Zespół popunkcyjny: przyczyny, objawy, leczenie

2015-09-09 10:59 Katarzyna Stańczyk
Zespół popunkcyjny, znieczulenie porodu
Autor: thinkstockphotos.com Zespół popunkcyjny może pojawić się po znieczuleniu do porodu.

Zespół popunkcyjny to powikłanie, które może pojawić się po punkcji lędźwiowej. Najczęściej pojawia się po podaniu znieczulenia do porodu. Jak rozpoznać zespół popunkcyjny i czym może grozić? Przeczytaj: zespół popunkcyjny: przyczyny, objawy, leczenie.

Zespół popunkcyjny pojawia się po wykonaniu punkcji lędźwiowej, czyli po wprowadzeniu igły do przestrzeni podpajęczynówkowej. Występuje w ciągu 5 dni po wykonaniu punkcji, ale z jakich powodów - tego do końca nie wiadomo. Jak rozpoznać zespół popunkcyjny?

Czytaj także: >> Jakie doświadczenia z zespołem popunkcyjnym miały mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji >>

Zespół popunkcyjny: przyczyny

Zespół popunkcyjny najczęściej występuje po wykonaniu znieczulenia do porodu, w tym również znieczulenia zewnątrzoponowego. Nieznana jest konkretna przyczyna zespołu popunkcyjnego. Wiadomo na pewno, że na częstotliwość jego występowania ma wpływ rodzaj igły (im gruszą igłę wprowadzają lekarze w przestrzeń podpajęczynówkową, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu popunkcyjnego). Częściej występuje on również u młodych kobiet.

Lekarze podejrzewają, że przyczyną zespołu popunkcyjnego może być obniżenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Niskie ciśnienie śródczaszkowe powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a ten proces wywołuje ból. Niektórzy sądzą, że przyczyną bólu może być również przemieszczanie struktur wewnątrzczaszkowych, które jest konsekwencją obniżenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zespół popunkcyjny: kiedy może wystąpić?

Zespół popunkcyjny jest powikłaniem, które może wystąpić:

Czytaj także: >> Co zrobić, by na pewno mieć znieczulenie do porodu? >>

Zespół popunkcyjny: objawy

Objawy zespołu popunkcyjnego występują w ciągu pierwszych pięciu dób po zabiegu. Najczęściej w ciągu 48 godzin od wprowadzenia igły do przestrzeni podpajęczynówkowej pojawia się ból głowy, mdłości lub ból pleców. Objawy często pojawiają się, gdy pacjent zmienia pozycję i np. próbuje wstawać z łóżka.

To tylko część objawów tego powikłania. Wyróżnia się dziewięć typowych objawów zespołu popunkcyjnego:

 • silny ból głowy (najczęściej zlokalizowany w okolicy czołowej lub potylicznej)
 • zawroty głowy
 • zaburzenia widzenia (w tym światłowstręt)
 • sztywność karku
 • mdłości
 • wymioty
 • bóle pleców
 • bóle ramion i kończyn dolnych
 • częściowa utrata słuchu

Zespół popunkcyjny: leczenie

Leczenie zespołu popunkcyjnego polega na podawaniu pacjentowi środków przeciwbólowych oraz leżeniu w łóżku. W przypadku bardzo silnych bólów głowy lekarz może czasem zdecydować o podaniu opioidów. W innych przypadkach często pomaga kofeina.

Objawy zespołu popunkcyjnego można minimalizować, leżąc. Podobnie jak w przypadku migreny, trzeba je przeczekać.

Czytaj także: >> Sprawdź zmiany wprowadzone przez NFZ w znieczuleniach okołoporodowych >>

Zespół popunkcyjny: czy można zapobiec wystąpieniu zespołu popunkcyjnego?

 • Zastosowanie cienkiej igły - aby zapobiec wystąpieniu zespołu popunkcyjnego lekarz powinien zastosować cienką igłę. Dzięki temu nie wycieknie zbyt duża ilość płynu mózgowo-rdzeniowego, przez co nie spadnie mocno ciśnienie śródczaszkowe. Udowodniono, że prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu popunkcyjnego jest najmniejsze, gdy stosuje się gły o średnicy 24-27G (stanowi wtedy 5-10 procent przypadków).
 • Zastosowanie atraumatycznych igieł - dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie igieł atraumatycznych. Są one tępo zakończone, dzięki czemu rozsuwają, nie uszkadzają tkanki.
 • Odpowiednie wkłucie - w przypadku wykorzystywania igieł tradyjnych, lekarz powinien się wkłuć równolegle do długiej osi kręgosłupa. Nie uszkadza wtedy mocno włókien opony twardej i skraca ich okres gojenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE