Nacięcie krocza - jak długo goi się krocze po porodzie naturalnym?

2013-03-19 14:34

Gojenie rany po nacięciu krocza trwa zwykle parę dni. Nacięcie krocza jest częstym zabiegiem, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować krocze po porodzie, ile trwa krwawienie i czym są odchody połogowe. Zobacz, jak przyspieszyć gojenie po nacięciu krocza i co zrobić, by przebiegało ono bez komplikacji.

naciecie krocza
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Nacięcie krocza - jak długo trwa krwawienie po porodzie
  2. Nacięcie krocza - zmiany w kroczu po porodzie
  3. Nacięcie krocza

Nacięcie krocza goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8–10 dni. Aby tak się stało i wszystko przebiegło prawidłowo, po porodzie krocze trzeba myć i wietrzyć kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie po nacięciu krocza, np. maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia.

Zobacz również: Higiena intymna po porodzie: jak dbać o miejsca intymne w połogu? >>

Nacięcie krocza - jak długo trwa krwawienie po porodzie

Tak zwane odchody połogowe zmieniają się wraz z upływem kolejnych dni. Przez pierwsze 3–4 dni po porodzie są krwiste, jasnoczerwone i przypominają obfite krwawienie miesiączkowe. Potem odchody połogowe stają się różowe lub brązowoczerwone, następnie żółtawe, białawe, w końcu śluzowe. Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 10 dni, inne dłużej. Trzeba pamiętać, że odchody połogowe to wydzielina z rany jamy macicy. Na początku odchody połogowe zawierają nie tylko krew, ale też złuszczoną błonę śluzową macicy; są tam liczne bakterie pochwowe. Odchody połogowe mają intensywniejszy zapach niż zwykła miesiączka, ale wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o stanie zapalnym.

Nacięcie krocza - zmiany w kroczu po porodzie

Okolice pochwy i odbytu po porodzie bywają zdrętwiałe. To normalne i częste odczucie,  bo podczas nacięcia krocza przecina się nerwy czuciowe występujące w skórze okolic krocza i odbytu. Niezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy. Jeśli gojenie nacięcia krocza przebiega prawidłowo, te objawy też szybką miną.

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza