Nacięcie krocza - jak długo goi się krocze po porodzie naturalnym?

2013-03-19 14:34

Gojenie rany po nacięciu krocza trwa zwykle parę dni. Nacięcie krocza jest częstym zabiegiem, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować krocze po porodzie, ile trwa krwawienie i czym są odchody połogowe. Zobacz, jak przyspieszyć gojenie po nacięciu krocza i co zrobić, by przebiegało ono bez komplikacji.

naciecie krocza
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Nacięcie krocza - jak długo trwa krwawienie po porodzie
  2. Nacięcie krocza - zmiany w kroczu po porodzie
  3. Nacięcie krocza

Nacięcie krocza goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8–10 dni. Aby tak się stało i wszystko przebiegło prawidłowo, po porodzie krocze trzeba myć i wietrzyć kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie po nacięciu krocza, np. maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia.

Zobacz również: Higiena intymna po porodzie: jak dbać o miejsca intymne w połogu? >>

Nacięcie krocza - jak długo trwa krwawienie po porodzie

Tak zwane odchody połogowe zmieniają się wraz z upływem kolejnych dni. Przez pierwsze 3–4 dni po porodzie są krwiste, jasnoczerwone i przypominają obfite krwawienie miesiączkowe. Potem odchody połogowe stają się różowe lub brązowoczerwone, następnie żółtawe, białawe, w końcu śluzowe. Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 10 dni, inne dłużej. Trzeba pamiętać, że odchody połogowe to wydzielina z rany jamy macicy. Na początku odchody połogowe zawierają nie tylko krew, ale też złuszczoną błonę śluzową macicy; są tam liczne bakterie pochwowe. Odchody połogowe mają intensywniejszy zapach niż zwykła miesiączka, ale wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o stanie zapalnym.

Nacięcie krocza - zmiany w kroczu po porodzie

Okolice pochwy i odbytu po porodzie bywają zdrętwiałe. To normalne i częste odczucie,  bo podczas nacięcia krocza przecina się nerwy czuciowe występujące w skórze okolic krocza i odbytu. Niezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy. Jeśli gojenie nacięcia krocza przebiega prawidłowo, te objawy też szybką miną.

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza