Taki ból po cesarskim cięciu to sygnał alarmowy. Poczujesz go z lewej strony

2023-02-24 16:06

Cesarskie ciecie to poważna operacja, która wiąże się z bólem Co jednak oznacza kłujący ból brzucha po lewej stronie, na który często skarżą się kobiety po cesarce? Wyjaśniamy, jakie mogą być tego przyczyny.

Cierpiąca kobieta leżąca w łóżku
Autor: Getty images Taki ból po cesarskim cięciu to sygnał alarmowy. Poczujesz go z lewej strony

Pierwsze kilka tygodni po cesarskim cięciu ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia. To czas połogu i rekonwalescencji po poważnej operacji brzusznej, dlatego warto w tym czasie uważnie obserwować swój organizm, aby wychwycić ewentualne problemy, mogące wskazywać na powikłania po cc. Warto jednak pamiętać, że większość objawów, na które skarżą się świeżo upieczone mamy, nie jest niepokojącym objawem cc, a jedynie normalny efektem porodu zabiegowego.

Spis treści

 1. Skąd się bierze ból po lewej stronie brzucha po cc? 
 2. Niepokojący ból po cc - infekcja rany
 3. Niegroźne skurcze mięśni po operacji
 4. Częste uszkodzenie nerwów
 5. Typowe objawy zwijania się macicy
 6. Gazy uwięzione w jelitach
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Skąd się bierze ból po lewej stronie brzucha po cc? 

Jednym z objawów, które często dokuczają mamom po cesarce jest kłujący ostry ból po lewej stronie brzucha. Jak każdy tego typu symptom wywołuje on niepokój i słusznie – bólu brzucha po cesarce nie można bagatelizować.

Ból po lewej stronie nie stanowi zazwyczaj powodu do niepokoju. Będzie nasilony w pierwszych dniach po cesarskim cięciu, ale w ciągu kolejnych tygodni będzie ustępował. Ale są sytuacje, gdy taka dolegliwość sygnalizuje poważny problem. Dlatego, jeśli podejrzewasz coś więcej niż zwykłe skutki cc, skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz, jakie mogą być przyczyny bólu po lewej stronie brzucha u kobiet po cc.

Niepokojący ból po cc - infekcja rany

Rzadko, ale zdarza się, że do rany po cesarce przedostają się mikroorganizmy chorobotwórcze, które wywołują infekcję. Zakażenie rany po cc powoduje ból wokół miejsca cięcia, ale również może "rozlewać" się na okolice wokół niego. Infekcja objawia się bólem, a także podwyższoną temperaturą ciała i sączeniem sie ropy z rany. 

 • Jak sobie radzić? Taka sytuacja wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Konieczne może być podanie antybiotyku. 

Niegroźne skurcze mięśni po operacji

W czasie operacji cesarskiego cięcia, mięśnie brzucha zostały przecięte. Na skutek tego są osłabione i często reagują skurczem. Skurcze mięśni są mimowolne, co oznacza, że nie masz na nie wpływ. Mogą być silne i wywoływać ostry, kłujący ból. Ból może być rozdzierający, a nawet promieniować w dół nogi i do pleców. 

 • Jak sobie radzić? Na szczęście skurcze mięśni można leczyć za pomocą leków, rozciągania i masażu. Możesz spróbować złagodzić ból samodzielnie, delikatnie uciskając i rozmasowując dłonią bolący mięsień. Sprawdzą się ciepłe okłady.  

Czytaj również: Pierwsze dni po cesarce: rekonwalescencja, zalecenia, połóg po cesarskim cięciu

10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Częste uszkodzenie nerwów

W czasie zabiegu przecięto nie tylko twoje mięśnie, ale i nerwy oraz tkanka ochronna otaczająca nerwy obwodowe, które znajdują się pod skórą. Uszkodzenie nerwów może objawiać się bólem, ponieważ nerwy nadal wysyłają sygnały (nawet częściej niż powinny) do ​​mózgu, który interpretuje je jako ból.

Więc jeśli masz ostre kłujące bóle po lewej stronie po cesarskim cięciu lub przeszywający, palący ból, może to być spowodowane uszkodzeniem nerwów, które wystąpiło w tej okolicy.

Badania pokazują, że uszkodzeniu nerwów sprzyjają cięcia wykonane poniżej przedniego końca grzebienia biodrowego miednicy: dotyczy to najczęściej nerwów biodrowo-podbrzusznych i biodrowo-pachwinowych.

 • Jak sobie radzić? Ból spowodowany uszkodzeniem nerwów zwykle ustępuje samoistnie, zanim to sie stanie możesz przyjmować leki łagodzące bólu (za zgodą lekarza).

Typowe objawy zwijania się macicy

Skurcze brzucha po porodzie to normalny objaw zwijania się macicy. Rozciągnięta w czasie ciąży do granic możliwości macica, gdy staje się wreszcie pusta, zaczyna przyjmować pierwotny kształt i rozmiar. To proces, który odbywa się między innymi dzięki oksytocynie i może powodować ból.

Ból trwa nie dłużej niż kilka - kilkanaście dni i może nasilać się w czasie karmienia piersią, gdy występuje wyrzut oksytocyny. 

 • Jak sobie radzić? Stosuj ciepłe okłady, odpoczywaj i pijąc dużo płynów. Możesz także wypróbować ćwiczenia oddechowe.

Gazy uwięzione w jelitach

Kobiety często mają bolesne wzdęcia po cesarce, które wynikają z zaparć, diety lub zmiany stylu życia spowodowanego urodzeniem dziecka. Jeśli gazy utkną w jelitach, możesz odczuwać kłujący przeszywający ból po lewej stronie brzucha.  

 • Jak sobie radzić? Jeśli ból gazowy wynika z zaparć, możesz wypróbować domowe sposoby na usuniecie problemu z wypróżnianiem - picie dużych ilości wody, jedzenie produktów z błonnikiem itd. Zacznij też się ruszać, bo aktywność poprawia trawienie, a jej brak - prowadzić do zaparć. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza