Jak wrócić do formy po porodzie? 6 porad, dzięki którym szybko poczujesz się lepiej

2015-10-16 10:41

Okres po urodzeniu dziecka jest specyficzny. Jednak mimo zmęczenia i różnych fizycznych dolegliwości można przeżyć go dobrze, w spokoju i bez większych stresów. Jak wrócić do formy po porodzie? Sprawdź 6 porad, dzięki którym szybko poczujesz się lepiej.

po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Myślisz, jak wrócić do formy po porodzie? Podczas połogu przenieś większość obowiązków na partnera i jak najwięcej odpoczywaj.

Spis treści

  1. Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!
  2. Jak wrócić do formy po porodzie: dbaj o higienę intymną
  3. Jak wrócić do formy po porodzie: zapewnij dostęp powietrza
  4. Jak wrócić do formy po porodzie: walcz z bólem
  5. Jak wrócić do formy po porodzie: przyspiesz gojenie ran
  6. Jak wrócić do formy po porodzie: pamiętaj o wizycie kontrolnej

Jak wrócić do formy po porodzie, zarówno psychicznej, jak i fizycznej? Pierwsze dni i tygodnie po porodzie to bardzo szczególny czas: wraz z dzieckiem pojawiają się nowe obowiązki i zmęczenie, mogą dokuczać ci różne dolegliwości, ale mimo to można się nim cieszyć i dobrze go wspominać. Musisz tylko pamiętać również o sobie – nie tylko o dziecku. Słowo "połóg" pochodzi od „polegiwać”, a więc odpoczywać. I takie jest jego główne przesłanie: aby mama, zmęczona po porodzie, maksymalnie w tym czasie odpoczęła. Dlatego nie skupiaj się wyłącznie na dziecku – twoje potrzeby są teraz równie ważne.  

Jak wrócić do formy po porodzie: oszczędzaj się

Połóg trwa mniej więcej sześć tygodni. I w tym czasie – a przynajmniej przez pierwsze dwa, trzy tygodnie – powinnaś być pod szczególną ochroną. Oczywiście musisz się zajmować dzieckiem, ale wszelkie inne sprawy możesz teraz trochę odpuścić. Postaraj się wszystkie obowiązki i czynności, których nie musisz robić sama, przenieść na najbliższą rodzinę lub przyjaciół. Przede wszystkim oczekuj pomocy od męża i zaangażuj go od początku w sprawy dziecka i domu – w końcu po to mamy urlop ojcowski. Ale jest też naturalne, że powinnaś móc liczyć także na pomoc mamy, teściowej czy innych bliskich ci osób. Gotowanie, sprzątanie, zakupy czy nawet pranie – to wszystko nie są teraz zadania dla ciebie. Ty musisz oszczędzać siły, sporo leżeć, nie powinnaś podnosić nic cięższego niż własne dziecko. Większy wysiłek może spowodować nasilenie się krwawienia, osłabienie mięśni i inne problemy.

Zobacz: Obkurczanie się macicy po porodzie: jak przebiega ten proces?

Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Jak wrócić do formy po porodzie: dbaj o higienę intymną

Krwawienie towarzyszące obkurczaniu się macicy jest na początku bardzo obfite. Oprócz krwi w tzw. odchodach poporodowych znajdują się także fragmenty tkanek i błon śluzowych, co wygląda jak skrzepy – jest to normalne i nie powinno cię niepokoić. W tym okresie musisz szczególnie zadbać o swoją higienę osobistą. Podmywaj się lekko ciepłą, bieżącą wodą po każdym skorzystaniu z toalety, w kierunku od przodu do tyłu – by nie przenosić chorobotwórczych bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy. Do podmywania się używaj żelu do higieny intymnej, który stosowałaś w ciąży (jest wówczas małe ryzyko uczulenia). Po podmyciu się osusz bardzo dokładnie krocze papierowym ręcznikiem. Jeśli dotyk sprawia ci ból, możesz użyć chłodnego strumienia suszarki.

Czytaj też: Czy nacięcie krocza boli?

Jak wrócić do formy po porodzie: zapewnij dostęp powietrza

Zapewnij dostęp powietrza swoim miejscom intymnym! Przyspieszy to gojenie się krocza. W wilgotnym, ciepłym środowisku szybko namnażają się chorobotwórcze bakterie i grzyby, stąd zaleca się tzw. wietrzenia krocza. Nie chodzi o leżenie przy wentylatorze, ale o to, by kilka razy dziennie przebywać bez bielizny: ułóż się na łóżku z lekko rozchylonymi nogami na 15–20 minut. Aby nie zabrudzić pościeli, możesz używać jednorazowych podkładów medycznych albo położyć w newralgicznym miejscu podkład poporodowy – taki, jakich używasz na co dzień. Bo w połogu zwykłe podpaski nie wystarczą: są za małe, a poza tym często nie przepuszczają powietrza; tampony zaś są całkowicie zabronione. By utrzymać podkład w miejscu, możesz nosić specjalne majtki poporodowe z siateczki albo wygodne, luźne figi z bawełny.

Sprawdź, co może cię zaskoczyć podczas połogu. Relacje mam po porodzie

 

Dobrze wiedzieć

Co możesz jeszcze zrobić, aby poczuć się lepiej?

  • Dużo pij – ok. 2 l dziennie. Najlepiej niegazowaną, niskozmineralizowaną wodę, ale także soki i herbaty.    
  • Dobrze jedz. Lekkostrawnie, ale różnorodnie: mięso, ryby, kasze, warzywa, owoce, nabiał. Naprawdę nie musisz się  ograniczać do marchewki i kurczaka. Pozwól sobie też czasem na to, co lubisz (oczywiście z wyjątkiem alkoholu!).  
  • Rób ćwiczenia Kegla. Możesz zacząć już kilka dni po porodzie. Dzięki temu mięśnie dna miednicy i krocza szybko wrócą do dobrej formy i unikniesz wielu problemów.
  • Spraw sobie drobną przyjemność: znajdź chwilę na poczytanie książki, ulubionego pisma albo na wizytę u fryzjera.

Jak wrócić do formy po porodzie: walcz z bólem

Kolejnym sposobem na to, jak wrócić do formy po porodzie jest walka z bólem. Po porodzie masz prawo się czuć obolała. Może dokuczać bolesne krocze, szczególnie jeśli było nacinane lub pęknięte i założone zostały szwy. Jeśli siadanie sprawia ci trudność, na początku siadaj na specjalnej poduszce z otworem pośrodku; kupisz taką w internecie, w sklepach ze sprzętem medycznym lub z artykułami dla dzieci. Sprawdzi się też napompowane dziecięce kółko do pływania (jest dużo tańsze). Bolesne może być też obkurczanie się macicy, zwłaszcza w czasie karmienia piersią – ból przypomina ten towarzyszący miesiączce. Aby go nie odczuwać, możesz przyjmować leki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen – oba te leki nie kolidują z karmieniem piersią i mogą być stosowane w czasie laktacji.

Jak wrócić do formy po porodzie: przyspiesz gojenie ran

Jeśli na kroczu jest rana po nacięciu lub pęknięciu, warto przemywać je preparatem antyseptycznym, który działa odkażająco (np. Octenisept, lekki roztwór Rivanolu). Niektóre preparaty działają dodatkowo przeciwbólowo i przeciwobrzękowo (np. Tantum rosa). Gojenie się rany przyspieszy płukanie w naparze z kory dębu albo stosowanie specjalnych preparatów – na przykład żel Hexatiab jest środkiem opracowanym specjalnie z myślą o leczeniu zmian poporodowych – przyspiesza ich gojenie i zapobiega infekcji. Uwaga: wszelkie płukanki stosuj wyłącznie zewnętrznie – jakiekolwiek irygacje pochwy są w połogu całkowicie zabronione!

Jak wrócić do formy po porodzie: pamiętaj o wizycie kontrolnej

Ostatnią propozycją, jak wrócić do formy po porodzie, jest wizyta u ginekologa. Każda kobieta po zakończeniu połogu powinna się udać do swojego lekarza. Nawet gdy wszystko goi się rewelacyjnie, a ty czujesz się świetnie, nie możesz zlekceważyć tej wizyty. Tylko ginekolog może stwierdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku. Najlepiej wybrać się do niego między 6. a 8. tygodniem po porodzie – bez względu na to, czy był on naturalny, czy miałaś cesarskie cięcie. Lekarz porozmawia z tobą o przebiegu porodu i połogu, przeprowadzi badanie ginekologiczne, oceni bliznę po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu i zbada, czy macica obkurczyła się prawidłowo. Dobrze by było, gdybyś przed tą wizytą zrobiła podstawowe badania krwi i moczu. Wtedy lekarz będzie mógł na sto procent stwierdzić, czy twój organizm zregenerował się po porodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza