Operacja plastyczna po ciąży: czy podnosi samoocenę kobiet?

2014-02-18 12:44

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Zmienia się nie tylko nasza psychika, ale również nasze ciało. O ile w czasie ciąży większość kobiet jest zadowolona ze swojego wyglądu (lśniące włosy, pełne i jędrne piersi), to problem może pojawić się tuż po narodzinach dziecka.

Operacja plastyczna
Autor: Mjakmama24.pl

Spis treści

  1. Operacja plastyczna - gwarancja lepszej samooceny?
  2. Powiększenie piersi
  3. Abdominoplastyka

To jak wyglądamy zazwyczaj ma duży wpływ na to, jak się czujemy. Są kobiety, które w pełni akceptują swój wygląd, ale są również i takie, u których zmieniające się ciało może powodować frustrację i złe samopoczucie. Niektóre mamy mają duży problem z zaakceptowaniem faktu, że ich ciało już nigdy nie będzie wyglądało tak jak wcześniej. Po zaprzestaniu karmienia piersią, biust często traci jędrność, a skóra na brzuchu jest rozciągnięta i pokryta rozstępami. Wówczas, spędzamy długie godziny na siłowni, katujemy się rygorystycznymi dietami, aby jak najszybciej odzyskać naszą dawną sylwetkę. Nie zawsze wysiłek fizyczny i dieta dają upragnione rezultaty. Przez to czujemy się jeszcze bardziej nieatrakcyjne, wstydzimy się naszego ciała, znika nasza pewność siebie i samoakceptacja. Zmiany fizyczne, które dokonują się w naszym ciele po porodzie mogą mieć negatywny wpływ na naszą psychikę.

Operacja plastyczna - gwarancja lepszej samooceny?

Jedną z możliwości powrotu do dawnej sylwetki jest poddanie się operacji plastycznej. Wśród mam największym zainteresowaniem cieszy się zabieg powiększebnia lub podniesienia piersi, a także abdominoplastyka, zwana potocznie plastyką powłok brzucha. Operacje te, jak wiele innych zabiegów estetycznych z pewnością przyczynią się do poprawy wyglądu naszego ciała, a co za tym idzie - wzrostem naszej samooceny.

Powiększenie piersi

Zwane fachowo: mammoplastyką, augmentacją, polega na wszczepieniu implantów pod każdą piersią. W czasie ciąży, piersi stają się jędrne, pełne i zazwyczaj cieszy nas fakt, że są wyraźnie większe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w czasie ciąży gruczoły mleczne w piersiach nabrzmiewają, dzięki czemu my czujemy się bardziej atrakcyjne i pewne siebie. Problem może pojawić się w momencie, gdy przestaniemy karmić piersią. Gruczoły mleczne zaczynają się kurczyć, co sprawia, że nasze piersi nie wyglądają już tak dobrze jak w czasie ciąży. Ratunkiem może okazać się właśnie operacja powiększenia lub podniesienia piersi. Same (po konsultacji z lekarzem) możemy zdecydować o rozmiarze, kształcie (okrągłe, anatomiczne, asymetryczne) i rodzaju wypełnienia (żel silikonowy, roztwór soli fizjologicznej lub połączenie żelu i roztworu) implantów. Do zabiegu powiększania piersi musimy się odpowiednio przygotować. Koniecznością jest wykonanie podstawowych badań: krwi, USG, EKG. Zabieg mammoplastyki możemy wykonać najwcześniej po 6 miesiącach od zaprzestania karmienia piersią. Cena operacji to zazwyczaj 10 - 15 tysięcy złotych.

Abdominoplastyka

Kiedy ćwiczenia fizyczne i zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą wymarzonych efektów, jedynym ratunkiem dla młodych mam staje się plastyka brzucha, która polega na usunięciu nadmiaru skóry z brzucha i na plastyce mięśni brzucha. Czasami wraz z abdominoplastyką wykonuje się liposukcję (odsysanie tłuszczu). W wyniku tego zabiegu również będziemy mogły pozbyć się większości rozstępów. Zabieg wykonuje się pod pełną narkozą i trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Okres powrotu do dawnej sprawności trwa około 2 tygodni. Koszt zabiegu zależy m.in. od miejsca, w którym chcemy go wykonać. Ceny wahają się w granicach od 8 do 18 tysięcy złotych.