóżka. Pamiętaj, by osłonić ranę ręcznikiem. Po zdjęciu opatrunku musisz dbać o to, by rana i jej okolice były idealnie czyste. Inaczej łatwo doprowadzić do zakażenia.

Jak kiedyś wyglądało cesarskie cięcie?

Kiedyś cesarskie cięcie było wykonywane wzdłuż ciemnej kreski, biegnącej przez środek brzucha. Na szczęście dziś już tak się nie robi, bo takiej blizny nie da się zamaskować. Teraz cesarskie cięcie robi się w poprzek brzucha, tuż nad spojeniem łonowym. Blizna po takim cięciu będzie miała maksymalnie 15 cm długości i 2–3 mm szerokości. Nie martw się, łatwo ukryjesz ją pod bielizną, a pokazanie się na plaży w kostiumie kąpielowym nie będzie stanowić żadnego problemu. Zanim jednak skóra po cięciu zagoi się i wytworzy się blizna, minie kilka tygodni. W tym czasie musisz szczególnie starannie dbać o okolice rany.

Czy można myć ranę po cesarskim cięciu?

Jak najbardziej, nawet trzeba! Miejsce cięcia powinnaś myć wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej przynajmniej trzy razy dziennie. Możesz też używać szarego mydła albo bezzapachowej, hipoalergicznej kostki myjącej dla niemowląt. Po umyciu ranę osuszaj delikatnie jednorazowym ręcznikiem (w bawełnianych jest za dużo drobnoustrojów, nawet jeśli są świeżo wyprane). Potem możesz przetrzeć ją spirytusem salicylowym. Dopóki rana całkowicie się nie zagoi, noś lekką, przewiewną bieliznę. Nie powinna ona uciskać rany – odpadają więc biodrówki. Najlepsze są te z bawełny, na tyle wysokie, by gumka przebiegała na wysokości talii. Pamiętaj też o starannej higienie intymnej i myciu rąk po każdej wizycie w toalecie. W odchodach poporodowych mnożą się bakterie, które łatwo przenieść niechcący na bliznę.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
Dobrze wiedzieć

Jak usunąć bliznę po cesarskim cięciu?Zdarza się, że w miejscu, gdzie dokonywane było cięcie tworzą się zgrubienia, tzw. bliznowce. Spowodowane jest to przerostem tkanki. Blizna wygląda wówczas nieestetycznie. Jeśli ci to przeszkadza, poradź się chirurga, który usunie bliznowiec albo zaleci specjalną maść spłycającą bliznę.

Jak wygląda rana po cesarce?

Na początku rana będzie wyglądała jak intensywnie różowa kreska. Z biegiem czasu zacznie blednąć. Gdy całkowicie się już zagoi, warto dwa razy dziennie smarować ją cebulową maścią wygładzającą (np. Cepan lub Contratubex). Przez kilka tygodni będziesz także odczuwać dosyć silne swędzenie. Możesz też odczuwać ból, ale stopniowo będzie on się osłabiał. W miejscu cięcia nie będziesz miała czucia – to efekt przecięcia nerwów. Przez pewien czas możesz też odczuwać inne dolegliwości, np. mrowienie czy drętwienie. Są zupełnie normalne. To co powinno cię natomiast zaniepokoić, to ropny wyciek lub gorączka. Świadczą bowiem o tym, że doszło do zakażenia. Koniecznie zgłoś się wtedy do lekarza, który przepisze ci antybiotyk.Zdarza się, że do rany trzeba założyć specjalny opatrunek z drenem, który odprowadza wydzielinę na zewnątrz. W takim wypadku co dwa, trzy dni będziesz musiała zgłaszać się do położnej na zmianę opatrunku.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza