Cesarskie cięcie – pielęgnacja rany i krocza. Zdejmowanie szwów po cesarce

2016-07-09 0:07
cesarskie ciecie pielegnacja rany i krocza zdejmowanie szwow po cesarce
Autor: _photos.com

Po porodzie przez cesarskie cięcie nie jest wymagana szczególna pielęgnacja krocza. Większej uwagi będą wymagały szwy po cesarce. Choć blizna po cięciu zostanie, właściwa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu może ją wyraźnie zmniejszyć. To bardzo ważny element higieny w połogu po cesarce. Zobacz też jak wygląda zdejmowanie szwów po cesarce.

Rana po cesarce (poprzeczna) nie jest duża (do 15 cm) i zazwyczaj szybko się goi. By jej nie urażać, najlepiej noś bawełniane, duże i luźne majtki lub specjalne poporodowe majteczki jednorazowe. Są przewiewne i na tyle wysokie, że gumka nie uraża rany. Od czasu do czasu zapewnij też ranie dostęp powietrza i w ogóle zrezygnuj z bielizny. Blizna może cię pobolewać, a później swędzieć przez kilka tygodni.

Rana po cesarskim cięciu - gojenie

Dolegliwości po cesarskim cięciu jednak będą się stopniowo zmniejszać. Jeśli czujesz ból w czasie kaszlu, kichania czy śmiechu, przyciśnij do brzucha miękką poduszkę. To powinno przynieść ci ulgę. Rana po cesarce stopniowo blednie: z czerwonej staje się różowa, a w końcu nieco jaśniejsza niż twoja skóra, niemal niewidoczna pod włosami łonowymi. Gdybyś jednak zauważyła, że czerwienieje, robi się opuchnięta, bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa, jak najszybciej jedź do lekarza. Odwiedź go także wtedy, gdy w połogu pojawia się gorączka, bo konieczna może być kuracja antybiotykowa. Po miesiącu od porodu rana nie powinna ci już sprawiać większych kłopotów, choć niektóre wyjątkowo wrażliwe mamy czują, że okolica blizny jest lekko odrętwiała nawet po kilku miesiącach.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie - zdejmowanie szwów

Jeśli lekarz, który cię operował, użył do zszycia skóry zwykłych szwów (w środku stosuje się już nowoczesne, w pełni wchłanialne), zostaną one zdjęte w gabinecie zabiegowym po sześciu, ośmiu dniach. Zdejmowanie szwów nie boli i trwa parę sekund. Czasem szwy rozpuszczalne, użyte do zszycia skóry, są źle tolerowane (np. przez alergiczki) lub zbyt wolno się rozpuszczają. Ich zaletą jest  jednak fakt, że nie musisz zgłaszać się na ich zdjęcie.

Cesarskie cięcie - pielegnacja krocza

Po cięciu cesarskim nie musisz w żaden szczególny sposób go pielęgnować. Obowiązują zwykłe zasady higieny.

>>DOLEGLIWOŚCI PO PORODZIE: jak zapobiec bólom w okresie połogu>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE