CESARSKIE CIĘCIE: jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

2013-05-23 16:23

Cesarskie cięcie to poważny zabieg. Ranę po cesarskim cięciu trzeba pielęgnować w sposób szczególny. Zobacz czego używać do przemywania i jak pielęgnować ranę po cesarkim cięciu.

Cesarskie cięcie może powodować zrosty. Przyczyny i objawy zrostów po cesarce. Czy można ich uniknąć?
Autor: photos.com Cesarskie cięcie może powodować zrosty.

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie - jak powinna wyglądać kąpiel po cesarce?
  2. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Obecnie rany po cesarskim cięciu najczęściej nie zaopatruje się opatrunkiem, więc należy ją delikatnie przemywać wodą z niewielką ilością płynu lub żelu do mycia ciała – najlepiej tego samego, który kobieta stosowała w ciąży (polecany jest hipoalergiczny).

Cesarskie cięcie - jak powinna wyglądać kąpiel po cesarce?

Dobrze by było, aby po cesarskim cięciu przy kąpieli pod prysznicem młodej mamie ktoś pomagał, czasem trzeba bowiem unieść powłoki brzucha w górę, by mieć dobry dostęp do rany. Gdy wokół niej pojawi się zaczerwienienie, warto spryskiwać okolice rany Octeniseptem albo przecierać gazikami Leko (są nasączone spirytusem), co przyspieszy gojenie. Oprócz rany na skórze zagoić się musi także rana w macicy. Dlatego ważna jest też higiena aktywności fizycznej: kobieta po cesarskim cięciu powinna unikać wysiłku fizycznego, nie powinna podnosić przedmiotów ważących więcej niż jej dziecko i znajdujących się poniżej poziomu jej brzucha.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?