Cesarskie cięcie – pielęgnacja rany i krocza. Zdejmowanie szwów po cesarce

2016-07-09 0:07
cesarskie ciecie pielegnacja rany i krocza zdejmowanie szwow po cesarce
Autor: _photos.com

Po porodzie przez cesarskie cięcie nie jest wymagana szczególna pielęgnacja krocza. Większej uwagi będą wymagały szwy po cesarce. Choć blizna po cięciu zostanie, właściwa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu może ją wyraźnie zmniejszyć. To bardzo ważny element higieny w połogu po cesarce. Zobacz też jak wygląda zdejmowanie szwów po cesarce.

Rana po cesarce (poprzeczna) nie jest duża (do 15 cm) i zazwyczaj szybko się goi. By jej nie urażać, najlepiej noś bawełniane, duże i luźne majtki lub specjalne poporodowe majteczki jednorazowe. Są przewiewne i na tyle wysokie, że gumka nie uraża rany. Od czasu do czasu zapewnij też ranie dostęp powietrza i w ogóle zrezygnuj z bielizny. Blizna może cię pobolewać, a później swędzieć przez kilka tygodni.

Rana po cesarskim cięciu - gojenie

Dolegliwości po cesarskim cięciu jednak będą się stopniowo zmniejszać. Jeśli czujesz ból w czasie kaszlu, kichania czy śmiechu, przyciśnij do brzucha miękką poduszkę. To powinno przynieść ci ulgę. Rana po cesarce stopniowo blednie: z czerwonej staje się różowa, a w końcu nieco jaśniejsza niż twoja skóra, niemal niewidoczna pod włosami łonowymi. Gdybyś jednak zauważyła, że czerwienieje, robi się opuchnięta, bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa, jak najszybciej jedź do lekarza. Odwiedź go także wtedy, gdy w połogu pojawia się gorączka, bo konieczna może być kuracja antybiotykowa. Po miesiącu od porodu rana nie powinna ci już sprawiać większych kłopotów, choć niektóre wyjątkowo wrażliwe mamy czują, że okolica blizny jest lekko odrętwiała nawet po kilku miesiącach.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
materiał partnera

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia). Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:
• zmniejsza jej wielkość
• uelastycznia bliznę
• łagodzi ból i świąd
• wygładza i rozjaśnia bliznę

Cesarskie cięcie - zdejmowanie szwów

Jeśli lekarz, który cię operował, użył do zszycia skóry zwykłych szwów (w środku stosuje się już nowoczesne, w pełni wchłanialne), zostaną one zdjęte w gabinecie zabiegowym po sześciu, ośmiu dniach. Zdejmowanie szwów nie boli i trwa parę sekund. Czasem szwy rozpuszczalne, użyte do zszycia skóry, są źle tolerowane (np. przez alergiczki) lub zbyt wolno się rozpuszczają. Ich zaletą jest  jednak fakt, że nie musisz zgłaszać się na ich zdjęcie.

Cesarskie cięcie - pielegnacja krocza

Po cięciu cesarskim nie musisz w żaden szczególny sposób go pielęgnować. Obowiązują zwykłe zasady higieny.

>>DOLEGLIWOŚCI PO PORODZIE: jak zapobiec bólom w okresie połogu>>

materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

  • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
  • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
  • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
  • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
  • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza