Hipnoterapia przy porodzie. Czy faktycznie działa?

2015-07-30 11:21

Metod do walki z bólem podczas porodu jest wiele, ale większość z nich to formy nienaturalnego uśmierzania bólu np. środki farmakologiczne czy elektrostymulacja. Hipnoterapia przy porodzie to całkowicie naturalne wsparcie w porodzie, bez skutków ubocznych i komplikacji. Czy idzie to w parze z jej skutecznością?

Znieczulenie bólu porodowego
Autor: thinkstockphotos.com Hipnoterapia przy porodzie działa wtedy, gdy uwolnimy się od uczucia lęku przed bólem porodowym.

Spis treści

  1. Czy hipnoterapia przy porodzie działa?
  2. Dla kogo hipnoterapia?

Hipnoterapia przy porodzie to inaczej wykorzystanie technik głębokiej relaksacji podczas porodu. Oznacza samodzielne wprowadzenie się stan wyłączenia, gdy kontrolę nad zachowaniem przejmuje pierwotna część mózgu. Stan hipnozy, któremu ulega rodząca, wprowadza ją w głęboki relaks, bo dochodzi do zwiększonej produkcji w jej organizmie oksytocyny i endorfin. Hormony te wspierają postęp porodu, więc są w tym momencie bardzo pożądane. Jednocześnie w stanie hipnozy dochodzi do zatrzymania wydzielania adrenaliny, która mogłaby zaburzyć poród.

Czytaj także: >> TENS: elektrostymulacja łagodzi bóle porodowe. Na czym polega? >>A jak to wygląda z perspektywy rodzącej? Jeśli hipnoterapia przy porodzie działa, kobieta rodząc, czuje się bardzo zrelaksowana. Zanikają takie uczucia jak stres czy lęk, które wzmacniają poczucie bólu. Następuje stan pogodzenia się z rzeczywistością, otwarcia na każde doznanie, poczucia komfortu i rozluźnienia. Uwolnienie się od paraliżujących uczuć sprawia, że ciało dostosowuje się do sytuacji i współpracuje z dzieckiem wychodzącym na świat.Warto podkreślić, że przebywanie w hipnozie nie utrudnia rodzącej kontaktu z rzeczywistością. Hipnoterapia nie wprowadza jej w inny stan świadomości. Ona nadal reaguje na polecenia i współpracuje, jest bardzo świadoma tego, co się dzieje.

Czy hipnoterapia przy porodzie działa?

Ból to odczucie bardzo subiektywne. O tym, jak bardzo go odczuwamy, decyduje mózg. To my swoim lękiem i zdenerwowaniem przyczyniamy się do nasilenia cierpienia. Napinamy mięśnie, powodując większą bolesność. Pojawiają się nieprzyjemne uczucia strachu, niepokoju, przyspiesza tętno – wszystko to powoduje, że cały proces porodu odbierany jest negatywnie.

Czytaj także: >> Poród z gazem: podtlenek azotu jako metoda łagodzenia bólu porodowego >>

Hipnoterapia przy porodzie pozwala na komunikację z własnym mózgiem. Siłą umysłu można zablokować odczuwanie bólu oraz dyskomfort i zastąpić go przyjemnym uczuciem rozluźnienia i odprężenia. Zwiększona ilość endorfin wprowadza w dobry nastrój.To, czy hipnoterapia zadziała przy porodzie, zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest przygotowanie do tego procesu jeszcze na długo przed porodem. Opanowanie pewnych technik relaksacyjnych pozwala rodzącej zastosować je potem na sali porodowej. Hipnoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy kobieta dojrzała do jej wprowadzenia i potrafi się jej poddać bez względu na warunki, jakie dookoła niej panują. Czasem wymaga to specjalnych szkoleń i ćwiczeń z hipnoterapeutą. Na pewno łatwiej jest tym kobietom, które wcześniej miały do czynienia z technikami relaksacyjnymi np. uprawiały jogę.Skuteczność hipnoterapii przy porodzie nie zawsze objawia się całkowitym znieczuleniem bólu. Czasem jest to po prostu uczynienie bólu porodowego bardziej znośnym, na tyle, że rodząca nie potrzebuje przyjmować dodatkowego wsparcia przeciwbólowego.

Czytaj także: >> Jak opanować lęk przed bólem porodowym? >>

Dla kogo hipnoterapia?

Hipnoporód jest bezpieczny i pozbawiony skutków ubocznych. Ponieważ w żaden sposób nie ingeruje w naturę, a wprost przeciwnie – pozwala jej całkowicie dojść do głosu, praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Zaleca się go m. in. kobietom w depresji i z nerwicą, ale także tym, które bardzo się boją bólu porodowego lub z różnych względów nie mogą liczyć na inne formy znieczulenia przy porodzie. Wyjątkiem stosowania hipnoterapii są silne choroby neurologiczne np. epilepsja lub poważne zaburzenia psychiczne jak schizofrenia czy choroba dwubiegunowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza