Nacięcie krocza: jak pielęgnować krocze po zabiegu?

2013-12-30 15:54 Agnieszka Roszkowska
cesarskie ciecie pielegnacja rany i krocza zdejmowanie szwow po cesarce
Autor: _photos.com

Nacięcie krocza to niby drobny zabieg, ale powoduje dużą zmianę w kondycji i samopoczuciu świeżo upieczonej mamy. Zobacz, co może cię zaskoczyć po nacięciu krocza i jak pielęgnować krocze po porodzie.

Gdy krocze w czasie porodu zostanie nacięte albo samo mocno popęka, powstanie rana wymagająca założenia szwów, co bardzo utrudnia funkcjonowanie: szwy ciągną przy najmniejszym ruchu, jakby ktoś pociągał za niewidoczne sznureczki przywiązane do rany. Nacięcie krocza wiąże się z dodatkowym bólem, zwiększa ryzyko infekcji, uniemożliwia normalne siedzenie itp. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Zobacz też: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu >>

Nacięcie krocza: jak pielęgnować krocze po porodzie

 • przez kilka pierwszych dni nie siadaj bezpośrednio na naciętym kroczu, bo może to doprowadzić do jeszcze większego urazu, siadaj tylko na specjalnej poporodowej poduszce z otworem lub napompowanym dziecięcym kółku do pływania, a jeśli nie masz nic takiego, zrób sobie tymczasowy „tron” ze zrolowanej kołdry czy dużego ręcznika
 • przemywaj krocze preparatem leczniczym Tantum Rosa, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie; możesz też stosować na ranę Rivel, Octenisept albo napar z nagietka lub rumianku (jeśli cię nie uczula)

 • myj ręce nie tylko po zmianie podkładu higienicznego (podpaski), lecz także przed tą czynnością, aby nie przenieść w okolice rany bakterii znajdujących się na dłoniach
 • osuszaj krocze delikatnym papierowym ręcznikiem, lekko je dotykając, a nie pocierając, potem możesz jeszcze podsuszyć suszarką do włosów (bo wilgoć sprzyja infekcji), ale strumień powietrza z suszarki musi być łagodny i ciepły (nie gorący!)
 • noś przewiewne majtki z bawełny albo specjalne poporodowe – z siateczki
 • staraj się zapewnić dostęp powietrza do krocza – przyspiesza to gojenie się rany i zmniejsza ryzyko infekcji; jeśli są do tego warunki, wietrz krocze 2–3 razy dziennie przez 10–15 minut: ułóż się na plecach, podłóż pod pośladki podkład i lekko rozchyl nogi zgięte w kolanach (narzuć na nie ręcznik czy szlafrok)
 • rana na kroczu będzie szczypać przy oddawaniu moczu, dlatego warto do toalety zabierać butelkę wypełnioną wodą i robiąc siusiu, polewać się z przodu, a jeśli siadanie na sedesie jest zbyt bolesne, siusiaj pod prysznicem, polewając krocze ciepłą wodą
 • unikaj wysiłku: nie dźwigaj i nie podnoś niczego oprócz dziecka
 • jeśli z rany na kroczu sączy się ropna wydzielina, świadczy to o infekcji i wymaga szybkiej konsptacji lekarskiej.
 • Zobacz również: Higiena intymna po porodzie: jak dbać o miejsca intymne w połogu? >>

   

  miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

  Pobierz
  Dziecko zakupy i my
  KOMENTARZE