CESARSKIE CIĘCIE planowane. Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia

2013-06-11 12:57

Decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia może być podjęta podczas porodu, ale też być zaplanowana na długo przed rozwiązaniem. Zobacz jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie – dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie po cesarce
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie - kiedy jest planowane
  2. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
  3. Cesarskie cięcie - kiedy jeszcze się wykonuje?

W języku lekarskim cesarskie cięcie planowane z wyprzedzeniem nazywane jest cięciem elektywnym.

Cesarskie cięcie - kiedy jest planowane

Cesarskie cięcie przeprowadza się je z wielu powodów. Bezwarunkowymi wskazaniami do takiego rozwiązania ciąży są:- łożysko przodujące, czyli umiejscowione tuż przy ujściu szyjki macicy (zasłania dziecku drogę w kanale rodnym, uniemożliwiającwyjście na świat);- nieprawidłowe położenie dziecka (gdy częścią przodującą, czyli tą, która ma wyjść jako pierwsza, nie jest główka, ale np. pośladki czy stopy);- dwukrotne cesarskie cięcie w wywiadzie położniczym (czyli u tej pacjentki);- ciąża wielopłodowa: zawsze w przypadku trojaczków, czworaczków itp., natomiast przy ciąży bliźniaczej – wtedy, gdy przynajmniej jedno dziecko jest w położeniu innym niż główkowe;- niewspółmierność porodowa, czyli sytuacja, gdy dziecko jest duże, a miednica matki – wąska.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie - kiedy jeszcze się wykonuje?

Oprócz wymienionych wskazań położniczych do cesarskiego cięcia kwalifikują się też kobiety cierpiące na niektóre schorzenia – tu jednak każdą sytuację rozważa się indywidualnie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby. I tak wskazaniem do cesarki mogą być: nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem i choroby kardiologiczne, zwyrodnienia i ostre bóle kręgosłupa, stany po urazach miednicy i kończyn dolnych, choroby siatkówki, niektóre schorzenia natury psychicznej oraz niektóre infekcje, np. zakażenie matki wirusem HIV lub opryszczka narządów płciowych. Takie wskazania można oczywiście stwierdzić już w ciąży i zaplanować operację z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, włącznie z wyznaczeniem dokładnej daty. Zwykle takie porody odbywają się wcześniej niż porody fizjologiczne – najczęściej termin cesarskiego cięcia jest wyznaczany na 39. tydzień ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza