Jak długo goi się rana po nacięciu krocza?

2021-09-22 11:39

Nacięcie krocza podczas porodu nie boli, ale w czasie połogu, gdy rana goi się, a szwy zbyt mocno uciskają tkankę – nacięte krocze może powodować dyskomfort. Dowiedz się, jak należy właściwie dbać o ranę po nacięciu krocza, by nie doprowadzić do zakażenia i co powinno cię zaniepokoić.

rana po nacięciu krocza
Autor: Getty Images

Nacięcie krocza goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8-10 dni. Dzieje się tak, gdy rana po nacięciu krocza jest zszyta prawidłowo. Jednak gdy szew nie był założony poprawnie, gojenie się rany po nacięciu może być bolesne, mogą pojawć się krwiaki i grudki. Na co zwrócić uwagę, co powinno nas zaniepokoić?

Spis treści

  1. Jak przyspieszyć gojenie rany po nacięciu krocza?
  2. Nacięcie krocza - skutki długotrwałe
  3. Odpowiednia pielęgnacja krocza po nacięciu
  4. Nacięcie krocza – co powinno cię zaniepokoić
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Jak przyspieszyć gojenie rany po nacięciu krocza?

Aby wszystko przebiegło prawidłowo, trzeba myć i wietrzyć krocze kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie po nacięciu krocza, np. maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia.

Dowiedz się: Czy zdjemowanie szwów po nacięciu krocza boli?

Nacięcie krocza - skutki długotrwałe

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród bez nacinania. Są to masaże, ćwiczenia mięśni Kegla, czy odpowiednia pozycja podczas porodu.

Warto też zrobić dobre rozeznanie przed wyborem szpitala - jedne placówki słyną z nacinania krocza, inne idą z duchem czasu i wspomagają porody bez takich ingerencji. 

Dowiedz się: Nacięcie krocza - jak pielęgnować krocze po zabiegu?

Jeśli jednak nacięcie krocza było konieczne, inezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy. Jeśli gojenie nacięcia krocza przebiega prawidłowo, te objawy też szybką miną.

Odpowiednia pielęgnacja krocza po nacięciu

Jak zapobiec infekcjom?

  • Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę,
  • często wietrz krocze,
  • często zmieniaj podkłady higieniczne,
  • osuszaj krocze ręcznikami papierowymi. 

Nacięcie krocza – co powinno cię zaniepokoić

Gdy pojawi się ostry ból krocza i gorączka, koniecznie zgłoś się do lekarza. Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena – odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii i mogą prowadzić do zakażenia rany. 

Przeczytaj: 10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza